جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

استفاده از حسینیه‌ها و مساجد تنها در شهرهایی که ظرفیت پذیرش آن تکمیل است/ مسافران مجبور به اسکان در اقامتگاه‌ها با قیمت‌های بالا

 به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ تعطیلات نوروزی سال جدید در حالی وارد هفته دوم شده و هم زمان شاهد پایان موج اول سفرها هستیم که مطابق با آمار و ارقام رسمی اعلامی و مشاهدات عینی شهروندان بومی مناطق مختلف کشور به ویژه شهرهای توریستی، حجم سفرهای نوروزی بسیار فراتر از میزان سفرها در نوروز ۹۸ و به نوعی  خیره کننده بوده است.

باتوجه به کاهش محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های کرونا و موافقت ستاد ملی کرونا با انجام سفر، کارشناسان حوزه گردشگری از مدت‌ها قبل در خصوص لزوم کسب آمادگی لازم برای مواجهه کشور با حجم بسیار بالای سفرها در نوروز سال جدید و اتخاذ تدابیر مناسب هشدار داده بودند.

علی‌رغم این امر و هشدارهای مکرر، برخی از گزارش‌ها در طول هفته اول تعطیلات نوروزی حاکی از عدم ارائه خدمات مناسب به مسافران به ویژه در خصوص بحث اسکان و اعلام قیمت‌های بعضاً نجومی در این خصوص در برخی از شهرهای پرمسافر نظیر مشهد و یا شهرهای جنوبی کشور بوده است؛ تا جاییکه که بسیاری از مسافران به دلیل برودت هوا مجبور به اسکان در اقامتگاه‌ها با هزینه‌های سرسام‌آور می‌شوند.

همین موضوع باعث شد تا برخی از صاحبنظران حوزه گردشگری با انتقاد از عدم مدیریت مناسب متولیان امر خواستار اسکان ضروری مسافران در مکان‌هایی نظیر مساجد، حسینیه‌ها و سایر اماکن عمومی شوند.

در همین رابطه مصطفی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تشریح جزئیات تدابیر و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در خصوص مدیریت سفرهای نوروزی از پیش‌بینی امکان اسکان اضطراری مسافران در ستاد هماهنگی خدمات سفر خبر داد و در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه کرد:

وی با اشاره به این مطلب که از ابتدای برگزاری جلسات مربوط به ساماندهی سفرهای نوروزی تمامی ظرفیت‌های اسکان اعم از واحد‌های رسمی اقامتی، کلاس‌های درس آموزش و پرورش، سالن‌های ورزشی و … را احصا کردیم، گفت: آنچه به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نبود وضعیت همه‌گیری کرونا و امکان انجام سفر بنابر صلاح‌دید ستاد ملی کرونا بود که تا اواخر بهمن ماه کاملاً در حالت ابهام بود.

پیشنهاد مطالعه:  وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در ۱۴ استان

استفاده از حسینیه‌ها و مساجد تنها در شهرهایی که ظرفیت پذیرش آن تکمیل است

دبیر ستاد خدمات سفر با بیان این مطلب که پس از اعلام ستاد ملی کرونا مبنی بر امکان انجام سفر نیز صرفاً با اسکان مسافران در قالب واحد‌های رسمی اقامتی به دلیل امکان نظارت بر نحوه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، موافقت شد، بیان کرد: برهمین اساس به ستادهای استانی خدمات سفر اعلام شد که ظرفیت اسکان سایر نهادها بجز اقامتگاه‌های رسمی به عنوان ظرفیت اسکان اضطراری در نظر گرفته شود و صرفاً در صورت افزایش مسافران مورد استفاده قرار گیرد.

فاطمی ادامه داد: به عنوان نمونه تعداد کلاس‌های درس آماده شده به جهت پذیرایی از مسافران بسیار بیشتر از تعدادی بود که در نوروز سال ۹۸ به این منظور در نظر گرفته شده بود.

بنا به گفته مدیر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، امکان استفاده از ظرفیت اسکان اضطراری در مراکزی نظیر مساجد و حسینیه‌ها و ورزشگاه‌ها و … صرفاً در شهرهایی که وارد فاز  اضطرار شده‌اند و ظرفیت واحد‌های اقامتی رسمی آنها کاملاً تکمیل شده است وجود دارد ولی در خصوص سایر شهرها نظیر شهرهای غربی کشور که دارای ظرفیت اسکان در انواع مراکز اقامتی رسمی نظیر هتل‌ها و مهمانپذیرها هستند چنین نیازی در حال حاضر وجود ندارد.

بارش برف در غرب و شمال غرب موجب ایجاد سیل مسافران در شرق کشور شد

این مقام مسئول با اشاره به این موضوع که در سال ۹۸ به علت شرایط آب و هوایی مطلوب توزیع مکانی سفرهای نورزی در کل پهنه کشور به جز دو استان درگیر سیل بود، تصریح کرد: در نوروز سال جاری به علت بارش برف و باران در غرب و شمال غرب کشور و برودت هوا در این مناطق، مقصد عمده سفرها به سمت جنوب و شرق کشور انتقال پیدا کرد.

پیشنهاد مطالعه:  پروتکل‌ جدید بهداشتی کرونا ویژه مدارس استثنایی ابلاغشد

وی با تأکید بر این مطلب که با وجود این موج از سفرها در مناطق جنوب و شرق کشور از همه ظرفیت‌های اسکان استفاده شد و مشکلی نداشتیم، اظهار کرد: اما به طور مثال در شهری مثال گناوه که جمعیت چندانی ندارد طبیعی است که وقتی چندین برابر جمعیت بومی این شهرستان مسافر وارد شهر می‌شود طبعاً ورودی‌ها قفل شده و بروز برخی مشکلات اجتناب ناپذیر است.

دبیر ستاد خدمات سفر با بیان اینکه توزیع مناسب مکانی سفر امسال به بهترین نحو ممکن در طول ادوار نوروز گذشته اتفاق افتاد، یادآور شد: این موضوع در حالی بود که حجم سفرها بسیار بالا و خیره کننده بود به طوری که طبق اعلام معاونت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میزان فروش بلیت مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی در پنج روز نخست سال جدید به اندازه کل سال ۱۴۰۰ بوده است؛ که خود بیانگر حجم عظیم سفرهای نوروزی است.

ثبت  ۱۰ هزار گزارش مردمی مبنی بر تخلفات مربوط تأسیسات گردشگری

فاطمی بااشاره به این موضوع که عمده گران فروشی‌ها یا به تعبیر دیگر اعلام قیمت‌های نجومی و بالا برای اسکان در خصوص واحد‌های اقامتی جنوب کشور و به طور مشخص جزیره قشم و کیش بوده است، تأکید کرد: با توجه به اینکه نظارت بر تأسیسات گردشگری در مناطق آزاد بر عهده سازمان مناطق آزاد مربوطه است در ستاد هماهنگی خدمات سفر پیشتر جلساتی با حضور مدیران عامل این مناطق برگزار و بر ضرورت تشدید نظارت‌ها در این رابطه تأکید شد.

مدیر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی همچنین با اشاره به دریافت گزارش‌های مبنی بر فروش تور و یا خدمات اسکان بالاتر از قیمت مصوب در برخی از مناطق آزاد گفت: مطابق هماهنگی با سازمان این مناطق در همان روز نیروهای نظارتی به محل وقوع تخلفات اعزام شدند.

بنا به گفته وی، به استثنای مناطق آزاد در کل کشور در چهار سطح نظارت بر نحوه ارایه خدمات به مسافران نوروزی بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انجام می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه:  تشریح بانک زمین منطقه ۲۲ در شورای شهر تهران

این مقام مسئول توضیح داد: سطح اول نظارت‌ها که یک ماه قبل از عید آغاز شده و تا پایان تعطیلات ادامه خواهد داشت و اصطلاحاً نظارت همگانی نام دارد،  با حضور نهادهای مختلف نظیر اماکن، وزارت بهداشت، میراث فرهنگی و … انجام  می‌شود و شامل تمامی اجزا گردشگری شامل هتل‌ها رستوران‌ها آژانس‌ها و … می‌شود.

وی  لایه دوم را نظارت همگانی و امکان ارائه گزارش‌ها و شکایات توسط عموم مردم از طریق سامانه ۰۹۶۲۹ فراهم دانست و سطح سوم را نظارت کارشناسان استانی ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌های مختلف عنوان کرد.

دبیر ستاد خدمات سفرهمچنین سطح چهارم نظارت را که واقع نظارت عالی است، شامل نظارت‌های نامحسوس بر نحوه عملکرد استان‌های مختلف دانست.

فاطمی با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۱۰ هزار گزارش مردمی از طریق سامانه ۰۹۶۲۹ ثبت شده است بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت از زمان ثبت گزارش مأمور مربوطه به جهت بررسی موضوع و در صورت لزوم اعمال قانون در محل حاضر می‌شود.

مدیر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه قطعاً تخلف محدود چند نهاد معدود گردشگری را نباید به کل تأسیسات گردشگری که با رعایت قانون به ارائه خدمات می‌پردازند گذاشت، خاطر نشان کرد: بر اساس بررسی‌ها و بازدیدهای میدانی اغلب مسافران از نحوه ارائه خدمات و قیمت‌های اعلام شده راضی بوده‌اند.

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

مصرف مشروبات الکلی جنایت آفرید؛ قتل در جگرکی محله مشیریه

خرید کارخانه مطالب مرتبط: بیماری های گوارشی بیشترین دلیل مراجعات نوروزی در جاده‌ها/لزوم نظارت بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم