جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

اگر ساختارهای نقش آفرین کشور از دانش بنیان‌ها حمایت نکنند، چالش‌های جدی خواهیم داشت

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مادامی که ساختارهای نقش آفرین، تصمیم ساز و اثرگذار کشور، با نوآوری، حمایت از فعالان دانش‌بنیان و خلاق و تولید همراه نشود، در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دچار چالش‌های جدی خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و محسن رضائی معاون اقتصادی صبح امروز ضمن بررسی اقدامات، برنامه‌ها و راهبردهای سال جاری در زمینه تحقق شعار سال، درباره رسوخ و افزایش نقش آفرینی زیست بوم نوآوری و فناوری در بخش‌های گوناگون کشور به گفت و گو و تبادل نظر پرداختند.

سورنا ستاری در این نشست با اشاره به فعالیت جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آغازین روزهای سال جاری برای تحقق شعار سال و دانش‌بنیان شدن بخش‌های کشور گفت: از آغاز سال ۱۴۰۱ به طور مستمر با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف، نشست‌هایی داشتیم و دستورالعمل‌هایی برای رسوخ دانش‌بنیان در آن بخش‌ها به طور مشترک تعریف شده است. اگرچه ظرفت بالقوه دانش‌بنیانی در آن دستگاه‌ها وجود داشت اما این برنامه‌ها، فضای مناسبی را برای تحقق ظرفیت‌ها در دستگاه‌ها فراهم می‌کند.

ستاری، با اشاره با چارچوب‌بندی و تدوین این برنامه‌ها بر مبنای ۳ اولویت مهم و اجرایی گفت: نخستین محور این دستورالعمل مشترک، توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری در دستگاه‌ها و نهادها است و با توجه به این محور، نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در حل چالش‌ها و رفع نیازهای یک دستگاه مورد توجه قرار می‌گیرد. دومین محور برنامه‌های اجرایی مشترک، تعریف پروژه‌ها و طرح‌ها کلان فناورانه‌ای است که در آن حوزه خاص، پرچم‌دار محسوب می‌شوند و با اجرایی سازی این پروژه‌ها در همکاری و حمایت آن دستگاه خاص، زمینه برای رفع یک نیاز فناورانه و استراتژیک فراهم می‌آید.

پیشنهاد مطالعه:  جعل دوباره اشعار مولانا

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سومین محور مصوبات مشترک با دستگاه‌های مختلف را حمایت از فضای کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دانست و افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق نیازمند حمایت‌های تسهیلاتی، تاییدیه، بازارسازی و مالی هستند. این حمایت‌ها در قالب برنامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی مشترک با هر دستگاه و متناسب با ظرفیت‌ها و ماهیت فعالیت شرکت‌ها و دستگاه میزبان تعریف می‌شود و اختصاص بازار بزرگ و بالقوه این دستگاه‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان، یکی از اولویت‌هایی است که به طور جدی دنبال می‌شود. 

وی با تأکید بر اینکه برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان باید اندیشه و فرهنگ این اقتصاد در تمامی بخش‌های کشور رسوخ یابد ادامه داد: اقتصاد دانش‌بنیان چیزی جز یک باور و فرهنگ نیست، فرهنگی که باید در تفکر تمامی بخش‌های کشور از مردم جامعه تا مسئولین نهادینه شود.

ستاری، دیگر لازمه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان را تحول در ساختارها دانست و گفت: مادامی که ساختارهای نقش آفرین، تصمیم ساز و اثرگذار کشور، با نوآوری، حمایت از فعالان دانش‌بنیان و خلاق و تولید همراه نشود، در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دچار چالش‌های جدی خواهیم بود. عزم خود را جزم کرده‌ایم تا با ایجاد تحولاتی در ساختارهایی‌ که بر مبنای واردات شکل گرفته و مستحکم شده‌اند و کم‌تر به نوآوری و توانمندی داخلی باور دارند، فرهنگ نادرست گذشته را به کناری بزنیم و اقتصاد دانش‌بنیان و فرهنگ مبتنی بر نوآوری شرکت‌های دانش بنیان و خلاق را جایگزین آن کنیم. کاری که نیازمند هم‌راهی، هم‌دلی، عزم و باور جدی تمامی بخش‌های کشور است.

پیشنهاد مطالعه:  محققان آلمانی یک گام به ساخت‌ ساعت‌های اتمی نزدیک‌ترشدند

وی قانون جهش تولید دانش‌بنیان را یکی از ابزارهای کارآمد و اثربخش در تحقق شعار سال، توسعه زیست‌بوم نوآوری، رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دانست و گفت: بر اساس اقداماتی که در چند سال اخیر انجام شده، ریل‌گذاری مناسبی صورت گرفته است که ماحصل شناخت نیازها، کسب تجربه‌ها و دستاوردهای این چند سال، قانون جهش تولید دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که می‌تواند راه‌گشا و حل کننده بسیاری از مسائل زیست بوم نوآوری و فناوری کشور به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق باشد. ما قوانین متعددی در کشور داریم که مهم‌ترین لازمه اجرایی شدن و اثرگذاری آن‌ها، عمل به قانون است که امیدواریم با همکاری و تعامل همه بخش‌های کشور، این فرهنگ ترویج شود.

نقش آفرینی اثربخش معاونت علمی و فناوری در تحقق شعار سال

همچنین ، محسن رضائی معاون اقتصادی ریاست جمهوریبا بیان این‌که پیش‌گامی و فعالیت‌های جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استقرار اقتصاد دانش‌بنیان و تحقق شعار، سال ارزشمند و شایسته قدردانی است، اظهار کرد: از دکتر ستاری و همکاران ایشان تشکر می‌کنم که به این خواست و تأکید رهبری لبیک گفته‌اند و خوشبختانه امروز دانش‌بنیان به یک رویکرد ملی و مطالبه عمومی بدل شده است.

معاون اقتصادی دولت با بیان این‌که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در میان دستگاه‌های اجرائی که رویکردهای دانش‌بنیان به آن‌ها ابلاغ شده، بیش‌ترین اهتمام را داشته است، ادامه داد: در تحقق شعال سال و دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور، همراه معاونت علمی و فناوری هستیم و با شناخت چالش‌ها، در مسیر رفع موانع پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان گام بر می‌داریم.

پیشنهاد مطالعه:  رصد سیارک عجیبی که طول آن ۳ برابر عرض آن است

رضایی با اشاره به ضرورت نقش آفرینی معاونت علمی و فناوری در ۳ ساحت تدوین آیین‌نامه‌ها، تدوین سند جامع دانش‌بنیان و مشارکت در حوزه‌های کلان قوا، توضیح داد: با تصویب و اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی به طور دقیق و اجرامحور، زمینه را برای عملیاتی شدن این قانون فراهم کند. به طوری‌که با دقیق سازی این آیین‌نامه‌ها، پیگیری‌های بعدی و شناخت کم‌کاری دستگاه‌ها در این حوزه، قابل انجام باشد.

وی همچنین به تدوین سند جامع دانش‌بنیان و ارائه آن به معاونت اقتصادی دولت اشاره کرد و افزود: باید سندی جامع و کلان تنظیم و تدوین شود که در آن، الزامات، موانع و مشکلات و راهکارهای بخش‌های مختلف دیده شود تا با ابلاغ دستورالعمل‌های لازم به تمامی دستگاه‌ها، موانع و تعارضات موجود تا حد ممکن از میان برداشته شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی ریاست جمهوری،‌ رضایی در انتها به ضرورت نقش آفرینی و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برنامه‌های کلان قوا اشاره کرد و گفت: رهبری، اولویت‌هایی را در قالب مأموریت‌های کلان از ۳ قوه مطالبه دارند که می‌باید موضوع دانش‌بنیان در آن‌ها دیده شود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

صادرات ۶۵۰ میلیون دلاری دانش‌بنیان‌ها در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲/ ۷۰۰ محصول دانش‌بنیان قابلیت صادرات دارند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، نشست خبری دکتر امیرحسین میرآبادی؛ رئیس مرکز تعاملات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم