یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱

«درخواست فوری» ایران برای توقف درگیری‌ها در اوکراین

«درخواست فوری» ایران برای توقف درگیری‌ها در اوکراین

«جمهوری اسلامی ایران عمیقا نگران تشدید شرایط انسانی در اوکراین و مناطق همجوار آن است. ایران موضع اصولی خود را در مورد لزوم حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بر اساس قوانین بین المللی تکرار کرده و بر لزوم احترام کامل همه طرف ها به مفاد منشور ملل متحد، حقوق بین الملل از جمله حقوق بین الملل بشردوستانه تاکید می‌کند».

به گزارش ایسنا، نماینده ایران در سازمان ملل در ادامه بیانیه توضیحی خود اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر لزوم رعایت کامل حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها و تضمین ایمنی و امنیت همه غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی، درخواست خود را برای توقف فوری درگیری‌های اخیر و کاهش تنش‌ها  تکرار کرده و همه طرف‌ها را تشویق می‌کنیم تا نگرانی‌های خود را از طریق گفتگو دنبال کنند.
ما معتقدیم که متن فعلی قطعنامه مجمع عمومی حاوی عباراتی است که فراتر از محدوده وضعیت انسانی در آنجا بوده و فاقد مکانیسم‌های واقع‌بینانه برای حل و فصل جنبه‌های انسانی درگیری است.
جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند که ماهیت بشردوستانه کمک‌ها باید همیشه حفظ شده و ارائه کمک‌های بشردوستانه صرفا باید بر اساس اصول انسانی و بی‌طرفی صورت گیرد. همچنین خواستار تسهیل فوری انتقال امن و داوطلبانه همه پناهندگان غیرنظامی و آوارگان از مناطق آسیب‌دیده هستیم. مسائل بشردوستانه در سیاست خارجی ایران جایگاه برجسته‌ای دارد. ما بار دیگر آمادگی خود را برای همکاری، هماهنگی و تسهیل در ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم نیازمند در درگیری کنونی اعلام می‌کنیم. دولت من ضمن حمایت از مذاکرات جاری بین طرفین، درخواست خود را برای حل و فصل فوری مسالمت آمیز درگیری بر طبق قوانین بین المللی تکرار می‌کند».

به گزارش ایسنا، ایران به قطعنامه مذکور رای ممتنع داده است.البته همزمان قطعنامه دیگری هم از سوی آفریقای جنوبی درباره مساله اوکراین ارائه شده بود که ایران به آن رای مثبت داد اما کشورهای غربی با آن مخالفت کردند و رای نیاورد.
انتهای پیام

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

رئیسی برای افتتاح فاز اول پروژه آبرسانی غدیر فردا به خوزستان می‌رود+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بهادری جهرمی سخنگوی دولت گفت: پروژه آبرسانی غدیر که در ۱۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمپلنت دیجیتال