جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

دو مجرم بزرگ در هدر دادن انرژی کشور ایران‌خودرو و سایپا هستند

فریدون حسنوند گفت: راه‌هایی برای کاهش مصرف بنزین وجود دارد ایران خودرو و سایپا بزرگترین مصرف کننده بی رویه بنزین در کشور هستند این دو بنگاه خودروسازی بالاترین مصرف بنزین را دارند اگر ما بخواهیم استاندارد جهانی در مصرف سوخت را در نظر بگیریم به عنوان دو مجرم بزرگ در هدر دادن انرژی کشور ایران خودرو و سایپا هستند.

بر اساس آمار‌های سازمان ملی استاندارد رتبه انرژی تقریبا هیچیک از خودرو‌های تولیدی ایرانخودرو و سایپا گرید انرژی A و B و C ندارند. رتبه انرژی خودرو‌هایی مانند سمند، سمند سورن، پژو پارس و پژو ۴۰۵  از محصولات ایرانخودرو و خودرو S۳۰۰ تولیدی سایپا در مدل‌های و از G فراتر نیست و این خودرو‌ها امکان مصرف سوختی کمتر از ۷٫۴ لیتر (در ۱۰۰ کیلومتر) را ندارند.

حسنوند گفت: باید سراغ ایران خودرو و سایپا برویم تا آن‌ها استاندارد‌های شان را بالا ببرند. ایران خودرو و سایپا باعث افزایش مصرف انرژی و افزایش تلفات در جاده‌ها و بسیاری دیگر از مشکلات شده اند ما به دنبال این هستیم که اگر قرار است کسی ملزم به رعایت قوانین شود در مرحله اول خودروسازان باشند و بعد باید الگوی مصرف در کل کشور به عنوان یک فرهنگ عمومی رعایت شود.

پیشنهاد مطالعه:  واکنش کنعانی به "‏فخرفروشی" بولتون درباره نقشش در کودتا علیهدیگر کشورها

 آمار مصرف بنزین نشان می‌دهد که خودرو‌های سواری شخصی بیش از ۵۶ درصد بنزین کشور را مصرف می‌کنند. وانت بار‌ها ۱۹.۲ درصد، موتوسیکلت ۱۲ درصد، کامیون ۸.۷ درصد، تاکسی ۳.۳ درصد و مینی بوس‌ها حدود ۰.۱۸ درصد دیگر مصرف کنندگان بنزین کشور را تشکیل می‌دهند.

تقریبا ۱۰۰ درصد مصرف بنزین کشور در بخش حمل و نقل است. در این میان دو خودرو ساز اصلی ایران شامل ایرانخودرو و سایپا در تولید خودرو‌هایی با گرید بالای انرژی موفق عمل نکرده اند و رتبه انرژی بسیاری از تولیدات آن‌ها فراتر از G نیست.  

با خودرو‌های استاندارد امکان سرمایه گذاری ۵۰۰۰ میلیارد تومانی مردم در صنعت خودرو و کاهش ۱۴ میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین فراهم می‌شود.

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – ژاپن شمشیر را برای این کشور از رو بست/ ۸ تحریم اعمال شد

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم