توقیف دو محموله گیاه ریواس در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی

معاون مدیر کل و سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران از دستگیری عاملان ریشه‌کنی ۵۰۰ کیلو گیاه ریواس در منطقه کن و سولقان خبر داد.

به گزارش ایسنا علی روشنی در تشریح این خبر با اشاره به اینکه بر اساس گزارش‌های واصله مبنی بر ریشه کنی گیاه ریواس در ارتفاعات منطقه حفاظت شده البرز جنوبی، اکیپ‌های گشت متشکل از محیط بانان پاسگاه کن و سولقان و اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران به محل اعزام شدند، افزود: ماموران در اقدامی غافلگیرانه دو محموله از این گیاهان را قبل از خروج از منطقه با همکاری همیاران محیط زیست شناسایی و توقیف کردند.

وی با بیان اینکه از متخلفان بیش از ۵۰۰ کیلوگرم گیاه ریواس کشف و ضبط شد، اظهارکرد: متهمان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی می شوند.

روشنی ادامه داد: وفق بند د ماده ۱۰ قانون شکار و صید از بین بردن رستنی ها از جمله قطع درختان، خارزنی، بوته کنی و تعلیف غیر مجاز در مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش و تجاوز و تخریب در این مناطق ممنوع است و هر گونه اقدامی که باعث تخریب زیستگاه حیات وحش و محیط زیست شود، تخلف محسوب‌ شده و با عاملان امر برخورد قانونی خواهد شد.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران در پایان از شهروندان خواست که از خرید این گونه در بازار خودداری کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این زمینه موضوع را به نزدیک‌ترین پاسگاه محیط بانی و یا اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران،  گیاه ریواس از جمله گیاهان کوهی، دارویی و خود رو است که در فصل بهار در مناطق کوهپایه ای و سردسیر رشد می کند و متاسفانه برخی افراد سودجو با چیدن و ریشه کنی این گیاه قبل از تولید بذر موجب تضعیف اکوسیستم، تخریب و همچنین عدم رویش مجدد این گونه و کاهش تنوع گونه ای در سال‌های آتی می شوند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

کیفیت هوای تهران قابل قبول است-پیام امروز

۰۸:۲۰ – ۱۵ تير ۱۴۰۳  بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *