یکشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۱

«اسرار اشک»؛ آیا اشک باعث رقت قلب و صافی دل می شود؟

ایسنا/قم کتاب «اسرار اشک: پژوهشی درباره گریه از دیدگاه اسلام و علوم روز» پژوهشی در مورد آثار و فواید مختلف دنیوی و معنوی گریه است.

کتاب «اسرار اشک: پژوهشی درباره گریه از دیدگاه اسلام و علوم روز» به قلم محمد ابراهیم سراج به همت موسسه بوستان کتاب قم در ۱۷۲ صفحه به چاپ رسیده است.

این کتاب پژوهشی در مورد آثار و فواید مختلف دنیوی و معنوی گریه از دیدگاه آموزه‌های اسلامی است. در این اثر ضمن بررسی ابعاد علمی و پزشکی گریه و اشک و یافته‌های علوم تجربی در این زمینه، به بحث در مورد انواع گریه و سطوح مختلف آن پرداخته شده و برخی از خصوصیات اشک و جایگاه آن در منابع اسلامی به عنوان موهبتی الهی بیان شده است.

 نویسنده، گریه و سرازیر شدن اشک از چشمان یک فرد مسلمان و معتقد را نشانه درک حقایق، خشوع، توبه و پشیمانی، نوعی عبادت، نشانه تقرب به درگاه الهی، وسیله شکرگزاری، عامل جلب رحمت الهی، علامت خوف از خدا و نشانه سعادت معنوی دانسته و گریستن در مصائب اهل‌بیت (ع) به ویژه امام حسین (ع) را دارای اهمیت فراوانی دانسته و سفارش‌های مؤکد پیشوایان دین را در این زمینه منعکس نموده است.

کتاب حاضر که حاصل سال‌ها پژوهش و مطالعه در منابع دینی و دانش بشری است تلاش می‌کند تا موضوع «گریه» را از نگاهی نو و زوایایی جدید بررسی کند و به سؤال‌های مختلفی مانند، جایگاه گریه در منابع اسلامی، نقش گریه در پیشگیری و درمان از بیماری‌های مختلف جسمی و روحی، انواع و اقسام اشک‌ها از نظر ترکیبات درونی با یکدیگر، آثار و پیامدهای فردی، اجتماعی و اخروی گریه و… بدهد.

انتهای پیام

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

تمام داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سازمان سنجش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بنا به تصمیم شورای راهبری مصوبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *