جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه پاسداران در حوزه ضد تروریسم

اخبار پربازدید حوزه دفاعی امنیتی در شهریور ۱۴۰۰

حوزه دفاعی امنیتی در مسائل مختلف منطقه و موضوعات نظامی در یک سال گذشته گزارش‌های متنوعی را تهیه کرده که در بسته‌های خبری آتی به مرور پربازدید‌های این گزارش‌ها می‌پردازیم.

روایتی از راویان دفاع مقدس | از سنگر‌های میدان نبرد تا جلوگیری از تحریف حقیقت

راویان دفاع مقدس نقش مهمی در این دوران داشتند و بانی حفظ دستاورد‌های رزمندگان اسلام شدند. راویان دفاع مقدس نقش مهمی در این دوران داشتند و در مراسم یادها و نام‌ها از آن‌ها تقدیر شد. (بیشتر بخوانید

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟

نیروی هوایی ارتش از پیروزی انقلاب اسلامی تا آغاز دفاع مقدس نیز نقش پر رنگی در دفاع از کشورمان به خصوص در مقابله با ضد انقلاب در کردستان و مناطق عملیاتی غرب داشته است. یکی از خلبانان شهید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به لقب جوان‌ترین خلبان جنگ تحمیلی معروف شده است. (بیشتر بخوانید)

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - قالیباف امشب درباره لایحه بودجه 1402 سخن میگوید

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

آیین افتتاح نمایشگاه دستاورد‌های راهبردی و رونمایی از تجهیزات حوزه چک و خنثی‌سازی بمب و ضد تروریسم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح دوشنبه ۲۹ شهریورماه با حضور سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، برگزار شد. (بیشتر بخوانید)

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

خلبان ایرانی که فقط ۱۰ ساعت پس از تجاوز بعثی‌ها به ایران پاسخ آن‌ها را داد

نیروی هوایی ارتش در هنگام تهاجم رژیم بعث به ایران اسلامی در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ نیز به عنوان یک نیروی واکنش سریع وارد عمل شد و امیر سرلشکر خلبان شهید فکوری فرمانده وقت این نیرو با طراحی عملیات ۱۴۰ فروندی نخستین پاسخ به تجاوز ارتش بعثی را به صدام داد.

یکی از خلبانان شهید نیروی هوایی ارتش فقط ۱۰ ساعت پس از تجاوز بعثی‌ها به کشورمان پاسخ آن‌ها را داد. (بیشتر بخوانید)

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

پایان سفر ۱۳۳ روزه / ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش به خانه بازگشت

ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۳۳ روز به کشورمان بازگشت و در منطقه یکم نداجا واقع در بندرعباس پهلو گرفت. امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش در مراسم استقبال از این ناوگروه حضور پیداکرد.

گفتنی است، فرمانده معظم کل قوا و رهبر انقلاب اسلامی نیز در پی این دریانوردی موفق پیام تبریکی خطاب به فرمانده کل ارتش صادر فرمودند. (بیشتر بخوانید

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - این سامانه پدافندی از تونل های زیرزمینی ارتش خارجشد /درگیری با ۱۲ هدف در ۱۲۰ کیلومتری

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

جدیدترین سامانه پدافندی هوافضای سپاه چه نام دارد؟

پدافند هوایی از جمله موضوعاتی است که دائما مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و به دلیل اشتراک این حوزه میان ارگان‌های نظامی (ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج) از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کشف، رصد، پایش، درگیری و انهدام اهداف هوایی به ویژه پهپاد‌ها و حتی نشاندن و سالم گرفتن آن‌ها از جمله قابلیت‌های نرم و سخت پدافند هوایی است که نمونه‌های متفاوتی از آن را طی سال‌های اخیر شاهد بودیم.

سامانه پدافند موشکی ۹ دی جدیدترین دستاورد‌ نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در ارتقای بازدارندگی کشورمان نقش مهمی دارد. (بیشتر بخوانید

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

وقتی انگلیس پول فروش تانک را می‌گیرد و زیر میز معامله می‌زند

پرونده خرید تسلیحاتی کشورمان از انگلیس لقب «پروژه ناتمام تانک ها‌ی چیفتن» را به خود اختصاص داده است.

درسال ۱۳۵۵ و در زمان پهلوی دوم تهران مبلغ یک میلیارد دلار به شرکت لیلاند موتورز پرداخت کرد، اما تنها تعداد ۱۵۰ دستگاه تانک به ایران تحویل داده شد. با پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ طرف انگلیسی از انجام تعهد خود سر باز زد. ایران تمام مبلغ قرارداد را پرداخت کرده بود، اما ۱۰ درصد از کل تعداد ذکرشده در قرارداد را تحویل گرفت. این مسئله زمینه‌ساز مشاجراتی بین تهران و لندن شد که حدود ۴۰ سال طول کشید. پرونده خرید تسلیحاتی کشورمان از انگلیس لقب «پروژه ناتمام تانک ها‌ی چیفتن» را به خود اختصاص داده است. (بیشتر بخوانید)

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - شنیده شدن صدای تیراندازی در منطقه تاسیسات هسته‌ای«دیمونا»

 

حرز نهم؛ سامانه‌ای که هیچ‌گاه دشمن از محل حضور آن اطلاع ندارد

مسئولان دفاعی کشورمان در نخستین روز‌های دفاع مقدس و با حمله رژیم بعث و همچنین ضعف سیستم پدافندی ایران به این فکر افتادند که صرف اتکا به سامانه‌های پدافندی بومی اطمینان بخش نیست و باید برای تامین امنیت آسمان ایران اسلامی به سراغ ساخت سامانه‌های بومی بروند. شاید بتوان یکی دیگر از علت‌های اصلی این موضوع علاوه بر نیاز به سامانه بومی، مواجه شدن با تحریم‌های بی سابقه آمریکا در همه زمینه‌ها از جمله زمینه نظامی دانست.

پدافند هوایی که از مهم‌ترین بخش‌های کشورمان در دفاع سراسری بود نیز آماج این تحریم‌ها قرار گرفت و در تامین قطعات اصلی با مشکل روبرو شد. به همین دلیل هم مسئولان دفاعی کشورمان با مهندسی معکوس قطعات و همچنین آغاز طراحی سامانه‌های بومی به سوی ساخت این سامانه‌ها حرکت کردند.

سامانه پدافندی حرز نهم یکی از دستاورد‌هایی است که صنایع دفاعی کشورمان آن را به صورت بومی طراحی کرده‌اند. (بیشتر بخوانید

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

آقا سید حسن از ریاست هلال احمر تا ریاست ستاد کل نیرو‌های مسلح

صبح ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ بود که خبر درگذشت سردار سرلشکر بسیجی سید حسن آقایی فیروزآبادی مشاور عالی نظامی فرماندهی کل قوا و رئیس سابق ستاد کل نیرو‌های مسلح بر اثر ابتلا به بیماری اعلام شد. سرلشکر فیروزآبادی در کارنامه خود مسئولیت‌ها و فعالیت‌های بسیاری دارد که در ادامه با زندگی‌نامه و مسئولیت‌های او بیشتر آشنا می‌شویم. (بیشتر بخوانید

جوان‌ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ / رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های سپاه در حوزه ضد تروریسم

دریادار سیاری: از سال ٨٧ تاکنون ۵ هزار کشتی تجاری را اسکورت کرده‌ایم / آمریکایی‌ها نمی‌دانستند مسیر ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش کجاست

امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی امشب سه‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره ماموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش مطالبی را بیان کرد. (بیشتر بخوانید

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – اصولگراها دست پایداری را خواندند و دیگر منتظرش نمی‌مانند

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم