یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

باور به "دانش‌بنیان‌ها" و رشد و ‌توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری اولویت دولت سیزدهم است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ “سورنا ستاری” معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در یادداشتی به بررسی شعار سال که توسط مقام معظم رهبری اعلام شده،‌ پرداخته است. متن این یادداشت به شرح ذیل است:

“گویند سنگ لعل شود در مقام صبر              آری شود ولیک به خون جگر شود

 این روزها بحث دانش‌بنیانی در پی ابلاغ شعار سال توسط مقام معظم رهبری بسیار داغ و تمام سطوح تصمیم‌گیری عالی نظام و دولت و بدنه اقتصادی و آموزشی جامعه بشدت درگیر این موضوع شده است.

اما اینکه  چه شد موضوعی بس ناشناخته به این سطح از معروفیت و اهمیت رسید؛ خاطرم هست که سال ۱۳۹۲ کسی چیزی در این مورد نمی‌دانست آن زمان واژگانی مانند “پارک علم و فناوری”، “استارتاپ”، “سرمایه‌گذاری خطرپذیر”، “شتابدهنده‌های کسب و کار”، “مراکز نوآوری”، “خانه‌های خلاق و نوآوری”، “کارخانه نوآوری” و “شرکت‌های خلاق” و بسیاری از مفاهیم جدید در حوزه کارآفرینی کاملاً ناشناخته بود. معاونت علمی و فناوری به تازگی تاسیس شده بود و بعضاً زمزمه‌های انحلال آن به گوش می‌رسید.

پیشنهاد مطالعه:  تویوتا به جای پراید در افغانستان!/ عکس

توسعه، مفهومی فرهنگی است و دانش‌بنیانی فرهنگ توسعه‌یافتگی است. اگر می‌خواهیم از خام فروشی و خروج سرمایه‌های انسانی جلوگیری کنیم باید فرهنگ دانش‌بنیانی در تمام سطوح جامعه توسعه یابد از مردم عادی تا سطوح بالای تصمیم‌گیری در دولت و بخش خصوصی.

امروز زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور بالنده شده و قریب به ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان، اشتغال مستقیم ۳۰۰ هزار نفری از فارغ‌التحصیلان جوان و چند میلیونی غیرمستقیم را رقم زده‌اند. هزاران استارتاپ و صدها شتاب‌دهنده در حال نوآفرینی در این زیست‌بوم هستند. شرکت‌ها در حال تبدیل به بازیگران مهم اقتصاد کشور هستند و مردم در حال استفاده از سرویس‌های کاملاً بومی توسط جوانان خود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به واسطه قوانین متعدد، جایگاه قانونی خود را کسب کرده ولی مهم‌تر از هر چیزی جایگاه و اعتبار معنوی خود را در این زیست‌بوم دارد. راستش را بخواهید، هیچگاه فکر نمی‌کردم زمانی به چنین مرتبه در ساختار تصمیم‌گیری کشور برسیم.

برمی‌گردم به شعر حافظ در ابتدای این متن؛ همه اشخاص درگیر در این زیست‌بوم بلوغ‌یافته، در این سال‌ها به همراه هم تلاش کردند که  جواهر زیست‌بوم دانش‌بنیان صیقل خورده و دیده شود.

پیشنهاد مطالعه:  روزنامه حامی رئیسی: ادعای برخورد با زنان بخاطر نداشتن حجابفقهی دروغ است /نه اجباری بودن حجاب مساله بوده نه تعریف آن

این موفقیت‌ها مدیون از خودگذشتگی و هزینه دادن بسیاری از افرادی است که از آبرو و اعتبار شخصی تا فرصت‌های آینده زندگی خود و خانواده خود گذشتند و خون جگر خوردند تا به اینجا برسیم.  این موفقیت را بر همه اهالی زیست‌بوم تبریک می‌گویم.

اما در حین حال باید بدانیم که تا قله مطلوب راه بسیار است و این مبارزه همچنان با قوت تا تبدیل جامعه به یک جامعه دانش‌بنیان ادامه خواهد داشت و همچنان همه باید فداکاری کنیم. در این بین هدایت‌ها و حمایت‌های بی‌بدیل رهبری ضامن تداوم حرکت این مسیر بوده است و خواهد بود.

رئیس جمهوری محترم و دولت سیزدهم از ابتدای شروع به کار، باور به دانش‌بنیان‌ها را در آرا و افکار متجلی و نشان داده‌اند که رشد و ‌توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری سرلوحه اولویت‌های ایشان است و جلسات شنبه‌های دانش‌بنیانی مقوم این حرکت است.”

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

دفاع تمام قد از لایحه عفاف و حجاب /قوه قضاییه و مجلس با هماهنگی بالا کار را جلو بردند /اطلاعات غیردقیق از این مصوبه منتشر می‌شود

مهدی باقری نماینده زنجان و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم