جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

تمام مردم، بازار و جامعه باید در فرهنگ دانش‌بنیان شدن نقش ایفا کنند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شعار سال و فرمان مقام معظم رهبری بر اینکه صنایع بزرگ باید دانش بنیان شوند، باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

به گزارش ایسنا،‌ سورنا ستاری در نشست هم اندیشی با وزیر صنعت معدت و تجارت با تاکید بر همکاری با وزارت صمت برای توسعه صنایع و شرکت‌های دانش بنیان گفت: زیست بوم فناوری و نوآوری باید زمینه را برای توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان فراهم و صنایع را دانش‌بنیان کند، افزود: باید به تمام افرادی که ایده و انگیزه دارند، توجه ویژه کرد و نه تنها وزارت صمت بلکه تمام مردم، بازار و جامعه باید در فرهنگ دانش بنیان شدن نقش ایفا کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: امروز در کشور برای دانش بنیان شدن نیاز به همدلی و همصدایی است که باید تمام وزارتخانه‌ها در این زمینه نقش ایفا و همکاری کنند.

ستاری افزود: امروز تفاهم‌های خوبی با دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی داشتیم و بسیار امیدوار هستیم و در آینده‌ای نزدیک، سند کوتاه مدت تهیه و ارائه خواهد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی کامل را برای همکاری با تمام وزارتخانه‌ها به ویژه وزارت صمت داراست‌.

پیشنهاد مطالعه:  بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهوز از شرکت های دانش بنیانگیلان

همچنین، رضا فاطمی امین وزیر صمت در حاشیه این نشست گفت: باید به سمتی برویم که دیگر خام فروشی نکنیم و محصول‌هایی تولید کنیم که پیچیدگی‌های خاصی دارند.

وی ادامه داد: در بسیاری از شهرک‌های صنعتی برای کارهای دانش بنیان فضاهایی وجود دارد. اما بیشتر برای یک فضای تولید انبوه دیده شده است و اگر قرار باشد اقتصاد ایران دانش بنیان شود شهرک‌های صنعتی که آب، زمین و برق را فراهم می‌کنند باید فراتر بروند و خدمات بیشتری به شرکت‌ها بدهند، از جمله خدمات علمی، حقوقی، بازاریابی و متعددی که بستر را برای دانش بنیان شدن شرکت‌ها مهیا می‌کنند.

فاطمی امین اظهار کرد: تعامل جهانی به سمت تولید محصولات پیچیده می‌رود یعنی محصولاتی که کشورهای کمتری تولید و عرضه می‌کنند و فروش مواد خام در دنیا دیگر ارزش خاصی ندارد و اعتبار ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: اگر بخواهیم در سطح اقتصاد جهانی و بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید پیچیدگی محصول‌های صادراتی افزایش پیدا کند. منابع انسانی در کشور وجود دارد که برای نگهداشت و ارتقای آنها باید به سمت توسعه تولید دانش بنیان حرکت کنیم.

پیشنهاد مطالعه:  استفاده از تار عنکبوت و ابریشم برای ترمیم اعصابمحیطی

وزیر صمت خاطرنشان کرد: در صنعت و معدن به نقطه عطفی رسیده‌ایم که باید به طور جهشی در جهت رویکردهای دانش بنیان حرکت کنیم و با ظرفیت‌هایی که در وزارت صنعت و معدن وجود دارد باید به سمت دانش بنیان حرکت کنیم.

وی گفت: شعار امسال برای تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین کاملا دقیق و حرفه‌ای است و با همکاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سه سطح ورود خواهیم کرد که شامل تبیین شاخص‌ها و اولویت‌ها است و در مورد صادرات هم باید مشخص شود چه محصول‌هایی ارزش دارد و دانش بنیان‌ها معیار پیدا می‌کنند؛ همچنین بنگاه‌های بزرگ ارزیابی می‌شوند و بنگاه‌ها و کسب وکارهایی که بازار پیدا می‌کنند در شاخص‌ها و رتبه‌بندی‌ها و اهداف باید معیارهای دانش‌بنیان پیدا کنند.

فاطمی امین عنوان کرد: زیست بوم دانش بنیانی را در کشور گسترش می‌دهیم که به لحاظ ابزارها تا حد خوبی گسترش پیدا کرده، اما عمق نیافته است. شرکت‌هایی که ظرفیت دانش بنیان شدن را دارند کمک می‌کنیم که وارد این فضا شوند و برای بعضی از صنایع قدرتمند برنامه‌ها و امتیازات می‌گیریم و کمک می‌کنیم که در قالب زیست بوم به سمت دانش بنیان شدن حرکت کنند.

پیشنهاد مطالعه:  ابداع هدست واقعیت مجازی به اندازه یک عینک معمولی

به گزارش معاونت علمی ریاست جمهوری، وزیر صمت با بیان اینکه ساختار وزارتخانه و در بخش‌های معاونت ماشین آلات و تجهیزات، بسیار اهمیت دارد که کشور صنعتی و ماشین ساز باشد، اضافه کرد: در وزارت صمت دفاتر فناوری و نوآوری تاسیس کردیم و به طور یکپارچه در تمامی دفاتر تخصصی وزارتخانه یک گروه فناوری و نوآوری شکل گرفته است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

"شهید فخری‌زاده" نماد اقتدارآفرینی، تحول‌خواهی و خودباوری است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، همزمان با سومین سالگرد شهادت دکتر فخری‌زاده، دکتر محمدصادق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم