یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

بارگذاری آرای نمایندگان، مخالف آئین‌نامه داخلی مجلس است

محمد جواد نیک بین درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: در این قضیه قائل هستیم که نوشداروی تمام درد‌های کشور در وزارتخانه‌ها شهرداری‌ها دولت مجلس شورای نگهبان و … با شفافیت هر می‌شود. علت آن هم این است که شفافیت که باشد فساد از بین می‌رود یا حداقل خیلی کم می‌شود و مردم می‌دانند که می‌دانند که چقدر پول به شخصی و به چه دلیلی داده شده است.

نمایندگان مجلس یازدهم یک بار کلیات طرح شفافیت آراء را به علت نقص‌ در محتوا رد کرده بودند اما با درخواست عده‌ای از آنها، این طرح به دستور کار بازگشته بود.

نماینده مردم کاشمر خلیل‌آباد و بردسکن در مجلس اعلام کرد: ما تأکید کردیم که شفافیت را از خودمان یعنی در مجلس شروع شود. طرح شفافیت آرا نمایندگان همچنان در نوبت بررسی صحن و در دستور کار مجلس هست. تاکنون ۱۶۵ نماینده امضا کردند و خواستار آن هستند که داوطلبان آراشان در سامانه مجلس به صورت شفاف بارگذاری شود.

طرح شفافیت علاوه بر مجلس یازدهم، در دوره پیشین پارلمان با عنوان «شفافیت آراء نمایندگان» هم مطرح شده بود اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

نیک بین گفت: علت اینکه هیئت رئیسه و رئیس مجلس این طرح را در دستور کار قرار نمی‌دهند این است که بارگذاری آرای نمایندگان، مخالف آیین‌نامه داخلی مجلس است به همین دلیل آن‌ها را بارگذاری نمی‌کنند. فشاری که هم اکنون نماینده‌ها به هیئت رئیسه می‌آورند این است که هرچه سریعتر موضوع شفافیت در دستور کار قرار بگیرد.

شفافیت آراء با هدف علنی شدن نوع رأی و مواضع نمایندگان نسبت به طرح‌ها و لوایح مطرح شد که علاوه بر آن، مواردی مانند انتشار جزئیات صوتی و تصویری جلسات و پخش زنده آنها و انتشار فهرست اعضا، هزینه‌ها، اهداف و نتایج سفر‌های خارجی نمایندگان هم در دستور کار آن قرار داشت.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: احتمال دارد برای سال ۱۴۰۱ طرح شفافیت به صحن علنی مجلس بیاید اگر این ۱۶۵ نفر که پای آئین نامه را امضا کرده اند پای حرفشان بایستند شفافیت آرا در مجلس رای خواهد آورد.

حتما ببینید

شهرخبر – اظهارات مهم بورل درباره آینده برجام

مطالب مرتبط: ۵۹۸؛ عددی ماندگار در تاریخ ایران ابلاغ مصوبه مربوط به تعیین دستگاه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *