رنگ فضا؛ مستند الهام‌بخش ناسا درباره فضانوردانش

ناسا از عموم مردم دعوت کرده تا مستند الهام‌بخش این سازمان به نام “رنگ فضا”(The Color of Space) را تماشا کنند. رنگ فضا مستندی است که داستان سیاه‌پوستان آمریکایی که مصمم به رسیدن به فضا هستند را روایت می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، این مستند ۵۰ دقیقه‌ای اولین بار در روز آزادی(Juneteenth) یکشنبه، ۱۹ ژوئن و طی تعطیلات فدرال و به مناسبت بزرگداشت پایان برده‌داری در ایالات متحده پخش شد و اکنون برای تماشای آنلاین در دسترس است.

در این مستند مکالمه‌ای قدرتمند و قابل تامل بین هفت فضانورد فعلی و سابق سیاه پوست ناسا قابل مشاهده است. هر یک از آنها برای عضویت در گروه فضانوردان ناسا و آموزش برای ماموریت‌های فضایی انتخاب شده‌اند.

در این مستند فضانوردان فعلی ناسا به نام‌های “استفانی ویلسون”(Stephanie Wilson)، “ویکتور گلاور”(Victor Glover)، “جانت اپس”(Jeanette Epps) و همچنین فضانوردان بازنشسته این سازمان فضایی به نام‌های “للند ملوین”(Leland Melvin)، “برنارد هریس”(Bernard Harris)، “رابرت کربیم”(Robert Curbeam) و “بابی ساچر”(Bobby Satcher) در مراسمی که توسط “ونسا ویچ”(Vanessa Wyche) مدیر مرکز فضایی جانسون ناسا برگزار شد، درباره سفر و انگیزه‌های خود صحبت کردند. ونسا ویچ اولین زن سیاه پوستی است که مدیریت یکی از مراکز ناسا را بر عهده دارد.

این میزگرد که ابتدا در ۲۵ مارس در مرکز فضایی هیوستون برگزار شد، اولین مراسمی بود که طی آن هفت فضانورد برای یک رویداد رسمی ناسا گردهم جمع می‌شدند. با آغاز دوره جدیدی از ماموریت‌های اکتشافی ماه از طریق برنامه آرتمیس، ناسا متعهد شده است که اولین زن و اولین فرد رنگین پوست را به سطح ماه بفرستد.

این مستند همچنین شامل ضبط مکالمات بین فضانوردان و دانش‌آموزان مقطع متوسطه و همچنین دانش‌آموزانی است که در کالج‌ها و دانشگاه‌های تاریخی سیاه‌پوستان ثبت‌نام کرده‌اند. فضانوردان با دانش‌آموزان در مورد مسیر منحصربه‌فردی که کاوشگران سیاه‌پوست در ناسا به آن دست یافتند صحبت کردند و درباره داستان‌های شخصی و انعطاف‌پذیری خود نکاتی را تعریف کردند و به نسل آینده دانشمندان، مهندسان و کاشفان توصیه‌هایی کردند.

این مستند همچنین شامل فیلم‌های آرشیوی کمیاب و مصاحبه‌هایی با”گایون گای بلوفورد”( Guion ‘Guy’ Bluford،)اولین مرد سیاهپوست فضانورد و “چارلی بولدن”(Charlie Bolden)، فضانورد بازنشسته و اولین مدیر سیاهپوست ناسا و فضانوردان سابق ناسا به نام‌های “آلوین درو”(Alvin Drew) و “جوان هیگینبوتهام”(Joan Higginbotham) و “اد دوایت”(Ed Dwight)، اولین فضانورد آفریقایی-آمریکایی ناسا بود. سیاهپوستان آمریکایی از قبل از تاسیس این آژانس به برنامه فضایی آمریکا کمک می‌کردند. 

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

زمان حمله پشه آئدس به انسان + فیلم-پیام امروز

۰۹:۵۲ – ۲۳ تير ۱۴۰۳ علی اصغر زنده دل، متخصص طب سنتی در برنامه تلویزیونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *