امکان مواجهه با پاندمی‌های جدید وجود دارد

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بر ضرورت تقویت تاب‌آوری جامعه در پاندمی‌ها تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا در کارگاه «نهایی سازی برنامه ارتقای آمادگی و پاسخ به پاندمی کووید۱۹/ آنفلوانزا و سایر بیماری های حاد تنفسی واگیردار نوپدید و بازپدید» که از سوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد، گفت: امکان مواجهه با پاندمی های جدید همچنان وجود دارد، از این رو ضروری است آمادگی خود را برای مقابله با بیماری ها افزایش دهیم.

وی با اشاره به اختلالات و آسیب های روانی ناشی از همه گیری کرونا در بین مردم گفت: این بیماری از ابعاد مختلف مردم دنیا را با مشکلاتی روبرو کرد. در طول همه گیری کرونا ما شاهد تعداد قابل توجه مرگ و میر در سطح دنیا بودیم. در برخی از کشورها اقتصاد تحت تاثیر قرار گرفت و  مردم از تحصیل و کار بازماندند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این که حدود  دو و نیم سال از  شیوع کووید۱۹ در دنیا می گذرد و این پاندمی درس آموخته های بسیاری را برای ما داشته است و باید این درس آموخته ها را برای نسل آینده به کار گیریم، خاطرنشان کرد: دنیا در کمتر از یکسال واکسن کووید۱۹ را عرضه کرد و در کشور ما نیز با توان متخصصان داخلی واکسن های مربوطه در کمترین زمان ممکن به بازار آمد و بخش قابل توجهی از مردم کشورمان با واکسن های ملی در برابر این پاندمی محافظت شدند.

دکتر گویا برگزاری این کارگاه را در راستای تدوین برنامه های عملیاتی آینده مهم ارزیابی کرد و در پایان گفت: امیدواریم با مشارکت تمامی نهادها و سازمان های ذینفع شاهد برنامه ریزی های عملیاتی باشیم.

تدوین برنامه جامع مقابله با اپیدمی‌ها

درادامه این برنامه، دکتر قادری – رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز در این وبینار از تدوین برنامه جامع مقابله با اپیدمی‌ها در کشور خبر داد و گفت: وقتی سیستم آماده مقابله با بحران اپیدمی نباشد به شیوع یک بیماری تنها پس از گسترش بین مردم پاسخ داده می‌شود و پس از گذشت مدتی نسبتا طولانی می‌توان تا حدودی آن را کنترل کرد. در حالی که می‌توان سیستم را پیش از گسترش بیماری در جامعه آماده مقابله کرد و پاسخ را بسیار سریع تر از قبل ارائه داد.

دکتر قادری افزود: مخاطرات بسیاری در دنیا وجود دارند و تغییرات آب و هوایی نیز باعث می‌شوند تا احتمال بروز پاندمی‌های مختلف و متفاوت در جوامع بیشتر شود.

وی با تاکید بر این‌که نیاز به یک برنامه طولانی مدت برای مقابله با پاندمی داریم و نمی‌توان تنها پس از  بروز هر پیک بیماری اقدامات کوتاه مدت انجام داد، افزود: بحث سلامتی نیاز به ایجاد یک استراتژی حاکمیتی دارد و همراهی و کمک تمامی سازمان‌ها و نهادها را می‌طلبد و در این راستا نیز بایستی یک برنامه درون سازمانی و برون سازمانی ترتیب دهیم.

اجرای برنامه مقابله با بیماری های واگیر در سه فاز

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: تاکنون تلاش‌هایی برای برنامه ریزی جامع برای مقابله با بیماری‌های واگیر انجام گرفته اما عملیاتی نشده است. ولی اکنون اقدامات لازم تکمیل شده و یک برنامه‌ جامع در سه فاز برای این امر نوشته شده است که در حال بررسی نسخه نهایی آن هستیم.

قادری خاطرنشان کرد: کشور ما ظرفیت‌های پراکنده‌ای دارد که با این برنامه می‌توان آن ظرفیت‌ها را هماهنگ کرد و به برنامه‌ای با عملکرد مناسب درونی تبدیل کرد. از این طریق ما باید پیش از بروز اپیدمی، برنامه و آمادگی لازم مقابله با آن را داشته باشیم‌.

وی افزود: بر اساس این برنامه، وضعیت جامعه به صورت مکرر، ارزیابی خطر می‌شود و در هر فاز از بیماری، اقدامات مختلف هر سازمان و نهاد مشخص شده و از این طریق پیگیری می‌شود.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام این‌که یک نرم افزار نیز تهیه می‌شود، ادامه داد: یک سازمان در هنگام اعلام بروز بیماری در جامعه می‌تواند این نرم افزار را اجرا کرده و با مشخص کردن فاز بیماری، وظایف و اقدامات لازم خود را بشناسد و نسبت به آن‌ها اقدام کند. این امر از برگزاری جلسات مختلف و تصمیم گیری‌های دیر بسیار مفیدتر خواهد بود.

قادری تاکید کرد: سازمان‌ها و نهادها باید از همین الان بر اساس دستورالعمل‌های مشخص نسبت به برنامه‌ریزی در دوران اپیدمی اقدام کنند تا نیاز به تعطیلی فعالیت‌ها و به خصوص بخش صنعت و اقتصاد کشور وجود نداشته باشد.

گفتنی است کار کارگاه ملی نهایی‌سازی برنامه ارتقای آمادگی و پاسخ به پاندمی کووید-۱۹/ آنفلوانزا و سایر بیماری‌های حاد تنفسی واگیردار (نوپدید و بازپدید) چهارم الی نهم تیرماه در تبریز در حال برگزاری است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

تعداد کودکان کار قزوین در حال افزایش است – خبرگزاری تسنیم

حدود ۱۲ هزار نفر شرکت کردند و قرار هست ۴هزار و۳۶۶ نفر از این عزیزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *