دعوت از ناشران کودک و نوجوان به رعایت کپی‌رایت

شورای کتاب کودک ضمن گرامی‌داشت روز جهانی کتاب و کپی‌رایت (حق تالیف) ناشران کودک و نوجوان را به رعایت کپی‌رایت دعوت کرد.

به گزارش ایسنا، شورای کتاب کودک نوشته است: در  سال ۱۹۹۵ اتحادیه بین‌المللی ناشران و دولت اسپانیا روز جهانی کتاب و کپی‌رایت(حق تالیف) را به یونسکو(سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی سازمان ملل) پیشنهاد دادند. یونسکو روز ۲۳ آوریل را به مناسبت درگذشت میگل سروانتس رمان‌نویس و شاعر اسپانیایی و ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی و همچنین سنت مردم کاتالونیای اسپانیا که هر سال در این روز همراه با هر کتاب که به فروش می‌رسد یک شاخه گل رز به خریدار هدیه می‌دهند، به نام روز جهانی کتاب و کپی‌رایت نامگذاری کرد.

هدف یونسکو از اختصاص چنین روزی به کتاب و کپی‌رایت، گرامی‌داشت کتاب و مؤلفان جهان بوده است تا به این وسیله همگان خصوصا جوانان را تشویق کند به لذت مطالعه و برجسته کردن قدرت کتاب.

ایران گرچه تابع نظام حق تالیف است اما هنوز به معاهدات بین‌المللی کپی‌رایت نپیوسته است. در سال‌های اخیر تلاش‌های چندی از طرف برخی از ناشران بخش خصوصی صورت گرفته که با مذاکره با ناشران و نویسندگان خارجی به نوعی رضایت آن‌ها را در چاپ و ترجمه آثارشان جلب و بر اهمیت حفظ حقوق مؤلف تاکید کنند.  

گروه‌های ترویج خواندن در شورای کتاب کودک (طرح بامداد کتابخانه‌ها، گروه ترویج خواندن، گروه کتاب و کودک بیمار، گروه خدمات کتابداری برای کودکان نابینا و گروه خدمات کتابداری برای کودکان ناشنوا) در رسانه‌های خود که دریچه‌ای است صوتی و تصویری به روی ادبیات برای کودکان و نوجوانان دور و نزدیک… آشنا و ناآشنا… در این دیار و دیاران دورتر… حق تالیف (کپی‌رایت) را رعایت می‌کنند.

شورای کتاب کودک ضمن بزرگداشت ۳ اردیبهشت برابر با ۲۳ آوریل روز جهانی کتاب و کپی‌رایت (حق تالیف) ناشران کودک و نوجوان را دعوت به رعایت کپی‌رایت می‌کند.»
 

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

سفر بدون ویزا به چین تمدید شد-پیام امروز

به نقل از یورونیوز، چین سفر بدون روادید را برای مالزی و ۱۱ کشور اروپایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *