جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

اقتصادِ مبتنی بر دانش، قابل تحریم نیست

ایسنا/اصفهان یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: اقتصاد مبتنی بر خام فروشی به راحتی قابل تحریم است، اما اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی به این راحتی‌ها قابل تحریم نیست و اقتصاد ایران باید به یک اقتصاد مبتنی بر فروش تکنولوژی تبدیل شود.

مهدی شاکران در گفت‌وگو با ایسنا درباره شعار امسال که از سوی مقام معظم رهبری سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: این نوع نامگذاری که رهبر انقلاب انجام دادند به نوعی مسیر اقتصاد کشور را ریل‌گذاری کرده‌اند. اقتصاد ایران سال‌ها مبتنی بر خام فروشی، معادن و نفت بوده و عمده درآمد کشور از این راه تامین می‌شده است و هم اکنون با توجه به زیرساخت‌هایی که فراهم شده و شرکت‌های دانش بنیان در سال های اخیر رشد کرده‌اند و توانمندی‌هایی که از خود نشان داده اند وقت آن رسیده که اقتصاد ایران از درآمد مبتنی بر خام فروشی نجات یابد و به یک اقتصاد مبتنی بر فروش تکنولوژی تبدیل شود.

وی افزود: اگر دقت کنیم رهبر معظم انقلاب در هر یک از سخنرانی‌های خود به اهمیت اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی تاکید می‌کنند و برای مثال به دانش هوش مصنوعی اشاره کردند. این امر نشان می‌دهد که ریل گذاری اقتصاد ایران باید تغییر کند و مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان شود و بدون شک شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند اقتصاد کشور را به این مهم برسانند.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - همکاری موثر عربستان برای خروج ۶۵ ایرانی از سودان |کنعانی: دولت سودان هم مساعدت کرد

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت استان اصفهان، گفت: بنابراین اگر این حرکت جدی گرفته شود می‌تواند کشور را با توجه به ظرفیتی که وجود دارد با یک سرعت بسیار بالا در رده‌های اقتصادی خوب دنیا قرار دهد و از طرف دیگر اقتصاد مبتنی بر دانش، ایمنی خوبی در برابر تحریم‌های دشمن ایجاد می‌کند.

شاکران ادامه داد: بنابراین اقتصاد دانش بنیان باید جدی گرفته شود و توسط آحاد مردم و نه فقط مسئولان به این مهم پرداخته شود و فعالان اقتصادی نیز با همین رویکردِ دانش بنیان در بخش تولید حرکت کنند. البته مانع زدایی در بخش تولید برای نِیل به اقتصاد دانش بنیان باید انجام شود. طبیعتا در مقابل اقتصاد دانش بنیان، مافیایی قرار می‌گیرند که درآمدشان متکی بر خام فروشی یا کارهای سنتی بوده است. بنابراین به یک حرکت جهادی در میان مسئولان نیاز است که این موانع را برطرف کنند و اجازه دهند جوانان در شرکت‌های دانش بنیان، اقتصادِ دانش بنیان را شکوفا کنند.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات لاریجانیدرباره خالص سازی | ورود شورای نگهبان به فروش خودرو خارج از ضابطه؟ |ایرادات طرح حمایت از گزارشگران فساد

وی با بیان اینکه توانایی‌های زیادی برای شکوفایی اقتصاد دانش بنیان در کشور وجود دارد، تصریح کرد: برای مثال در تولید تجهیزات پزشکی، شرکت‌های دانش بنیان با وجود تحریم‌ها توانستند بسیاری از این تجهیزات را تولید و نیاز کشور را بر طرف کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: اقتصاد مبتنی بر خام فروشی به راحتی قابل تحریم است، اما اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی به این راحتی‌ها قابل تحریم نیست و کشور را می‌تواند ایمن کند. به هر حال رهبر معظم انقلاب تاکید هوشمندانه‌ای بر اقتصاد دانش بنیان انجام دادند و ریل گذاری درستی کردند و در این مرحله وظیفه مسئولان و مردم است که شعار سال را جدی بگیرند. معتقدم حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان شدنی است و در چند سال اخیر فرهنگ اقتصادی مردم در حال تغییر بوده است به طوری که تا ۵ سال پیش کسی صحبتی از شرکت دانش بنیان نمی‌کرد، اما امروز بسیاری از جوانانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند به جای اینکه به دنبال استخدام در مراکز دولتی باشند سعی می‌کنند یک حرکت تولیدی را مبتنی بر دانشی که یاد گرفته‌اند با امکاناتی که دریافت می کنند، انجام دهند.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - خط و نشان وزیر جنگ اسرائیل برای لبنان

شاکران، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین راهکار تحقق شعار سال همت شرکت‌های دانش بنیان برای قوی شدن و جهاد مسئولان برای مانع زدایی از حرکت چنین شرکت‌هایی است. برای مثال باید اجاز داده شود شرکت‌های دانش بنیان در خودروسازی فعال شوند تا به تدریج بتوانند استانداردهای لازم را در این صنعت به دست آورند. اگر همین یک قدم را انجام دهند مافیایی که در بخش خودرو سال‌ها است مردم را گروگان گرفته‌اند ناکام می‌مانند و ظرف مدت ۵ سال می‌توانیم به یک خودروساز برتر در جهان تبدیل شویم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – ژاپن شمشیر را برای این کشور از رو بست/ ۸ تحریم اعمال شد

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم