پنج شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

زمین، فردا یک ساعت خاموش مى‌شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شهر تهران از سال ١٣٩ با خاموشی نماد‌های مهم شهری نظیر برج میلاد، آزادی و دیگر نمادهای مهم مناطق ٢٢ گانه به رویداد بین‌المللی ساعت زمین که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال به مدت یک ساعت در سراسر جهان به وقت محلی از ساعت ٢ :٣ الی ٢١:٣ برگزار می‌شود، پیوسته است.

“ساعت زمین” یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت است که طی آن خانواده‌ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری به مدت یک ساعت، اثرات تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان را به یاد می‌آورند.

“ساعت زمین” رویدادی است که از یک ایده ساده شروع شد که نخستین بار توسط روزنامه “سیدنی مورنینگ هرالد” در سال ۲۰۰۷ مطرح شد و ۲٫۲ میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری کردند و به دنبال این اقدام سیدنی، بسیاری از شهرهای دیگر جهان، این رویداد را به تصویب رساندند.

پیشنهاد مطالعه:  مداحی اربعین؛ «چشماتو ببند خیال کن» با نوای امیرکرمانشاهی

این اقدام نمادین بهانه‌ای است برای جلب توجه مردم جهان به وضعیت محیط زیست، آموزش جوامع محلی، درختکاری و جلب توجه مقامات سیاسی به برنامه‌های این رویداد.

در ایران نیز این رویداد از سال ۱۳۹۰ با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران برگزار شد و در سال ۱۳۹۱ تعداد بیشتری از شهرها و نمادهای معروف کشور به این حرکت پیوستند و علاوه بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز در این رویداد چراغ‌های خود را خاموش کردند.

بنا بر این گزارش؛ با توجه به اهمیت جلب مشارکت مردم و افزایش آگاهی عمومی نسبت به گرمایش جهانی و لزوم تشویق شهروندان به کاهش مصرف انرژی موضوع به شهرداری های مناطق ابلاغ شده و این برنامه در طرح استقبال از نوروز ١٤ ١ با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی با مشارکت خانه‌های محیط زیست محلات و کانون‌های محیط‌زیست با مضمون اصلی خاموش کردن روشنایی نماد‌های مهم و شاخص منطقه و فضاهای شهری دارای پتانسیل، در قالب رویداد ساعت زمین در تاریخ ٢٦ مارس ٢ ٢٢ میلادی ٦ فروردین ماه ١٤ ١ در دستور کار قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه:  7 راه برای تقویت حافظه و مغز

آئین “ساعت زمین” ۱۴۰۱ شنبه، ۶ فروردین مصادف با ۲۶ مارچ از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه الی ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در سراسر جهان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

جزئیات برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ اعلام شد

خرید کارخانه مطالب مرتبط: بیماری های گوارشی بیشترین دلیل مراجعات نوروزی در جاده‌ها/لزوم نظارت بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم