جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

آیا امواج تلفن همراه در کیفیت خواب موثر است؟

محققان کشور با انجام پژوهشی دریافتند که به نظر می‌رسد بین امواج الکترومغناطیسی حاصل از تلفن همراه و کیفیت خواب ارتباطی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، علی رغم کاربری حدود دو دهه سیستم های تلفن همراه، هنوز اختلاف نظر زیادی در رابطه با آثار بیولوژیکی امواج سیستم های تلفن همراه وجود دارد. خواب نیز به عنوان یکی از فاکتورهای مهم سلامتی می تواند تحت تاثیر امواج الکترومغناطیسی قرار بگیرد.

با توجه به این که در مطالعات مختلف تناقضاتی در این خصوص وجود دارد و لزوم بررسی آن در جمعیت های مختلف به خصوص کارکنان بیمارستان که خواب مناسب در کیفیت کاری آن ها اهمیت ویژه ای دارد، محققان دانشگاه علوم پزشکی سمنان با انجام پژوهشی، کیفیت خواب کارکنان بیمارستان‌های آموزشی شهر سمنان و بررسی ارتباط آن با امواج تلفن همراه را مورد بررسی قرار دادند.

در این پژوهش، ۲۸۸ نفر مورد بررسی قرار گرفتند که ۳۱ درصد آنها زن و ۶۹ درصد مرد بودند. طبق نتایج حاصل از این مطالعه حدود ۵۰ درصد از کارکنان بیمارستان کوثر و ۲۶.۷ درصد از کارکنان بیمارستان امیر دارای کیفیت خواب پایین بودند.

پیشنهاد مطالعه:  راه‌اندازی شتاب‌دهنده تخصصی فناوری نانو با سرمایه‌ اولیه ۲۰۰میلیارد ریالی

نتایج پژوهش نشان داد که بین اطلاعات دموگرافیک شامل سن، جنس و میزان تحصیلات با کیفیت خواب رابطه معناداری وجود ندارد و کیفیت خواب در کارکنان بیمارستان امیرالمومنین (ع) از کارکنان بیمارستان کوثر به طور معناداری بهتر بود. همچنین، بین اطلاعات مربوط به تلفن همراه و کیفیت خواب نیز ارتباط معناداری مشاهده نشد.

در این مطالعه که توسط دکتر مجید جدیدی انجام شده، به نظر می‌رسد بین امواج الکترومغناطیسی حاصل از تلفن همراه و کیفیت خواب ارتباطی وجود ندارد، ولی نمی‌توان بدون در نظر گرفتن عوامل متعدد تاثیر گذار بر کاربرد تلفن همراه، یافته‌های حاصل این پروژه را قطعی تلقی نمود. 

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

"شهید فخری‌زاده" نماد اقتدارآفرینی، تحول‌خواهی و خودباوری است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، همزمان با سومین سالگرد شهادت دکتر فخری‌زاده، دکتر محمدصادق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم