جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

دولت با حمایت از توسعه اقتصاد روستاها به دنبال حل ریشه‌ای مشکل مهاجرت و حاشیه‌نشینی است

آیت‌الله دکتر سیدابراهیم رئیسی با بیان اینکه نمی‌توانیم روند برگزاری سفرهای استانی را کند یا متوقف کنیم، گفت: بنا داریم در کوتاه‌ترین زمان وضعیت همه استان‌ها را بررسی کنیم و لذا با وجود آنکه در ماه رمضان بودیم، برگزاری این سفر ضروری بود.

به گزارش ایسنا،رئیس‌جمهور شامگاه پنج‌شنبه در نشست خبری پایان سفر به استان البرز، این استان را دارای ظرفیت‌های چشمگیر صنعتی، کشاورزی و گردشگری دانست و گفت: استان البرز در عین حال پذیرای تعداد زیادی مهاجر است اما شاخص‌های توسعه و زیرساخت‌های این استان متناسب با حجم بالای افزایش جمعیت ناشی از مهاجرت به استان نیست.

دکتر رئیسی پایین بودن سرانه فضاهای آموزشی، ورزشی و درمانی را از جمله تبعات مهاجرنشینی برای استان البرز برشمرد و افزود: در سفر امروز تصمیمات خوبی برای توسعه فضاهای آموزشی، تکمیل بیمارستان‌های در حال ساخت و گسترش فضاهای درمانی و نیز افزایش سرانه ورزشی گرفته شد که این تصمیمات بویژه ساخت مدارس جدید در استان بزودی و با کمک خیرین آغاز خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه:  روایت امام جمعه موقت گرگان از ساده‌زیستی امام راحل/ صبحپیروزی ملت ایران نزدیک است

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به بازدید خود از پروژه قطار شهری کرج، اظهار داشت: متأسفانه این پروژه ۱۵ سال است که در حال اجراست و هنوز کارهای زیادی برای تکمیل آن باقیمانده است. از مدیران استان خواسته شد که یک برنامه زمان‌بندی دقیق و بسته پیشنهادی برای شیوه، محل و نحوه تأمین اعتبارات پروژه ارایه کنند تا بتوانیم با سرعت بیشتری اجرای آن را به پیش ببریم.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به وجود بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی و نیز ۳۰ مرکز تحقیقات مهم در استان البرز، تصریح کرد: واحدهای صنعتی و تحقیقاتی در استان، نماد توانایی و دانایی هستند که ایجاد ارتباط و پیوند بین آنها می‌تواند به تحقق اهداف شعار امسال یعنی حمایت از رونق تولید، ایجاد اشتغال و افزایش و رونق فعالیت واحدهای دانش‌بنیان کمک کند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌هایی که ظرفیت بالایی برای نیل به فعالیت‌های دانش‌بنیان دارد، شهرک‌های صنعتی است و اگر از ارتقاء فعالیت‌های واحدهای صنعتی این شهرک‌ها به فعالیت‌های دانش‌بنیان حمایت شود، بخش قابل توجهی از هدف‌گذاری دو برابر شدن تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان محقق خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - تصمیم جدید آلمان درباره هزینه‌های نظامیناتو

دکتر رئیسی همچنین به موضوع ارتقاء تقسیمات کشوری در استان البرز اشاره کرد و گفت: در جلسه شورای اداری، مقرر شد که استاندار گزارشی در این‌باره به دولت ارایه کند تا هر چه سریع‌تر مورد رسیدگی قرار گیرد.

رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره شرکت‌هایی که در استان البرز فعال بوده، اما مالیات آنها در حوزه مالیاتی استان تهران پرداخت می‌شود، اظهار داشت: از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته‌ام این موضوع را بررسی کند با آن دسته از شرکت‌هایی که در یک استان دیگر فعالیت می‌کنند، اما در تهران ثبت شده‌اند، در صورت امکان مالیات خود را در حوزه مالیاتی همان استان محل فعالیت پرداخت کنند.

آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سوال دیگری درباره راهکارهای دولت برای ساماندهی مهاجرپذیری و حاشیه‌نشینی در استان البرز، گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت و حاشیه‌نشینی افراد فعال نبودن اقتصاد روستاها و شهرهای کوچک است.

رئیس جمهور افزود: امروز عمده روستاهای کشور از آب، برق، گاز، راه و امکانات بهداشتی ضروری برخوردار هستند، اما روستانشینان و ساکنین شهرهای کوچک به دلیل فعال نبودن اقتصاد در محل زندگی‌شان تمایل به مهاجرت پیدا می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه:  مصری: دولت بار مالی اجرای طرح بانکداری را پذیرفتهاست

دکتر رئیسی تصریح کرد: دولت با تخصیص تسهیلات لازم و اعمال حمایت‌هایی نظیر خرید تضمینی محصولات و افزایش قیمت خرید تضمینی تلاش دارد اقتصاد روستاها را بالنده‌تر و فعال‌تر کند تا روستائیان به زندگی در روستاها ترغیب شوند. در همین سفر بیشترین بخش اعتبارات برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – ژاپن شمشیر را برای این کشور از رو بست/ ۸ تحریم اعمال شد

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم