اعلام آمادگی برای شناساندن ایران به کودکان صرب

در دیدار رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان با رئیس مرکز فرهنگی کودکان بلگراد از اعلام آمادگی این مرکز برای برگزاری روز و هفته ایران با هدف شناساندن فرهنگ و تاریخ و دیدنی‌های ایران به کودکان و نوجوانان صرب گفته شد.

به گزارش ایسنا، امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ (برابر با ۱۲ آوریل ۲۰۲۲) با دراگان ماریچ (Dragan Marić)، رئیس مرکز فرهنگی کودکان بلگراد دیدار و گفت‌وگو و از این مرکز بازدید کرد.

در این دیدار که روژیکا چوکوویچ، مدیر بین‌الملل مرکز نیز حضور داشت، رئیس مرکز با استقبال از حضور رایزن فرهنگی گفت: ایران کشوری با سابقه تاریخی زیاد است و ما مایل به توسعه همکاری‌های پایدار و مستمر در حوزه کودک و نوجوان با ایران هستیم. این مرکز آمادگی دارد تا نسبت به برگزاری روز و هفته ایران با هدف شناساندن فرهنگ و تاریخ و دیدنی‌های ایران به کودکان و نوجوانان صرب مشارکت داشته باشد.

ماریچ با اشاره به طرح‌های مشترک با سایر کشورها گفت: یکی از فعالیت‌های این مرکز، برگزاری مسابقات با همکاری کشورهای مختلف و اعزام برندگان به کشورهای دیگر است تا در مدت اقامت خود با فرهنگ و مردم آن سرزمین بیشتر آشنا شوند.

رئیس مرکز فرهنگی کودکان بلگراد آمادگی این مرکز را برای انعقاد تفاهم‌نامه با مراکز تخصصی کودک در ایران اعلام و از رایزن فرهنگی سفارت ایران دعوت کرد تا به کلوب فرهنگی که تاکنون ۱۵ کشور عضو آن هستند، بپیوندد.

او در ادامه سخنانش بیان کرد: این مرکز با تمامی مراکز کودکان در صربستان ارتباط و همکاری دارد و از این نظر گستره وسیعی را پوشش می‌دهیم.

ماریچ در ادامه آمادگی مرکز برای انتشار کتاب دوستی کودکان دو کشور را اعلام کرد و پیشنهاد داد به عنوان آغاز همکاری و مقدمه برگزاری هفته کودک، برنامه‌ای نیم‌روزه در ماه می یا ژوئن(اردیبهشت یا خرداد) قبل از تعطیلات تابستانی مدرسه‌ها برای معرفی ایران در آن مرکز ترتیب داده شود.

او در خصوص هفته کودک اظهار کرد: در اختیار گذاشتن فضای مورد نیاز، اطلاع‌رسانی و دعوت از رسانه‌ها، اطلاع‌رسانی به کودکان و در اختیار گذاشتن امکانات فنی و پشتیبانی از جمله مواردی است که این مرکز آن‌ها را به‌عهده خواهد گرفت.

در این دیدار امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با ابراز خرسندی از این دیدار گفت: از جمله موضوعات اساسی و مورد توجه رایزنی فرهنگی برنامه‌ریزی در حوزه کودک و نوجوان و فعالیت‌هایی است که به افزایش شناخت نسل جدید یاری رساند. 

پورپزشک با معرفی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران، فعالیت‌های گسترده آن را مورد اشاره قرار داد و خواستار فراهم شدن زمینه انعقاد تفاهم‌نامه میان دو مرکز شد.

همچنین طرح انتشار کتاب دوستی کودکان و برگزاری هفته فیلم کودک نیز مطرح شد که مورد استقبال رئیس مرکز فرهنگی کودکان بلگراد قرار گرفت.

در ادامه این دیدار، رایزن فرهنگی ایران از امکانات مرکز فرهنگی یادشده بازدید کرد.

بر اساس آن‌چه در سایت مرکز فرهنگی کودکان بلگراد آمده است، این مرکز یک موسسه فرهنگی است که توسط شهرداری شهر بلگراد در سال ۱۹۵۲ به عنوان خانه پیشگامان بلگراد تأسیس شد. مرکز یک موسسه معتبر با بیش از شش دهه فعالیت است. برنامه‌های خلاقانه، مدرن و تعاملی در مرکز فرهنگی کودکان بلگراد اجرا می‌شود و مرکز تلاش می‌کند پدیده‌ها و روندهای اجتماعی را مطابق با علایق کودکان و جوانان دنبال کند. مرکز فرهنگی کودکان بلگراد در طول فعالیت خود، با احترام به تغییراتی که در خواسته‌ها و نیازهای مخاطبان رخ داده است، کوشیده است هر آن‌چه را خوب بوده را حفظ و با روش‌های مدرن کار تکمیل کند.

مرکز فرهنگی کودکان بلگراد پلاک “خورشید طلایی” را برای تقدیر ویژه از افرادی که فعالیت‌های ارزشمندی را برای کودکان انجام می‌دهند، طراحی کرده است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

سفر بدون ویزا به چین تمدید شد-پیام امروز

به نقل از یورونیوز، چین سفر بدون روادید را برای مالزی و ۱۱ کشور اروپایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *