از تهران تا شمال و غرب ایران شلوغ می‌شود

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در آستانه سفرهای نیمه خردادماه، از ازدحام جمعیت مسافر در تهران، قم و همچنین شهرهای شمالی و برخی استان‌های غربی و مرکزی با توجه به ظرفیت رزروشده در ناوگان حمل و نقل و اقامتگاه‌ها خبر داد.

به گزارش ایسنا، پنجاه‌ویکمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با هدف هماهنگی برای تعطیلات پیش ‌رو و برنامه‌ریزی تعطیلات تابستان، تشکیل شد. مصطفی فاطمی، دبیر این ستاد، از استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، کردستان، همدان، کرمانشاه، شهرهای شمالی اصفهان و  خراسان رضوی به‌عنوان بخش‌های درگیر و استان‌های قزوین، زنجان،  سمنان،  قم و اصفهان به‌عنوان استان‌های در مسیر درگیر نام برد.

او همچنین با اشاره به شلوغی شهرهای شمالی و استان اصفهان به‌ویژه کاشان، بر ضرورت نظارت بیشتر و انجام پیش‌بینی‌های لازم تاکید کرد.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بر لزوم بررسی و پیش‌بینی مشکلات پیش از تعطیلات تاکید کرد و گفت: در حال حاضر  ضریب اشغال تخت‌ها و رزروها و همچنین فروش بلیت‌ها به بیش از ۸۰ درصد رسیده است و با توجه به کاروان‌های زیارتی به مقصد حرم امام خمینی (ره) پیک بالایی را در تعطیلات پیش ‌رو پیش‌بینی می‌کنیم.

فاطمی با اشاره به هماهنگی‌های انجام‌شده برای کاروان‌های زیارتی، افزود: بیشترین هماهنگی از طریق استان تهران انجام می‌شود و ستاد ویژه‌ای نیز در این راستا تشکیل شده است. اصفهان و قم هم درگیر این سفرهای کاروانی خواهند بود.

مدیر گردشگری داخلی همچنین با پیش‌بینی ازدحام مسافر در گیلان و مازندران، اظهار کرد: با توجه به آزادسازی دریا، وسعت کار این دو استان‌ بیشتر شده است. با توجه به افزایش حجم تردد مسافران کنار دریا و این‌که اطلاعی از سواحل آزادشده ندارند، لازم است هماهنگی لازم با جمعیت هلال احمر و اورژانس استان صورت گیرد و اطلاع‌رسانی به مردم انجام شود که با کم‌ترین آسیب روبه‌رو شویم. همچنین هماهنگی لازم با دستگاه‌های مرتبط در راستای رعایت موازین فرهنگی و اسلامی در سواحل انجام شود.

مدیر گردشگری داخلی با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی درباره سواحل،  گفت: همه نقاط ایمن نیست و مردم از این موضوع اطلاع ندارند.  پیش‌بینی شده با مشکل جدی در این راستا مواجه شویم، ضروری است که ستاد اجرایی استان‌ها هماهنگی لازم را با فرمانداری‌ها انجام دهد.

او همچنین بر تشدید نظارت‌ها در مناطق آزاد به خصوص کیش تاکید کرد.

دبیر ستاد سفر با اشاره به ضرورت تشکیل متناوب و ماهیانه جلسات ستاد و تقویم سالانه که براساس آن جلسات برگزار خواهد شد، یادآور شد: در تعطیلات نوروز و عید فطر اقدامات خوبی از سوی دستگاه‌های عضو و استان‌ها انجام شد. در برخی استان‌ها که با مشکلاتی از قبیل کمبود مواد غذایی، اسکان و حجم ترافیکی مواجه بودیم، به‌سرعت اقدامات لازم در راستای رفع آن‌ها صورت گرفت.

فاطمی در ادامه به مشکلات پیش‌آمده در شهر کاشان در تعطیلات عید فطر اشاره کرد و افزود: با تشکیل جلسه و تدابیر انجام‌شده از سوی فرمانداری همچنین تاکید وزارت کشور موضوع به سرعت مورد بررسی قرار گرفت و گزارش مناسبی در راستای رفع مسائل دادند.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با اشاره به محدودیت ایجادشده ‌برای ورود تورهای دارای مجوز به دو استان مازندران و گیلان نیز اظهار کرد: موضوع بررسی و در صورت نیاز به پیگیری از سوی دستگاه‌های بالاتر اطلاع‌رسانی شود.

او با اشاره به تشدید نظارت‌ها بر اماکن توزیع غذا و رستوران‌ها در صورت اخطار بهداشتی و همچنین لزوم تامین آب آشامیدنی در شهرهای پرمسافر تاکید کرد.

فاطمی با تاکید بر افزایش سرعت عمل سامانه اطلاع‌رسانی و رسیدگی به شکایات گردشگری (۰۹۶۲۹)، افزود: ‌تشدید نظارت‌ها و بازدید ویژه از رستوران‌ها، تهیه ارزاق و اطلاع‌رسانی تردد ماشین‌ها در ورودی شهرها، اطلاع‌رسانی برای تعطیلی اماکن گردشگری و موزه‌ها در تعطیلات ۱۴ خردادماه، مدیریت و اسکان استان‌ها از جمله مواردی است که باید اقدام شود.

او همچنین به همکاری و تعامل آموزش و پرورش و صداوسیمای مراکز استانی در راستای توزیع مکانی و زمانی سفر در تعطیلات گذشته، همچنین هماهنگی با کمیته اربعین برای برنامه‌ریزی سفرهای اربعین اشاره کرد.

مدیر گردشگری داخلی درباره تدوین تقویم رویدادهای گردشگری نیز گفت: تقویم رویدادهای گردشگری در حال تدوین است و در اختیار تمامی آژانس‌ها قرار می‌گیرد. در همین راستا، اطلاع‌رسانی رویدادها و جشنواره‌های استان‌هایی که کم‌تر مسافر دارند مورد تاکید است.

فاطمی درباره مشکلاتی که در کویر مرنجاب برای تردد آفرودها پیش آمده است، گفت: این موضوع در کمیسیون امنیت کویر در حال رسیدگی است. کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی از طرف ما برای پیگیری موضوع انتخاب شده است. همچنین شیوه دستورالعمل خودروهای آفرود در کویر و کوهستان در حال تدوین و نهایی شدن است.

اسکورت تمام اتوبوس‌ها به مقصد حرم امام خمینی

عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور فراجا نیز گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا به‌زودی طرح ترافیکی خود را در حوزه عملیات ترافیکی صادر و از طریق صدا و سیما اطلاع‌رسانی می‌کند.

او افزود: بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده تمام اتوبوس‌هایی که به مقصد مرقد امام (ره)  به استان می‌آیند در مسیر رفت و برگشت اسکورت می‌شوند.

جهانی اولویت برنامه‌های ترافیکی را با مراسم ارتحال امام (ره) دانست و افزود: سفرهای ضروری را نیز در کنار این مراسم بزرگ در نظر داریم. در حال حاضر محدودیت تردد نداریم و در صورت لزوم برای تخلیه بار ترافیکی اقدام به یکطرفه کردن محوری خاص می‌کنیم. لازم است که مسافران به اطلاعیه‌های استانی و ملی توجه کنند.

علی شریفان، مدیر کنترل فنی سازمان اورژانس کشور به پیش‌بینی تدابیر ویژه برای مراسم ارتحال امام(ره) اشاره کرد.

تشدید نظارت‌های بهداشتی، افزایش ظرفیت امکانات بیمارستانی، استقرار اورژانس در نقاط پرتردد، همکاری لازم سازمان‌ها در خصوص استقرار آمبولانس‌ها و اماکن گردشگری پرازدحام، اطلاع‌رسانی به موقع سازمان هواشناسی برای ریزگردها، تدبیر برای تامین آب آشامیدنی در تورها و دستورالعمل‌های لازم برای طبخ غذا از نکات مورد تاکید شریفان بود.

۸۰ درصد ظرفیت قطارها تکمیل شد

نماینده راه‌آهن نیز گفت: فروش بلیت قطارها از اول خردادماه بر مبنای فروش صددرصدی کل قطارهای مسافری انجام شده است. ضریب اشغال در حال حاضر بالای ۸۰درصد است. تلاشمان این است که خدمات ویژه‌ای با کم‌ترین قیمت ارائه دهیم. در پیش‌فروش تیرماه با توجه به افزایش شدید تقاضای سفر سهمیه و ظرفیت فروش اینترنتی را برای سهولت بیشتر مردم افزایش داده‌ایم.

امید شریفی،  مدیر روابط عمومی کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی درباره سامانه سفر ۰۹۶۲۹ نیز گفت: این سامانه به‌صورت ۲۴ ساعته در سه شیفت در راستای اطلاع‌رسانی فعال است. در نوروز ۱۰۰هزار تماس و در عید فطر ۶۹هزار تماس پاسخ داده شده است.

او اضافه کرد: توسعه سامانه برای گردشگران خارجی را در دستور کار داریم و زبان انگلیسی و عربی اضافه می‌شود. در حوزه امدادخودرو نیز با افزایش ۵۰۰ امدادگر ظرفیت امدادگران به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

وزش باد شدید در برخی استان‌ها

صادق ضیائیان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی سازمان هواشناسی نیز گفت: پیش‌بینی‌ها را از یک هفته قبل صادر و به مراجع درخواست‌کننده ارسال کرده‌ایم. وزش باد شدید روز جمعه ۱۳ خرداد در محور استان‌های یزد، سیستان و بلوچستان و سمنان و استان‌های مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

به گفته او، در نقاطی که شن‌های روان دارند، ممکن است با مشکل مواجه شوند. در هفته جاری آلودگی هوا به اندازه هفته گذشته که موجب تعطیلی گسترده شود، نخواهیم داشت.

عباس فاطمی، رییس مرکز سیمای استان‌های صداوسیما نیز گفت: برای اطلاع‌رسانی تلاش و خدمات تمامی اعضای ستاد، آمادگی داریم که اخبار مربوطه را در قالب خبری و گزارشی پوشش دهیم. در معاونت امور استان‌ها راه‌اندازی کارگروهی برای تولیداتی با هدف سفر بهتر پیش‌بینی کرده‌ایم. تلاشمان این است به عنوان یار کمکی در کنار اعضای ستاد باشیم.

حجت‌الله غلامعلی، نماینده وزارت کشور هم گفت: در دو تعطیلات گذشته هماهنگی خوبی صورت گرفت و تذکرات لازم داده شد. در عید فطر حضور پنج برابری مسافران به کاشان اتفاق ویژه‌ای بود.

او تعطیلات تابستان را به دلیل تقارن با اربعین ویژه دانست و بر برنامه‌ریزی و توجه ویژه برای زیرساخت‌های شهری مقاصد جدید گردشگری مثل کردستان تاکید کرد.

غلامعلی همچنین درباره سواحل گفت: با توجه به سند سامان‌دهی سواحل، تکالیف دستگاه‌ها مشخص است و بر همان مبنا عمل خواهد شد. اگر نیاز به برگزاری جلسه‌ای و یا ابلاغیه‌ای باشد، انجام خواهد شد.

آماده‌باش ۵۷۰ پایگاه امداد و نجات

احمد احمدی از سازمان امداد و نجات هلال احمر هم گزارش کرد: ۵۰ تیم عملیاتی در مراسم ارتحال امام و تمام محورها در خدمت زائران است،  ۵۷۰ پایگاه آماده‌باش هستند و ۸۰ پایگاه موقت دایر است.

او ادامه داد: برای طرح ملی تابستان و جانمایی پست‌های موقت با دستگاه‌های مرتبط هماهنگی لازم در حال انجام است.

بلیت هواپیما۶۰۰هزار تومان گران شده

نماینده سازمان حمایت از مصرف‌کننده هم با بیان این‌که برای تامین ارزاق مشکلی وجود ندارد، گفت: نظارت‌ها تشدید شده است و طرح‌های ویژه در شهرهای مسافرپذیر در حال اجراست. همچنین از روز جمعه ۶۰۰هزار تومان بلیت هواپیما افزایش پیدا کرده است و سازمان هواپیمایی باید این موضوع را مدیریت کند.

او افزود: برای تامین نان نیز مشکلی وجود ندارد و سهمیه نانوایی‌ها افزایش پیدا کرده است. وزارت کشور و فرمانداری‌ها نیز پیش‌بینی لازم را می‌کنند.

پژمان میرعدلی از سازمان راهداری حمل‌ونقل جاده‌ای اظهار کرد: امسال بعد از چند سال مراسم ارتحال باشکوه و جامع‌تر انجام می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم استقبال بالایی صورت گیرد. بخشنامه‌ای را به ادارات کل استانی اعلام کرده‌ایم و با تشکلات گردشگری استان‌ها برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌ایم.

او با بیان این‌که نظارت مضاعف انجام می‌شود، افزود: حداکثر توان‌ ناوگان را به خدمت می‌گیریم. همچنین اکیپ‌های راهداری را به کار گرفته‌ایم. صاحبان و سرمایه‌گذاران مجامع خدمات رفاهی رویکرد اسکان زائران را داشته باشند.

واحدهای آموزشی تهران، ری و کهریزک در اختیار زائران حرم امام خمینی

ابوالفضل کفایتی، نماینده وزارت آموزش و پرورش هم گفت که در شهرستان‌های استان تهران واحدهای آموزشی در کهریزک و شهر ری برای ارائه خدمات اسکان به زائران در نظر گرفته شده است.

به گفته او، بیش از ۲۵۰۰ واحد آموزشی برای اسکان فرهنگیان تجهیز می‌شود. همچنین ۴۰۵ مرکز ارائه‌دهنده خدمات،  ۵۰ پردیس دانشگاه فرهنگی و ۳۰۰ اردوگاه در ایام تابستان خدمات ارائه می‌دهند.

اردوهای ارزان قیمت در راهیان نور

نماینده راهیان نور نیز با اشاره به برگزاری کاروان راهیان نور در ۱۱ استان کشور گفت: درباره طرح سلامت دریا در استان‌های شمالی آمادگی همکاری کامل برای تامین امنیت و سلامت را داریم. اردوهای غرب و شمال غرب از اردیبهشت کلید خورده و تا پایان تابستان ادامه دارد. برای اردوهای سیاحتی و زیارتی مشهد نیز برنامه‌ریزی برای پایگاه‌ها انجام شده است.

او بیان کرد: برای توزیع سفر در قالب خدمات اردویی ارزان قیمت و ارائه خدمات در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ایلام و ‌کرمانشاه در حال برنامه‌ریزی هستیم.

هشدار ستاد اقامه نماز: در تهران و قم مشکل خواهیم داشت

حجت‌الاسلام جواد حیرانی از ستاد اقامه نماز نیز گفت: مکاتبات برای فضاهای اقامه نماز با دستگاه‌های مرتبط انجام شده است. این آسیب‌شناسی توسط کارگروه‌های استانی انجام شده و پیگیری‌ها هنوز منتج به نتیجه نشده است. برای ایام پیش‌ رو و با توجه به حجم مسافران به خصوص در تهران و قم عموما مشکل داریم.

او اضافه کرد: البته نیروها برای نظارت به طور کامل آمادگی دارند و باید از طریق مجتمع خدماتی بین‌راهی انجام شود.

مرتضی نوروزی از سازمان بنادر و دریانوردی به جابه‌جایی شش و نیم میلیون نفر مسافر توسط شناورها در تعطیلات گذشته اشاره کرد و افزود: اتصال به سامانه “ایران من” برای قیمت‌گذاری بلیت‌ها در راستای بهبود وضعیت شناورها انجام شده است. همچنین اقداماتی را برای ایام پیک سفر انجام داده‌ایم. ۱۲۰۰ نیروی عملیاتی نیز در پایانه‌ها ارائه خدمات می‌دهند.

او ادامه داد: انجام بازرسی‌های فنی و ایمنی برای کنترل و ارتقای ایمنی شناورها با کمک سایر دستگاه‌ها برای سفرهای تابستانی بدون خطر در حال انجام است.

تردد آفرودسوارها در مرنجاب مشکل شده

ایمان هادی، مسؤول واحد طبیعت‌گردی سازمان حفاظت محیط زیست به تردد آفرودها در منطقه کویر مرنجاب و مشکلات ایجادشده، اشاره کرد و گفت: این منطقه حفاظت‌شده است و علی‌رغم جلساتی که داشتیم، هماهنگی برای مدیریت تردد تورها به این منطقه انجام نشده است.

موسی دمیرچی‌لو از سازمان جوانان هلال‌احمر با اشاره به آمادگی برای ارائه خدمات در ایام سفرهای تابستانی در نقاط مسافرپذیر و آسیب‌پذیر گفت: اکیپ‌های داوطلب در نقاطی که نیاز به خدمات بیشتر دارد، حاضر خواهند بود.

محمد فرزاد میرزایی از سازمان مناطق آزاد نیز به ارائه تورها و پکیج‌های گردشگری ارزان‌قیمت در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: ارائه پکیج‌های‌ متنوع و ارزان‌قیمت همکاری دستگاه‌ها را می‌طلبد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

سفر بدون ویزا به چین تمدید شد-پیام امروز

به نقل از یورونیوز، چین سفر بدون روادید را برای مالزی و ۱۱ کشور اروپایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *