جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

تاکید مخبر بر ارائه برنامه عملیاتی وزارتخانه ها طی دو هفته

معاون اول رییس جمهور با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان « تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین » از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد: انتخاب شعار سال توسط رهبر معظم انقلاب راه نجات اقتصاد کشور است و جهت گیری اقتصادی یک سال آینده کشور را مشخص می کند.

به گزارش ایسنا، محمد مخبر صبح امروز (شنبه) در اولین جلسه برنامه ریزی تحقق شعار سال در خصوص تولید دانش بنیان، تسلط و اشراف علمی وزرای کابینه دولت سیزدهم بر مسائل مهم به ویژه بخش اقتصادی را از امتیازات مهم برای تحقق عملی شعار امسال برشمرد و گفت: این مزیت مهم به دولت کمک می کند تا پس از تشخیص مسائل، راهکارهای اساسی،‌ عملیاتی و واقع بینانه برای تولید دانش بنیان و اشتغال زایی در کشور ارائه شود.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تنها در حد شعار و اقدامات تبلیغاتی نخواهد بود بلکه تمام امکانات، ظرفیت ها و تلاش اعضای دولت سیزدهم برای تحقق این شعار به کار گرفته می شود.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توسعه دو برابری شرکت های دانش بنیان و اشتغالزایی در این زمینه افزود: تنها راه رسیدن به این هدف گذاری این است که تمام وزرای دولت و همچنین ارکان مختلف دستگاه های دولتی به میدان بیایند تا منویات رهبر معظم انقلاب که در بحث نامگذاری سال یک هدف کمی را بیان کرده اند در سال جاری اجرایی شود.

مخبر همچنین در تشریح خصوصیات و ملزومات اقتصاد و تولید دانش بنیان با اشاره به اهمیت جلوگیری از واردات تاکید کرد: در تولید دانش بنیان باید کشور را از واردات محصولات و فناوری های راهبردی بی نیاز کنیم و پس از بررسی های دقیق نیاز اساسی کشور در زمینه واردات شناسایی و بر تولید دانش بنیان آن محصول و یا فناوری تمرکز شود تا کشور دچار چالش هایی همانند آنچه در گذشته رخ داد، نشود.

پیشنهاد مطالعه:  زمان آموزش حضوری دانشجویان کارشناسی علامه طباطبایی اعلامشد

معاون اول رییس جمهور ادامه داد:  اولویت اول در تولید دانش بنیان و جلوگیری از واردات باید تمرکز بر روی فناوری مورد نیاز کشور باشد. 

وی تولید و صادرات اقتدار محور با تکیه بر ظرفیت بالای نیروی انسانی و استعداد جوانان تحصیل کرده ایرانی را از دیگر خصوصیات و ملزومات یک تولید دانش بنیان دانست و ادامه داد: باید تولیدات دانش بنیان کشور به سمت بازاریابی و بازار سازی در منطقه و سطح بین المللی باشد تا درآمدزایی از تولید دانش بنیان بر محور افزایش صادرات قرار گیرد و در صادرات نیز به این سمت حرکت کنیم که کشورهای هدف صادراتی نیازمند فناوری به روز و محصول با کیفیت و رقابتی ایرانی باشند.

مخبر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواست تا در پایان نامه های مقاطع تحصیلی تکمیلی و بویژه مقطع دکتری نیازها و جهت گیری های تولیدی و اقتصادی کشور برای دانشجویان و اساتید دانشگاهی مشخص شود و براساس اولویت های مورد نیاز کشور تحقیقات و پایان نامه های دانشجویی تهیه شود.

وی توجه به صندوق های نوآوری و شکوفایی و تخصیص اعتبارات لازم برای کمک به شرکت های دانش بنیان را یکی دیگر از ملزومات اساسی تولید دانش بنیان و تحقق شعار سال عنوان و تاکید کرد: دولت هیچگونه مشکلی برای راه اندازی صندوق ها در وزارتخانه های مختلف برای تولید دانش بنیان ندارد و باید ظرف هفته های آتی و شناسایی نیازمندی های هر وزارتخانه با کمک سازمان برنامه و بودجه اعتبارات لازم به دستگاه ها تخصیص یابد.

پیشنهاد مطالعه:  هوشمندسازی معادن و تکمیل فناوری‌های وابسته به آن با امضایتفاهم‌نامه 4جانبه

مخبر با تاکید بر اینکه تقید و توجه به اجرایی شدن دستورات و منویات مقام معظم رهبری از ویژگیهای بارز دولت سیزدهم است، تصریح کرد: روند نامگذاری هر سال توسط رهبر معظم انقلاب با یک فرایند کارشناسی و مبتنی بر نیازهای کشور است و اگر این هدفگذاری اقتصادی کشور که در ابتدای هر سال توسط مقام معظم رهبری مشخص می شود، اجرایی و عملیاتی می شد، هیچگاه کشور دچار مشکلات اساسی از جمله نرخ بالای تورم و کاهش ارزش پول ملی نمی شد.

معاون اول رییس جمهور تحقق عملی شعار سال قبل را یکی از اهداف مهم دولت سیزدهم پس از آغاز به کار دانست و گفت: در این زمینه توانستیم با افزایش فروش نفت و درآمدهای ارزی حاصل از آن، افزایش کالاهای اساسی کشور، آزادسازی پول های مسدود شده در سایر کشورها و همچنین واکسیناسیون گسترده در راستای عملی سازی شعار سال گذشته حرکت کنیم.

وی همچنین از وزارتخانه های مختلف خواست تا با همکاری و هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ظرف دو هفته برنامه های تولید دانش بنیان وزارتخانه های متبوع در حوزه حمایت از شرکت های دانش بنیان و اشتغالزایی را تهیه و ابلاغ کنند .

همچنین در این جلسه که وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، تحقیقات وفناوری، نفت، صمت، نیرو، کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشتند، ستاری با اشاره به ابلاغ قانون جهش تولید و تشکیل شورای فناوری و تولید دانش بنیان در هفته های آتی با حضور وزرای مربوطه و همچنین چهار نفر از نمایندگان مجلس گفت: با تشکیل این شورا و پیگیری های لازم، وزارتخانه های مختلف باید هر چه سریعتر آیین نامه های ضروری در زمینه تولید دانش بنیان را به هیات دولت تقدیم کنند تا یک داشبورد مدیریتی برای هر وزارتخانه و بصورت برخط در اختیار قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه:  ۴۸ ساعت حیاتی برای ماموریت "آرتمیس ۱"

همچنین وزرای مختلف بصورت جداگانه ضمن تشریح اقدامات وفعالیت های وزارتخانه های خود در خصوص تبیین و برنامه ریزی جامع و عملیاتی برای تحقق شعار سال و همچنین تولید دانش بنیان و اشتغال زایی در این زمینه، نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه های توجه به فرهنگ سازی و بهره گیری از پتانسیل مردم، بهره گیری از استانداران و صندوق های پژوهش و فناوری در استان ها، اختصاص اعتبارات لازم، تولید محصول دانش بنیان و با قابلیت صادرات، تولید محصول فناورانه برای قطع واردات به کشور، بازارسازی برای تولیدات شرکت های دانش بنیان، تولید محصولات با کیفیت بالا و رقابتی درسطح جهانی، توجه بیش از پیش بخش صنعت کشاورزی و معدن برای حضور گسترده شرکت های دانش بنیان در این بخش ها، جلوگیری از خروج نیروی تحصیل کرده انسانی و توجه به بخش های تحقیق و توسعه در شرکت های خصوصی مطرح کردند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

"شهید فخری‌زاده" نماد اقتدارآفرینی، تحول‌خواهی و خودباوری است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، همزمان با سومین سالگرد شهادت دکتر فخری‌زاده، دکتر محمدصادق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم