جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

بصیرت آفرینی و عمق بخشی دینی جوانان نیازمند توجه است

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار با جمعی از جوانان شرکت‌کننده طرح «بی‌نهایت» بر لزوم توجه به مقوله عمق‌بخشی دینی و بصیرت آفرینی از مسیر اجرای دوره‌های معرفت‌افزایی میان نوجوانان و جوانان کشور تأکید و اظهار کرد: روحانیون نقش مهمی در تعمیق معرفت دینی در جامعه دارند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: باید جوان را به کسب معرفت دینی تشویق کرد؛ شور و هیجان در جای خود بسیار خوب و مقدس است اما در کنارش باید برنامه‌های معرفت‌زا نیز وجود داشته باشد که «بی‌نهایت» یکی از این دست برنامه‌های معرفت‌زاست که امیدوارم در حد مقدورات و امکانات بتوانیم آن را توسعه دهیم.

وی ضمن تشکر از مربیان تلاشگر و روحانیون فاضل و دست‌اندرکار در اجرای برنامه نورانی و با برکت «بی‌نهایت»، گفت: امید است با همین روحیات خوب، با نشاط و با انگیزه این برنامه ارزشمند را گسترش دهید.

مروی با ذکر روایتی از امام رضا (ع) با مضمون «خدا رحمت کند کسی که امر ما را احیا می‌کند» بیان کرد: از امام پرسیدند که چگونه امر شما را می‌توان احیا کرد؟ و ایشان در پاسخ فرمودند «علوم و معارف ما را بیاموزید و به مردم تعلیم دهید».

پیشنهاد مطالعه:  کتاب «سیری در اسرار و معارف حج» منتشر شد

وی در ادامه ضمن یادآوری این نکته که این روایت، سخنی از حجت خداست، تأکید کرد: در سخن امام معصوم مبالغه نیست، عین حقیقت است لذا اگر تبعیت در مواردی کم است، اشکال از درست منتقل نکردن معارف معصومین (ع) از سوی ماست.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: هر چند فضای امروز جامعه دینی است اما گاهی بیشتر بر مسائل هیجانی تا محورهای عقلانی و معرفتی پرداخته می‌شود، علیرغم مفید بودن هیجانات، باید گفت زمانی این شور و شوق مفیدتر است که پشتوانه عقلانی و معرفتی داشته و مبتنی بر شعور باشد.

وی، دین اسلام را متکی بر عقلانیت دانست و افزود: ائمه اطهار (ع) و پیشوایان دینی، ما را به عقلانیت و کسب معرفت دعوت می‌کنند. مطابق منابع روایی، خداوند متعال در روز قیامت، عمل احسن را از کارنامه اعمال ما توقع دارد و عمل احسن با معرفت حاصل می‌شود.

مروی شب نیمه شعبان را یکی از شب‌های قدر معرفی کرد و گفت: یکی از بهترین‌ترین اعمال به توصیه امام معصوم در این شب نورانی، مباحثه علمی جهت تعمیق ایمان و عقیده است. انجام اعمال دینی در این روز و شب‌های ارزشمند باید همراه با تحول و اثربخشی در زندگی باشد.

پیشنهاد مطالعه:  صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه 22 اسفند ماه

وی با تأکید بر جایگاه وقف علمی، اظهار کرد: وقف و نذر در حوزه کتاب، فرهنگ و علم باید بیش از پیش در جامعه گسترش یابد و نذورات و موقوفات نباید تنها به اطعام محدود شود، نذر و وقف ظرفیت عظیم و ارزشمندی در جامعه اسلامی دارد که اشکال مختلف آن از جمله نذر فرهنگی و علمی می‌تواند در جامعه گره‌گشای بسیاری از مسائل باشد.

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

خاطراتی صریح از صدام در «قاتل مؤدب» منتشر شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی پیام امروز، کتاب «قاتل مؤدب؛ خاطراتی صریح از حزب بعث، صدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم