جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را کاهش داد

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را از ۲۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش داد زیرا روبل در هفته جاری به دلیل کنترل سرمایه در این کشور به افزایش در برابر دلار ادامه داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزنس، ارزش روبل که در اوایل ماه گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش یافت و به حدود ۱۳۹ دلار رسید، بهبود چشمگیری پیدا کرده است.

نعیم اسلم، تحلیلگر ارشد بازار در موسسه آوا ترید گفت: روبل روسیه، ارز جالبی در این هفته بوده زیرا در این هفته بازگشتی فوق‌العاده داشته و در برابر دلار به قوی‌ترین سطح خود در سال جاری رسیده است.

زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، روبل کاهش یافت اما اکنون این ارز در سطح قبل از جنگ با دلار است. مهمترین عاملی که باید به آن توجه کرد تغییرات شاخص دلار در این هفته به دلیل موضع‌گیری‌های فدرال رزرو است.

بانک مرکزی روسیه در اواخر فوریه نرخ بهره اصلی خود را از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش داده بود که بالاترین افزایش از سال ۲۰۰۳ بوده است تا خطرات کاهش ارزش و تورم در این کشور را جبران کند.

پیشنهاد مطالعه:  چالش با علی دبیر بر سر واژه خداترسی و حسن یزدانی/تیم نهمدنیا را می‌گویند خوب و من که دوم دنیا شدم متهمم!

روز جمعه، بانک مرکزی اعلام کرد: که تصمیم گرفته است از ۱۱ آوریل نرخ اصلی را ۳۰۰ واحد کاهش دهد و هشدار داد که شرایط اقتصادی چالش‌آمیز است و تورم همچنان به افزایش خود ادامه خواهد داد. تورم سالانه در روسیه تا اول آوریل به ۱۶.۷ درصد رسید که بالاترین میزان از مارس ۲۰۱۵ بود.

با این حال، آخرین داده‌های هفتگی حاکی از کاهش قابل‌توجه در نرخ‌های رشد فعلی قیمت از جمله پویایی نرخ روبل است. تشدید شرایط پولی در حال حاضر تا حدی با برنامه‌های حمایتی وام‌دهی که توسط دولت و بانک روسیه راه‌اندازی شده جبران می‌شود اما بانک به محدود کردن ریسک‌های تورمی ادامه می‌دهد.

تصمیم کنونی نشان‌دهنده تغییر در موازنه خطرات ناشی از رشد سریع قیمت مصرف‌کننده، کاهش فعالیت‌های اقتصادی و ریسک‌های ثبات مالی است.

وی افزود: بانک مرکزی ریسک‌های ناشی از شرایط خارجی و داخلی و واکنش بازارهای مالی همچنین پویایی تورم واقعی و مورد انتظار نسبت به هدف و تحولات اقتصادی در افق پیش‌بینی را در نظر خواهد گرفت. اسلم گفت: احتمالا روبل نیز به بازیابی جایگاه خود ادامه خواهد داد.

پیشنهاد مطالعه:  کسب درآمد از راه فروش محصولات خانگی

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

مسئله غزه محور مهم وزیر نیرو در اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد

خرید کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – خبر مهم وزیر جدید درباره جذب ۱۱ هزار نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم