یکشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۱

بررسی رسوخ فناوری در کشاورزی در نشست معاون علمی رییس‌جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه شرکت های دانش‌بنیان  و حمایت از طرح‌های کلان ملی و فناورانه، حوزه کشاورزی دانش بنیان است و موضوعاتی چون تکمیل زنجیره ارزش در کشاورزی، غذا و دارو، نفوذ فناوری به بخش های این حوزه، امنیت غذا و سایر موضوعات راهبردی در دستور کار این معاونت قرار دارد.

در همین راستا طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی برای رفع نیاز بخش‌های مختلف این حوزه تعریف شده است.
 
رسوخ فناوری در کشاورزی
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در این نشست با توجه به تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب، اسناد بالادستی و سیاست‌های کشور در حوزه خودکفایی، تکمیل زنجیره ارزش و توسعه فناوری با استفاده از ظرفیت‌های بومی، با یکدیگر گفت وگو و تبادل نظر کردند.
در این نشست با بررسی تجربیات گذشته در این حوزه، دستورالعمل‌ها، مصوبات و برنامه‌های قابل اجرا و در جریان انجام، بحث و بررسی شد. 
یکی از موضوعات این نشست، تنظیم طرحی پیشنهادی در دولت برای حمایت از نفوذ فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق و فناور شدن حوزه کشاورزی بود. ابعاد و بخش های این طرح پیشنهادی که در آستانه آماده سازی است بررسی شد و در خصوص جوانب آن بحث و گفت‌وگو صورت گرفت. 
 
تکمیل زنجیره فناوری
 
همچنین ظرفیت‌ها در حوزه‌هایی ‌که فناوری می‌تواند در آن ها نقش آفرین باشد همچون زنجیره تامین نان، فرآورده‌های کشاورزی، دامی، خوراک دام، طیور، آبزیان و … برنامه ریزی مشترک و حمایت‌های قابل انجام در سال جاری ه از سوی مقام معظم رهبری سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامدیده شده است، بررسی شد. 
از آن‌جایی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با محوریت معاونت اول ریاست جمهوری بسته‌ای مشترک در قالب یک برنامه عملیاتی را در حوزه های اولویت داری چون شیلات، جایگزین‌های خوراک دام، احیای باغات، کشاورزی نوین، مزارع نوآور، مرغ لاین و سایر حوزه‌ها تعریف کرده است، زمینه برای اجرایی سازی و چگونگی تحقق این برنامه در سال جاری فراهم شد. 
 انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

ویدئو / افتتاح نمایشگاه دستاوردهای شاخص جهاد دانشگاهی

نمایشگاه گزیده‌ای از دستاوردهای شاخص پژوهش، فناوری و نوآوری جهاد دانشگاهی، صبح سه‌شنبه (۸ شهریور) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *