برگزاری نشست سفرای کشورهای اسلامی با حضور دبیر کل سازمان ملل متحد

در نشست روز جمعه سفرای کشورهای اسلامی که با حضور دبیر کل سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، در خصوص موضوعات مهم جهان اسلام از جمله تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و هتک حرمت مسجدالاقصی توسط رژیم صهیونیستی و نیز پدیده روبه‌رشد اسلام‌هراسی مورد بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

به گزارش ایسنا، در این نشست، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد، ضمن اشاره به تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و اقدامات رژیم صهیونیستی در حمله به مسجدالاقصی و کشتار مسلمانان روزه‌دار فلسطین، خواستار اقدام عاجل جامعه بین‌المللی، به‌ویژه سازمان ملل متحد جهت حمایت از مردم بی‌دفاع فلسطین و توقف اشغالگری و تجاوزات رژیم صهیونیستی شد.

در این راستا، سفرا و نمایندگان سایر کشورهای اسلامی نیز طی سخنانی بر اهمیت نقش سازمان ملل در حل و فصل عادلانه مساله فلسطین و پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

در این نشست همچنین مساله اسلام‌هراسی و تشدید اقدامات گروه‌های افراطی علیه مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این رابطه و به پیشنهاد سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل مقرر شد بیانیه مشترکی از سوی کشورهای اسلامی خطاب به رؤسای مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت در محکومیت اقدام اخیر گروهای افراطی در سوئد در آتش‌زدن قرآن و اهانت به مقدسات دین مبین اسلام تهیه و صادر شود که این پیشنهاد مورد توافق نمایندگان کشورهای اسلامی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین نماینده افغانستان خواستار محکومیت اقدامات تروریستی در افغانستان توسط کشورهای اسلامی شد.

سفیر و نماینده دائم ایران با محکومیت عملیات تروریستی اخیر در افغانستان که منجر به شهادت افراد بیگناه شده است از پیشنهاد نماینده افغانستان حمایت کرد. نهایتا مقرر شد در بیانیه مذکور حملات اخیر تروریستی علیه مراکز مذهبی و آموزشی در افغانستان که منجر به کشته و زخمی‌شدن صدها تن از مردم مظلوم افغانستان شد از سوی کشورهای اسلامی محکوم شود.

این بیانیه قرار است طی روزهای آینده از سوی نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نیویورک صادر شود.

دبیر کل سازمان ملل در این نشست طی سخنانی با تبریک ماه مبارک رمضان به همه مسلمانان جهان، مساله فلسطین و اسلام‌هراسی را از موضوعات مهم بین‌المللی – که وی توجه ویژه‌ای به آنها دارد – معرفی کرد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

اعلام اسامی اعضای هیأت رئیسه سنی مجلس دوازدهم-پیام امروز

مهدی عبدالملکی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره فعالیت قوه مقننه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *