یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

ستاری: تعامل با وزارت صمت گسترش می‌یابد تا صنایع کشور دانش‌‌بنیان شود

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست هم اندیشی با وزیر صنعت معدت و تجارت با تاکید بر همکاری با وزارت صمت برای توسعه صنایع و شرکت‌های دانش بنیان گفت: شعار سال و فرمان مقام معظم رهبری بر اینکه صنایع بزرگ باید دانش بنیان شوند، باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود. 

وی با بیان این‌که زیست بوم فناوری و نوآوری باید زمینه را برای توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان فراهم و صنایع را دانش‌بنیان کند، افزود: باید به تمام افرادی که ایده و انگیزه دارند، توجه ویژه کرد و نه تنها وزارت صمت بلکه تمام مردم، بازار و جامعه باید در فرهنگ دانش بنیان شدن نقش ایفا کنند.

وی گفت: امروز در کشور برای دانش بنیان شدن نیاز به همدلی و همصدایی است که باید تمام وزارتخانه‌ها در این زمینه نقش ایفا و همکاری کنند. ستاری افزود: امروز تفاهم‌های خوبی با دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی داشتیم و بسیار امیدوار هستیم و در آینده‌ای نزدیک، سند کوتاه مدت تهیه و ارائه خواهد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی کامل را برای همکاری با تمام وزارتخانه‌ها به ویژه وزارت صمت داراست‌.
 
شهرک‌های صنعتی پارک‌های فناوری می‌شوند
 
رضا فاطمی امین در حاشیه نشست هم اندیشی وزارت صنعت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: باید به سمتی برویم که دیگر خام فروشی نکنیم و محصول‌هایی تولید کنیم که پیچیدگی‌های خاصی دارند.
 
وی گفت: فضاهایی در بسیاری از شهرک‌های صنعتی وجود دارد برای کارهای دانش بنیان، اما بیشتر برای یک فضای تولید انبوه دیده شده است و اگر قرار باشد اقتصاد ایران دانش بنیان شود شهرک‌های صنعتی که آب، زمین و برق را فراهم می‌کنند باید فراتر بروند و خدمات بیشتری به شرکت‌ها بدهند، از جمله خدمات علمی، حقوقی، بازاریابی و متعددی که بستر را برای دانش بنیان شدن شرکت‌ها مهیا می‌کنند.
 
فاطمی امین گفت: تعامل جهانی به سمت تولید محصولات پیچیده می‌رود یعنی محصولاتی که کشورهای کمتری تولید و عرضه می‌کنند و فروش مواد خام در دنیا دیگر ارزش خاصی ندارد و اعتبار ایجاد نمی‌کند.
 
وی افزود: اگر بخواهیم در سطح اقتصاد جهانی و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید پیچیدگی محصول‌های صادراتی افزایش پیدا کند.
 
فاطمی امین گفت: منابع انسانی در کشور وجود دارد که برای نگهداشت و ارتقای آن‌ها باید به سمت توسعه تولید دانش بنیان حرکت کنیم.
 
وزیر صمت افزود: در صنعت و معدن به نقطه عطفی رسیده ایم که باید به طور جهشی در جهت رویکردهای دانش بنیان حرکت کنیم و با ظرفیت‌هایی که در وزارت صنعت و معدن وجود دارد باید به سمت دانش بنیان حرکت کنیم.
 
وزیر صمت گفت: شعار امسال برای تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین کاملا دقیق و حرفه‌ای است و با همکاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سه سطح ورود خواهیم کرد که شامل تبیین شاخص‌ها و اولویت هاست و در مورد صادرات هم باید مشخص شود چه محصول‌هایی ارزش دارد و دانش بنیان‌ها معیار پیدا می‌کنند؛ همچنین بنگاه‌های بزرگ ارزیابی می‌شوند و بنگاه‌ها و کسب وکارهایی که بازار پیدا می‌کنند در شاخص‌ها و رتبه بندی‌ها و اهداف باید معیارهای دانش بنیان پیدا کنند.
 
فاطمی امین گفت: زیست بوم دانش بنیانی را در کشور گسترش می‌دهیم که به لحاظ ابزارها تا حد خوبی گسترش پیدا کرده، اما عمق نیافته است.
 
وی افزود: شرکت‌هایی که ظرفیت دانش بنیان شدن را دارند کمک می‌کنیم که وارد این فضا شوند و برای بعضی از صنایع قدرتمند برنامه‌ها و امتیازات می‌گیریم و کمک می‌کنیم که در قالب زیست بوم به سمت دانش بنیان شدن حرکت کنند.
 
وزیر صمت گفت: ساختار وزارتخانه و در بخش‌های معاونت ماشین آلات و تجهیزات، بسیار اهمیت دارد که کشور صنعتی و ماشین ساز باشد.
 
وی افزود: این معاونت ۵ دفتر دارد که به طور ویژه ماشین آلات صنعتی، تجهیزات پزشکی در حوزه نرم افزار ارائه خدمات خواهد کرد و این کمک به روند دانش بنیان در کشور است.
 
فاطمی امین در ادامه گفت: دفاتر فناوری و نوآوری در وزارت صمت تاسیس کردیم و به طور یکپارچه در تمامی دفاتر تخصصی وزارتخانه یک گروه فناوری و نوآوری شکل گرفته است.
 
وی افزود: محور سوم شهرک‌هایی است که بیش از ۸۰۰ شرکت‌های صنعتی داریم که قابلیت تبدیل شدن به پارک‌های فناوری را دارند و زیرساخت‌های مناسب برای شرکت‌های دانش بنیان فراهم است.
 
فاطمی امین گفت: به زودی الگوی کاملی از هماهنگی‌هایی که در جلسه امروز با دکتر ستاری انجام شد، منتشر خواهد شد و در چند هفته آینده نقشه راه کامل و عملیات دقیق تدوین و مشخص می‌شود هر ماه چه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد و گزارش عملکرد به مردم و رهبری ارائه دهیم.
 انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

حتما ببینید

موشک «فالکون ۹» به رکورد ۲۰۰ پرتاب موفق رسید

ایلان ماسک، دویستمین پرواز موشک فالکون ۹ خود را در حالی جشن می‌گیرد که ۵۳ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *