یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

درآمد ۹۶ هزار میلیاردی بنیاد و صادرات به ۴۲ کشور در سال گذشته

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان با اشاره به فعالیت اقتصادی بنیاد مستضعفان در سال گذشته اعلام کرد: در سال گذشته اقدامات بسیار مناسبی انجام شده که می‌توان به درآمد بیش از ۹۶ هزار میلیارد تومانی حاصل از فروش محصولات بنیاد مستضعفان و صادرات به ۴۲ کشور جهان با وجود تحریم‌های ظالمانه اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، سید محمد اتابک با اشاره به فعالیت اقتصادی بنیاد مستضعفان در سال گذشته اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ به دلایل متعددی از جمله اعمال بیشتر تحریم‌های ظالمانه، تغییر مدیریت سیاسی کشور، ادامه‌دار بودن شیوع کرونا در آن و البته فشارهای اقتصادی از ناحیه تورم، کمبود منابع و البته مشکلات قابل توجه در حوزه تامین برق و گاز صنایع، سال بسیار سختی بود. اما آمارهای موجود از عملکرد اقتصادی بنیاد در سالی که گذشت نشان می‌دهد با وجود این شرایط سخت، نتایج به دست آمده فراتر از تصورات و برنامه‌ریزی‌ها بود.

رکوردزنی درآمدی  وصادرات به ۴۲ کشور جهان

وی افزود: جمع بندی عملکرد ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که میزان درآمد حاصل از فروش محصولات گروه بنیاد مستضعفان در سال گذشته رکورد ۹۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی را ثبت کرد و این میزان معادل رشد ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان با بیان اینکه این میزان فروش، ۲۸ درصد بیش از برنامه‌ریزی مصوب بوده ادامه داد: این میزان فروش در حالی محقق شد که قطع برق صنایع در تابستان و قطع گاز صنایع در زمستان بخصوص در صنعت فولاد و سیمان، ۶۹۰۰ میلیارد تومان از میزان فروش بنیاد در این صنایع را کاست.

اتابک با اشاره به افزایش ۵ درصدی تولید در گروه بنیاد در سال گذشته گفت: یکی از عوامل این موفقیت، تمرکز بر انسجام مدیریتی و هم‌افزایی در بنیاد بود که بیش از ۵۵۰۰ میلیارد تومان مبادلات درون گروهی در مجموعه بنیاد مستضعفان برای رفع نیازهای داخلی شکل گرفت.

پیشنهاد مطالعه:  تمرین‌های ساده برای تسکین یبوست/ تصاویر

وی با اشاره به میزان صادرات محصولات تولیدی بنیاد طی سال ۱۴۰۰ نیز گفت: ما با توجه به شعار سال و تمرکز بر اقتصاد مقاومتی، علی رغم اعمال تحریم خاص آمریکا علیه بنیاد مستضعفان و تمرکز این تحریم‌ها بر برخی از رشته فعالیت‌های بنیاد، موفق به صادرات ۴۵ نوع محصول به ۴۲ کشور جهان و در ۴ قاره مختلف شدیم که از محل صادرات این کالاها، بیش از ۹۱۸ میلیون دلار درآمد ارزی عاید کشور شد.

به گفته معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان این میزان صادرات، ۳۹ درصد بیش از صادرات گروه بنیاد در سال ۱۳۹۹ بوده و بیش از ۳۶ درصد فراتر از برنامه مصوب بوده است.

افتتاح ۴۶ پروژه سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰

اتابک در ادامه با اشاره به نتیجه‌بخش بودن گام‌های توسعه‌ای بنیاد در سال گذشته اظهار کرد: ۴۶ پروژه سرمایه‌گذاری و ساختمانی با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به بهره برداری رسید که بخشی از این پروژه ها در ابعاد اقتصادی و اجتماعی، دارای اثراتی در سطح ملی بود که افتتاح کارخانه کنسانتره سنگ آهن فولاد شرق کاوه، افتتاح تونل البرز در آزادراه تهران شمال به عنوان بزرگترین و پیچیده ترین پروژه تونل سازی خاورمیانه و یا افتتاح ساختمان جدید پلاسکو، بخشی از این پروژه ها بودند که برای بیش از ۱۷۷۰ نفر به طور مستقیم و برای ۱۴۲۰۰ نفر به طور غیرمستقیم و در مجموع برای حدود ۱۶ هزار نفر اشتغالزایی انجام شد.

پیشنهاد مطالعه:  سقوط ۸ هفته‌ای بیت‌کوین ناجی بازار خواهد بود؟

به گفته معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان، این بنیاد در سرمایه گذاری‌های اقتصادی خود تلاش کرده که پروژه‌های اقتصادی را با نگاهی به اهداف بنیاد در محرومیت زدایی از نقاط مختلف کشور انجام دهد و به همین منظور بخشی از این پروژه ها در نقاط محروم و کم برخوردار تعریف و به بهره برداری رسیدند.

وی خاطرنشان کرد: بهره برداری از این پروژه ها در شرایطی رقم خورد که ما در سال گذشته، بیشترین نرخ رشد پیشرفت فیزیکی پروژه ها را در مقایسه با سنوات قبل ثبت کردیم و این میزان پیشرفت فیزیکی سبد پروژه‌های بنیاد مستضعفان در ۷ سال اخیر، بی نظیر بود.

اتابک درخصوص پروژه‌های توسعه‌ای مصوب شده در سال گذشته نیز گفت: در سال ۱۴۰۰ علاوه بر افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌ها، بر سرمایه‌گذاری‌های جدید توسعه‌ای با هدف حفظ توان بنیاد در سنوات آتی تمرکز داشتیم و در این سال، ۲۸ پروژه جدید به ارزش ۱۶.۴ هزار میلیارد تومان به تصویب رسید و این تعداد پروژه، بیشترین حجم پروژه‌های توسعه ای مصوب و ابلاغی در بنیاد مستضعفان است.

پیش بینی صادرات یک میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۱

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان در ادامه درخصوص برنامه ریزی انجام شده برای سال ۱۴۰۱ نیز خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط امروز کشور، تصور می کنیم در ۱۴۰۱، شرایط اقتصادی قابل پیش‌بینی‌تری را تجربه کنیم و خصوصاً در ۳ ماهه پایانی سال در شاخصه های اقتصادی از جمله تورم، نرخ ارز، نقدینگی، ثبات نرخ ارز و … شرایط بهتری را شاهد باشیم.

وی اضافه کرد: بر همین اساس ما در بنیاد مستضعفان انتظار داریم که میزان فروش محصولات تولیدی در بنیاد به ۱۱۷ هزار میلیارد تومان و میزان صادرات در این گروه نیز به ۹۲۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار برسد؛ این در حالی است که ان‌شاءالله در سال ۱۴۰۱، ۴۵ پروژه بزرگ به ارزش ۱۵.۴ هزار میلیارد تومان نیز به بهره برداری خواهد رسید.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - هزینه‌های لازم برای دریافت وام مسکن ۹۶۰ میلیونیچقدر است؟

اتابک در خاتمه با اشاره به آمادگی بنیاد مستضعفان برای محقق کردن شعار سال گفت: ما در سال قبل موفق شدیم با هدف مانع زدایی از تولید، ساختار اقتصادی خود را منطبق بر اقتصاد مقاومتی، بازطراحی کنیم و بر همین اساس بر روی فعالیت های دانش بنیان، سرمایه گذاری و تمرکز خوبی داشتیم و توانستیم پلتفرم پیشرفته دانش بنیان را در گروه بنیاد مستضعفان طراحی و به بهره برداری برسانیم؛ پلتفرمی که بر اساس آن تمام نیازهای شرکت های تولیدی ثبت می شود و تلاش می شود تا این نیازها، با اقدامات فناورانه و با تمرکز بر توان شرکت های دانش بنیان برطرف شود و تا امروز نیز بیش از ۲۳۶ مورد از این نیازها بر این پلتفرم بارگذاری شده و شرکت های دانش بنیان در حال کار برای پاسخ به آنها هستند؛ لذا امیدواریم امسال بتوانیم همراه با شعار سال، عملکرد بهتری در این بخش و پاسخ به نیازهای صنعتی کارخانجاتمان با استفاده از توان دانش بنیان ها داشته باشیم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

کاهش ۳۸ درصدی صادرات نفت ونزوئلا

خرید کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – خبر مهم وزیر جدید درباره جذب ۱۱ هزار نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم