جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

تخمین قیمت متری ۶ میلیون برای نهضت مسکن بلندمرتبه

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: میانگین قیمتی که برای واحدهای نهضت ملی مسکن محاسبه کردیم فراتر از متری ۴.۵ میلیون تومان است، اما ملاک عمل، نرخی است که با پیمانکار توافق می‌شود؛ مسلما برای بلوکهای ۶ طبقه به بالا کمتر از متری ۶ تا ۶.۵ میلیون تومان تمام نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، اکبر نیکزاد در نشست خبری به مناسبت ۲۱ فروردین سالروز افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: واحدهای نهضت ملی مسکن که توسط بنیاد مسکن احداث می‌شود انواع مختلفی دارد. به طور مثال در زاهدان و ایلام بلوک‌های ۱۰ طبقه احداث می‌کنیم و در شهربابک دو طبقه است.

وی افزود: طبیعتاً هر چه تعداد طبقات افزایش پیدا کند قیمت تمام شده بالا می‌رود. قابلیت ساخت میانگین قیمتی که ما حساب کردیم متری ۴.۵ میلیون تومان نیست و فراتر خواهد بود ولی ملاک ما قراردادی است که با پیمانکار منعقد می‌کنیم.

نیکزاد تاکید کرد: آنچه مسلم است این که هزینه ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن برای بلوک‌های ۶ طبقه و بیشتر کمتر از متری ۶ تا ۶.۵ میلیون تومان تمام نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - قیمت سکه، دلار و یورو امروز دوشنبه 4 اردیبهشت1402

رئیس بنیاد مسکن در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه چه تعداد واحد در سال جاری توسط بنیاد افتتاح خواهد شد گفت: حدود ۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن شهری توسط بنیاد مسکن در حال ساخت است که ۵۱۹۴ واحد سال گذشته تحویل شد مابقی نیز بین ۱۸ تا ۲۴ ماه تکمیل می‌شود.

گلایه از وضعیت بودجه‌ریزی پروژه‌ها

رییس بنیاد مسکن در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد که آبان ۱۴۰۰ به تصویب رسیده است گفت: از آقای رییس جمهور که در بطن مردم است و با مترو به کرج  می‌رود درخواست داریم که مطالبه روستاییان را درخصوص تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی پیگیری کنند. در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه، محکم جلوی این مصوبه ایستاده و مکاتبات ما در این زمینه یک زونکن شده است. رییس‌جمهور هم در این زمینه دستور اکید داده اما آقای میرکاظمی ترک فعل می‌کند. به نظر من میرکاظمی در بودجه‌ریزی تخصص لازم را ندارد.

پیشنهاد مطالعه:  انتشار بدافزار جدیدی باهدف سرقت اطلاعات کاربران

وی درخصوص وضعیت واحدهای در حال ساخت با مسئولیت بنیاد مسکن گفت: سال گذشته ۵۹ هزار و ۱۱۴  واحد در شهرهای مختلف کشور در دست اجرا داشتیم. در شهر تهران نیز قرار شده ۱۸۰ هزار واحد احداث شود که ۱۰ هزار واحد از این تعداد بر عهده بنیاد مسکن قرار دارد. ۳۰۰۰ واحد از این تعداد شروع شده و ۷۰۰۰ واحد دیگر را در سال جاری آغاز می‌کنیم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادآور شد: تا کنون ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد روستایی نوسازی شده است. تا قبل از سال ۱۳۸۴ به میزان ۷ درصد از واحدها نوسازی شده بود که از آن سال تا کنون به ۵۰ درصد رسیده است.

نیکزاد تصریح شد: ساخت ۴۰۰ هزار و احد در قالب نهضت ملی  مسکن به عهده بنیاد گذاشته شده که ۲۰۰ هزار واحد روستای و ۲۰۰ هزار واحد شهری خواهد بود.

وی درباره واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر اظهار کرد: تعداد ۸۰۰۰ واحد مسکن مهر که بر عهده بنیاد مسکن بوده باقی‌مانده است. ما در واقع کارگزار وزارت راه و شهرسازی در این بخش هستیم و تمام کارهایی که به ما محول شده را انجام داده‌ایم. اما خدماتی مثل آبرسانی و برق‌رسانی به عهده بنیاد نیست و تا امروز منتظر عملیاتی شدن این خدمات توسط دستگاه‌های مرتبط هستیم.

پیشنهاد مطالعه:  باید انتخابات اتحادیه کسب و کارهای مجازی با ثبت نام و تاییدصلاحیت جدید برگزار شود

رییس بنیاد مسکن با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی  گفت: در بحث اقتصاد دو دو تا چهار تا می‌شود. وقتی دستمزد کارگران را عدد قابل توجهی بالا می‌بریم نمی‌توانیم توقع داشته باشیم پیمانکار، قیمت تمام شده را افزایش  ندهد. اما با پیمانکاران صحبت کرده‌ایم تا از طریق ارتقای تکنولوژی ساخت، بخشی از افزایش هزینه‌ها را پایین بیاورند.

به گفته نیکزاد، یکی از کارهای بنیاد مسکن، تولید مصالح ساختمانی است که تلاش می‌شود از این طریق هزینه‌ها را کاهش دهیم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

اجرای طرح های دریامحور در سواحل هرمزگان

خرید کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – خبر مهم وزیر جدید درباره جذب ۱۱ هزار نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم