جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

رفتار پژوهشگران باید متناسب با شعار سال تغییر کند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در نشست مجازی با معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: باید رفتار تحقیقاتی پژوهشگران حوزه سلامت، متناسب با شعار سال به سوی پژوهش‌های محصول محور که پاسخگوی نیاز جامعه باشد؛ تغییر کند.

به گزارش ایسنا، دکتر پناهی در ابتدای این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان این‌که هم‌زمانی شروع سال جدید با حلول ماه مبارک رمضان را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم در حوزه تحقیق و فناوری سلامت گام‌های مؤثری متناسب با نام‌گذاری امسال با عنوان «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» برداریم، افزود: تحقیقات پاسخگو که بر پایه نیاز حوزه سلامت باشد، یکی از دغدغه‌های جدی است. با توجه به منابع و زمان محدودی که داریم، باید برنامه‌ها را در راستای رفع نیازهای بومی کشور متمرکز کنیم.

وی ادامه داد: شعار امسال فرصت خوبی را فراهم کرده تا ضمن دنبال کردن سیاست‌های کلان کشور، تغییراتی را در رفتار تحقیقاتی پژوهشگران سلامت ایجاد کنیم.

پیشنهاد مطالعه:  انفجار قریب الوقوع یک لکه خورشیدی بسیار بزرگ

دکتر پناهی خطاب به معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: برنامه‌هایی که برای سال جاری ارائه می‌کنید، قابل اجرا باشد و به عملیاتی‌سازی برنامه حتما توجه شود و تا جای ممکن به تامین زیرساخت‌هایی که در راستای شعار نیست، پرداخته نشود. همه دانشگاه‌ها بر اساس زیرساخت و توانمندی که دارند و اعضای هیات علمی و نیروی انسانی که دارند برنامه بدهند. باید مراکز تحقیقاتی، پویا و در راستای سیاست‌های دانشگاه باشد. شرکت‌های دانش بنیان، هسته‌های فناوری، پارک‌های علم و فناوری همه در یک راستا حرکت کنند. 

وی با تاکید بر این که از توانمندی دانشگاه‌ها به صورت تقسیم‌بندی آمایش منطقه‌ای استفاده شود، یادآور شد: اگر دانشگاهی زیرساخت خوبی دارد، دیگر دانشگاه‌های اطراف از آن امکانات بهره‌مند شوند.

دکتر پناهی با بیان این‌که باید به قشر جوان و نخبه بها داده شود، گفت: در مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها برای جوانان فرصت‌سازی شود. فارغ‌التحصیلان ما خیلی خوب و راحت جذب دانشگاه‌های خارجی می‌شوند؛ از یک جهت خوب است، زیرا نشان می‌دهد سطح آموزش ما در عرصه بین‌المللی بسیار بالاست، ولی از سوی دیگر؛ تبدیل به تولیدکننده نیروی انسانی متخصص شده‌ایم، بدون اینکه بازدهی برای کشور داشته باشد. بنابراین ابتدا باید این نیروهای متخصص را خودمان جذب کنیم؛ برای این مسئله باید ظرفیت‌سازی شود.

پیشنهاد مطالعه:  اولین دوربین دیجیتالی زنده ساخته شد

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه در سال «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» وقتی مبادرت به تشکیل و تقویت شرکت دانش بنیان می‌کنیم، باید بدانیم هدف فقط افزایش کمی نیست. این امر حتما باید با برنامه و تعیین ماموریت‌ها باشد تا بدانیم این شرکت‌ها کدام نیاز کشور را تا پایان سال تامین می‌کنند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

"شهید فخری‌زاده" نماد اقتدارآفرینی، تحول‌خواهی و خودباوری است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، همزمان با سومین سالگرد شهادت دکتر فخری‌زاده، دکتر محمدصادق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم