یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

روایت مرحوم ری‌شهری از حمایت‌های خلاف قانون آیت‌الله منتظری از باند مهدی هاشمی

به گزارش خبرنگار گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم، ۳۳ سال پیش در چنین روزی، امام خمینی اقدام به عزل آیت‌الله منتظری از قائم مقامی رهبری کرد. آیت‌الله منتظری متولد سال ۱۳۰۱، از مبارزان با سابقه دوران انقلاب  و رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی و دومین امام جمعه تهران بعد از آیت‌الله طالقانی بود.

وی که از شاگردان مرحوم آیت‌الله بروجردی و امام راحل به‌ شمار می‌رفت، در دوران پیش از پیروزی انقلاب بارها در راه مبارزه به زندان رفت و تبعید شد. بعد از پیروزی انقلاب نیز مسئولیت‌هایی همچون امامت جمعه تهران، ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی را برعهده داشت تا اینکه در سال ۶۴ به‌عنوان قائم مقام رهبری انتخاب شد اما بعد از ماجرای مهدی هاشمی معدوم و دفاع آیت‌الله منتظری از او، در سال ۶۸ از این مقام برکنار شد.

امام راحل در نامه‌ای که به تاریخ ۱۳۶۸/۱/۶ به آیت‌الله منتظری نوشت، می‌گوید “شما در اکثر نامه‌ها و صحبت‌ها و موضع‌گیری‌هایتان نشان دادید که معتقدید لیبرال‌ها و منافقین باید بر کشور حکومت کنند. به قدری مطالبی که می‌گفتید دیکته شده منافقین بود که من فایده‌ای برای جواب به آنها نمی‌دیدم…”

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - افشای یک دیدار محرمانه اسرائیل را به درد سرانداخت

 

مرحوم آیت‌الله ری‌شهری وزیر وقت اطلاعات که در خنثی‌سازی و کشف توطئه باند مهدی هاشمی نقش موثری داشت، در مصاحبه‌ای مربوط به سالهای قبل ازحمایت‌های خلاف قانون آقای منتظری از فامیل خود یعنی مهدی هاشمی می‌گوید و اینکه اساسی‌ترین عامل نفوذ باند سیدمهدی هاشمی به بدنه نظام دسترسی آن‌ها به آقای منتظری بود.

محمد محمدی ری‌شهری , آیت‌الله حسینعلی منتظری نجف‌آبادی ,

فیلم/ روایت آیت‌الله ری شهری از عزل منتظری

آیت‌الله ری‌شهری با بیان اینکه اساسی‌ترین عامل نفوذ باند مهدی هاشمی دسترسی به آیت‌الله منتظری بود، گفت: کسی که در جایگاه قائم مقام رهبری بود از‌ آنها دفاع می‌کند و هرچند آنها چندان آیت الله منتظری را قبول نداشتند اما از وی سوء استفاده می کردند و با راه‌اندازی واحد نهضت‌های آزادیبخش سپاه، از این موقعیت سیاسی و اجتماعی نهایت بهره‌برداری را می‌کردند. 

وی با بیان اینکه کشف باند مهدی هاشمی با وزارت اطلاعات بود و سرنخ اصلی موضوع را مدیر ضد جاسوسی وزارت گزارش داد، اظهار داشت: ما در حال بررسی سوژه‌ای بودیم و آن را دنبال می‌کردیم که دیدیم امکانات مختلف نظامی آنجا هست و در یک خانه تیمی انواع ابزار کارهای خرابکاری از جمله پودر سرطان‌زا پیدا کردیم که گفته‌اند مربوط به نهضت‌های آزادیبخش و سید مهدی هاشمی است.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - فاجعه ژاپنی در انتظار پکن؟

وی افزود: مبدأ قضیه و سرنخ آن از همینجا شروع شد. ما از امام پیگیری مسئله را سوال کردیم و امام فرمودند بروید جلو و ببینید جریان چیست. ما تصور می‌کردیم آقای منتظری هم با قضیه همراهی کند و برای این اقدامات رسیدگی شود. من پیش از این از امام خواسته بودم درباره پرونده قتل‌های قبل از انقلاب مهدی هاشمی پیگیری کنم ولی جواب روشنی نداده بودند چراکه دلایل هم آنقدر قوی نبود که در قتل امثال مرحوم شمس آبادی دخالت داشته باشند اما من وقتی پرونده آنها در ساواک اصفهان را دیدم، متوجه شدم دخالت آنها روشن است ولی به دلیل همکاری با ساواک تنها برایشان حکم زندان بریده بودند.

آیت‌الله ری‌شهری می‌گوید: تصور من این بود آقای منتظری در ماجرای مهدی هاشمی درخواست رسیدگی کند اما ایشان درصدد توجیه برآمد و حتی وقتی مدارک را از من گرفتند، فهمیدم مدارک را در اختیار مهدی هاشمی قرار داده است! وقتی از امام درخواست پیگیری کردم، امام آن نامه معروف را نوشتند که “خداوند تعالی را حاضر و ناظر بدانید، که این امر عبادتی است که دامان بزرگانی[۱]را از اتهامات پاک، و توطئۀ منحرفان را خنثی می‌کند.”

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - صدر اعظم آلمان سمت اشتباه تاریخ ایستاده است

وی ادامه می‌دهد: اینکه ما توانستیم این قضیه را کشفش کنیم، با توسل به اهل‌بیت و همچینن صحبت‌های من با مهدی هاشمی و همچنین سرنخ‌هایی بود که در زندان کشف کردیم و توانستیم جنازه افراد مقتول به دست باند مهدی هاشمی هم کشف کنیم. حتی بعد از کشف جنازه‌ها و اعتراف افراد قاتل به ترور مرحوم شمس آبادی، بازهم تعجب کردیم چرا آقای منتظری از آنها حمایت می‌کند. 

انتهای پیام/ 

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – توصیه ذوالنوری به مردم: به کاندیدایی که وعده می‌دهد رای ندهید

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم