یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

بهبود کیفیت خواب با یک سیستم هوشمند

دانشمندان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ در مطالعه اخیر خود از طراحی یک سیستم موبایلی خبر داده‌اند که کاربران می‌توانند از آن برای بهبود کیفیت خواب خود استفاده کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، طی دهه‌های اخیر انجام تحقیقات پایه و کاربردی در جهت ارتقای اهمیت خواب به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال، انجام این امر در سطح برنامه‌های بالینی و ایجاد یک سیستم که همگان بتوانند از آن استفاده کنند، تاکنون چندان میسر نشده بود.

عملکرد ترمیم کننده خواب با امواج آهسته مرتبط است. این امواج آهسته الگوهای فعالیت مغزی هستند که مشخصه خواب عمیق هستند. دانشمندان در این مطالعه نشان دادند که امواج آهسته را می‌توان با پخش صداهای زمان‌بندی شده دقیق از طریق گوشی در هنگام خواب افزایش داد.

حال محققان سوییسی در یک پروژه به نام “SleepLoop project” از توسعه سیستم موبایلی خبر داده‌اند که می‌تواند کیفیت خواب عمیق را افزایش دهد.

پیشنهاد مطالعه:  عکس‌های جدید هواپیمای مافوق صوت ناسا را ببینید

به گفته محققان، کاربران می‌توانند به راحتی از این سیستم در خانه استفاده کنند تا کیفیت خواب عمیق را از طریق تحریک شنوایی مغز ارتقا دهند.

این سیستم شامل یک هدبند است که کاربر باید آن را در طول شب هنگام خواب ببندد. این هدبند مجهز به چند الکترود و ریزتراشه‌ای است که به طور مداوم فعالیت مغز فرد در هنگام خواب را اندازه گیری می‌کند.

بهبود کیفیت خواب با یک سیستم هوشمند

داده‌های حاصل از این سیستم به طور خودکار و هم‌زمان، با استفاده از یک نرم‌افزار بر روی آن ریزتراشه تجزیه و تحلیل می‌شود. هنگامی که امواج آهسته در فعالیت مغز کاربر نشان داده می‌شود، این سیستم یک سیگنال شنوایی کوتاه ایجاد می‌کند که به همگام‌سازی سلول‌های عصبی و تقویت امواج آهسته کمک می‌کند. نکته جالبی که در رابطه با این سیستم وجود دارد، این است که این سیگنال شنوایی کاربر را بیدار نمی‌کند.

دانشمندان در این مطالعه سیستم مذکور را بر روی ۳۳ شرکت‌کننده در رده سنی ۶۰ تا ۸۰ سال آزمایش کردند. شرکت کنندگان این دستگاه را به مدت یک ماه هر شب می‌پوشیدند. تحریک شنوایی هر شب به مدت دو هفته انجام شد.

پیشنهاد مطالعه:  تسکین درد مزمن با صدا!

“کارولین لوستنبرگر” (Caroline Lustenberger)، محقق ارشد این مطالعه پس از آزمایش گفت: این سیستم بسیار خوب عمل کرد و شرکت‌کنندگان نیز دستگاه را کاربرپسند ارزیابی کردند. این یک دستگاه پزشکی است، نه یک محصول سلامتی که بتوانید آن را به‌صورت آنلاین سفارش دهید، بنابراین وقتی مشکلاتی در خواب دارید، باید زیر نظر پزشک و تحت نظارت پزشک از آن استفاده کنید.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

صادرات ۲۰ میلیون دلار کاتالیست استراتژیک به روسیه

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، کارشناسان یک شرکت دانش بنیان در سه مجتمع فولاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم