استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها به عنوان اتاق فکر دولت

رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: دفاتر هم‌اندیشی در دانشگاه‌ها می‌تواند ظرفیت بسیار خوبی برای در نظر گرفتن دانشگاه‌ها به عنوان اتاق فکر دولت باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور انبیاء در نشست هم‌اندیشی رئیس جمهور با اساتید دانشگاه‌ها، با اشاره به صحبت‌ رئیس جمهور که دانشگاه‌ها را اتاق فکر دولت دانست، گفت: سازوکاری برای این امر تعیین نشده تا اساتید دانشگاه‌ها بتوانند راه‌ حل‌ها و راهکارهای خود را ارائه کنند؛ ضمن اینکه بنده فکر می‌کنم دفاتر هم‌اندیشی در دانشگاه‌ها می‌تواند ظرفیت بسیار خوبی برای این مهم باشد.

رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری به «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین»، ادامه داد: مسئولیت دانشگاه‌ها در رابطه با شعار امسال، بیش از سال‌های گذشته است.

وی افزود: اگر دانشگاه‌ها همه تلاش خود را کنند اما صنایع با دانشگاه‌ها همکاری نکنند، دانشگاه نخواهد توانست برای تحقق شعار سال، نقش واقعی خود را ایفا کنند.

دکتر انبیاء در ادامه تصریح کرد: از همکاران حاضر در جلسه، عذر می‌خواهم ولی ما برای اینکه بتوانیم از صنعتی، ماموریت و پروژه تحقیقاتی بگیریم باید سینه‌خیز به سمت صنعت برویم!

وی تاکید کرد: اگر فقط یک درصد ضریب استحصال و ضریب برداشت یکی از میادین نفتی مانند میدان نفتی آزادگان را ارتقا دهیم، با نرخ امروز حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به سرمایه ملی کشور اضافه می‌شود و این همین صیانت از منابع ملی و اجرای یکی از اصول اقتصاد دانش‌بنیان است که تنها از طریق همکاری دانشگاه و صنعت، امکان‌پذیر می‌شود.

وی خطاب به ریاست جمهوری گفت: همکاری صنایع با دانشگاه‌ها، ملازم صدور دستور سیاستی از طرف حضرتعالی است

در این دیدار همچنین از میان اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر میرسامان پیشوایی با موضوع «رویکرد سیستمی به نظام حکمرانی»، دکتر علی عبدالعالی با موضوع «ترویج علم در تولید دانش‌بنیان»، مهندس عبدالحمید نقره‌کار با موضوع «اهمیت مباحث میان دانش در حوزه معماری و هنر» و دکتر احمد چلداوی (به عنوان رئیس دانشگاه شاهد) سخنرانی داشتند.

در این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رئیسی حفظ شان، منزلت و کرامت اساتید دانشگاه را یک وظیفه همگانی در کشور دانست و به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دستور داد پیگیری مطالبات، رفع دغدغه‌های اساتید دانشگاه به ویژه در حوزه معیشت را با جدیت در دستور کار قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه فضای دانشگاه‌ها باید فضای علم، دانش و پرورش نیروهای فرهیخته باشد، گفت: اعتقاد داریم حمایت از علم و پژوهش و دانشگاه‌ها هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری برای پیشرفت و آبادانی کشور به شمار می‌آید.

رئیس جمهور با یادآوری اهمیت بالای و جایگاه اساتید دانشگاه در فرایند توسعه و تعالی کشور اذعان داشت: امروز موظف به رفع دغدغه‌های اساتید و جلب رضایت آنان هستیم تا آنان با روحیه و نشاط بالایی، آینده‌سازان کشور را پرورش دهند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

زمان حمله پشه آئدس به انسان + فیلم-پیام امروز

۰۹:۵۲ – ۲۳ تير ۱۴۰۳ علی اصغر زنده دل، متخصص طب سنتی در برنامه تلویزیونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *