جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

تمهیدات آبفا برای تابستان

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره وضعیت تابستان ۱۴۰۱ گفت: تابستان امسال با توجه به شرایط نامناسب بارندگی در سال گذشته و شرایط پیش‌رو، تابستان خاصی است و باید شرایط ویژه‌ای تعریف کنیم که باید در چهاربخش اقدامات فنی، مدیریتی، فرهنگ‌سازی و قانونی برنامه‌هایی تعریف شود.

به گزارش ایسنا، اتابک جعفری امروز یکشنبه در نشست تخصصی مدیران صنعت آب و آبفای کشور گفت که در زمینه اقدامات مدیریتی هم ضرورت دارد که مدیران عامل به صورت پایدار در استان‌ها و در مناطق بحرانی حضور داشته باشند و وضعیت تامین و توزیع به صورت مستمر مورد پایش قرار گیرد. همچنین اجتناب از انتشار اخبار منفی به ویژه اعلام نوبت بندی باید مورد توجه باشد. از سوی دیگر شناسایی ظرفیت‌های بیرونی، بحث مولد برق اضطراری و تجهیزات لجستیکی هم برای تابستان امسال باید مورد توجه مدیران باشد.

او افزود: در بحث فرهنگسازی هم روابط عمومی‌ها باید به صورت جدی‌تر در زمینه اطلاع رسانی طرح‌ها برای ایجاد امید در جامعه فعالیت داشته باشند. در مجموع یک برنامه تدوین شده که برای گذر از تابستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ۷۸۷ حلقه چاه، ایجاد ۴۲۰ هزار و ۲۰۰ مترمکعب مخزن، ارتقای کیفی و ارتقای تصفیه‌خانه‌های آب به تعداد ۱۳۳ پروژه، احداث ۹۳ باب ایستگاه پمپاژ آب، اجرای خطوط انتقال آب به مقدار ۳هزار و ۶۱ کیلومتر در نظر گرفته شده که تامین مالی خواهد شد تا تابستان به بهترین وجه ممکن پشت سر گذاشته شود. اظهار کرد:

وی گفت: سیاستی که شرکت‌های آبفا در سال ۱۴۰۱ و در دوره دولت مردمی بر مبنای آن حرکت خواهند کرد، از یک‌سو مدیریت برنامه توزیع آب در شهرها و روستاها بوده و از سوی دیگر اجرای طرح‌های مهم آبرسانی و فاضلاب است که در اولویت برنامه‌های کاری آب و فاضلاب کشور قرار دارد.

وی افزود: سیاستی که شرکت‌های آبفا در سال ۱۴۰۱ و در دوره دولت مردمی بر مبنای آن حرکت خواهند کرد، مدیریت برنامه توزیع آب در شهرها و روستاهاست که قبلا با اسم تنش آبی مطرح می‌شد، اما با توجه به صلاحدید از این به بعد برای آنکه نگرانی‌ها کم شود ادبیات آن را تغییر خواهیم داد. موضوع بعدی در سیاست‌های ما اجرای طرح‌های مهم و اولویت‌دار در زمینه آبرسانی و همچنین طرح‌های مهم و اولویت‌دار در بخش فاضلاب است.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - قیمت سکه، نیم سکه و ربع سکه امروز سه شنبه 5اردیبهشت 1402/ نیم سکه ثابت ماند

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: امروز با یک‌سری تهدیدها و فرصت‌ها رو به رو هستیم. خشکسالی، کمبود باران، مشکلات محیط‌زیست، سختی کار و نبود امکانات، فشاری که روی منابع انسانی در بخش‌های مختلف به‌ویژه در بخش آب‌های کشور حاکم است، برخی از این تهدیدها هستند، اما خوشبختانه فرصت‌های خوبی هم پیش‌رو داریم.

وی ادامه داد: بعد از سال‌ها مشکلات کشور از جمله تحریم‌ها و مشکلات بین‌المللی از سال قبل به سمت بهبود حرکت کرده و وضعیت وزارت نیرو هم نسبت به گذشته مناسب شده است که نمونه آن اعتبارات بسیار خوبی بود که پایان سال گذشته برای طرح‌های مختلف در نظر گرفته شد و ادامه آن هم در قانون بودجه قابل مشاهده است.

جعفری اظهار کرد: در سالیان گذشته قانون بودجه‌ای با کیفیت و کمیتی مثل قانون بودجه امسال برای وزارت نیرو در بخش آب نداشتیم و این فرصتی است که حتما باید از آن استفاده کرد. با وجود مشکلات نیروی انسانی ما همیشه به مجموعه خود بالیدیم چرا که مجموعه آبفا به لحاظ نیروی انسانی و کارشناسی یکی از برجسته‌ترین مجموعه‌های کشور است و همکاران ما به بهترین وجه شرایط و منابع را مدیریت کرده و مشکلات را به فرصت تبدیل می‌کنند.

وی افزود: برخی پروژه‌های ویژه‌ای در سطح کشور تعریف شده که حتما باید به بهترین وجه و با علمی‌ترین شرایط مدیریت شود. در بخش طرح‌های روستایی در پایان سال گذشته شاهد بودیم ۶ هزار میلیارد در اختیار شرکت‌های آبفا قرار گرفت که اگر عجله نکنیم، قطعا برای جذب اعتبارات به مشکل برمی‌خوریم. جمع پروژه‌هایی که در بخش آب کشور تعریف شده ۱۱۹ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است و برای بخش فاضلاب هم ۱۹۳ پروژه با ۱۱۴ هزار میلیارد تومان تعریف شده است.

پیشنهاد مطالعه:  ادامه روند صعودی قیمت دلار در مرکز مبادله ارزی/ دلار امروزچند شد؟

جزئیات برنامه‌های تامین و توزیع آب در شهرها و روستاها

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشورافزود: در راستای اثربخشی مدیریت تامین و توزیع آب در شهرها و روستاها هم اجرای ۱۹۸۴ پروژه، ۱۴ هزار کیلومتر بازسازی و ارتقای تاسیسات آبی، کاهش هدررفت پنج درصدی، ۱.۵ میلی‌مترمکعب افزایش توان ذخیره‌سازی آب، افزایش ناوگان آبرسانی سیار به یک‌هزار و پنج دستگاه تانکر، حفر و تجهیز یک‌هزار و ۱۵۰ حلقه چاه و ۶۰۰ مگاوات افزایش توان برق اضطراری در دستور کار است. همچنین در زمینه اجرای پروژه‌های ویژه آبرسانی، ۷۱ طرح آبرسانی برای جمعیت ۱۴ میلیون نفر، ۶۷ طرح فاضلاب با جمعیت هفت میلیون و ۲۵۰ هزار نفر، احداث ۵۱ تصفیه‌خانه فاضلاب شهری، اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب به طول دوهزار و ۲۵۰ کیلومتر در نظر گرفته شده است.

وی به طرح قرارگاه آبرسانی اشاره کرد و گفت: برای آبرسانی روستایی در سطح کشور طرح بسیار بزرگ قرارگاه آبرسانی آغاز شده که جلسات مختلفی در این راستا برگزار شده است. ۱۰ هزار روستا در سطح کشور با کمک سپاه پاسداران شناسایی شده و حدود ۶هزار روستای دیگر هم به صورت خیرساز و با فعالیت همکاران آبفا انجام می‌شود که درمدت ۳۰ ماه اقدام بسیار بزرگی است و نیاز به مدیریت دقیق و لحظه‌ای دارد. در این راستا همکاران سامانه‌ای را طراحی کردند که از فردا آغاز به کار می‌کند و به صورت هفته‌ای بروزرسانی می‌شود. در مدت شش ماه باید مصالح پیش‌بینی شده برای این طرح‌ها خریداری شود که دچار مشکل نشویم.

بازار پساب، برنامه جدید شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

جعفری به موضوع بازار پساب به عنوان یکی از برنامه‌های تازه این شرکت اشاره کرد و افزود: در بحث ایجاد بازار پساب هم باید گفت که حدود ۶.۶ میلیاردمترمکعب پساب داریم که ۵.۵ میلیارد از آن پساب شهری است. از ۵.۵ میلیارد هم ۴.۵ میلیارد مترمکعب خروجی پساب داریم که از این مقدار فقط ۴ درصد در بخش صنعت استفاده می‌شود و باید در این بخش توجه بیشتری داشته باشیم. برنامه‌ریزی که در حال انجام آن هستیم برای ۷۰۰ هزار مترمکعب پساب با استفاده از ظرفیت قانون بند ۳ تبصره هشت قانون برنامه و بودجه سال ۱۴۰۱ است که ۱۵۰ میلی متر مکعب پساب را مدیریت کنیم و حدود ۲هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ سرمایه گذاری در حوزه پساب با استفاده از روش بازار پساب و فروش پساب استفاده کنیم.

پیشنهاد مطالعه:  فعالیت بزرگترین قطب بانکرینگ سوخت خاورمیانه مختل شد

وی با اشاره به آمار تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب موجود در کشور بیان کرد: تعداد تصفیه‌خانه‌ها از ۱۶۶ عدد در شرایط فعلی تا پایان دولت به ۲۰۷ عدد خواهد رسید. ظرفیت تصفیه‌خانه‌های آب از ۱۴.۴۶ میلی‌مترمکعب در روز به ۱۷.۲۶ میلی‌مترمکعب در روز خواهد رسید. تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب از ۲۵۶ عدد به ۳۰۷ عدد و ظرفیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب از ۵.۸ به ۶.۹۶ می‌رسد، همچنین جمعیت تحت پوشش شبکه آب شرب در روستاها به ۸۲ درصد و در نهایت به بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید. اعتبارات مورد نیازی که برای این اهداف پیش بینی شده برای ۱۴۰ پروژه ۱۷۰ هزار میلیارد است که این ظرفیت با استفاده از ظرفیت‌های قانونی بودجه ۱۴۰۱، رقم ۶۶ هزار میلیارد پیش بینی شده است. برای بخش آبفا ۴هزار و ۵۰۰ میلیارد در ماده ۵۶ پیش بینی شده درحالی که سقف ماده ۵۶ در سطح کشور، ۵۰ هزار میلیارد است که همکاران آبفا در استان‌های مختلف کشور با کمک استانداران می‌توانند از این رقم را استفاده کنند، امسال به بانک‌ها تکلیف جدی در این زمینه شده است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

اجرای طرح های دریامحور در سواحل هرمزگان

خرید کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – خبر مهم وزیر جدید درباره جذب ۱۱ هزار نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم