یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

سرمربی تیم ملی والیبال: هنوز قرارداد ندارم و پولی نمی‌گیرم/ ابرستاره‌ها را نداریم

بهروز عطایی در مورد وضعیت تیم ملی والیبال در آستانه رویدادهای مهمی چون جام ملت‌ها و جام جهانی توضیحاتی در مورد تیم ملی ارائه داد.

به گزارش ایسنا، بهروز عطایی سرمربی تیم ملی والیبال در نشست خبری در مورد برنامه تیم ملی والیبال در سال ۱۴۰۱ بیان کرد: سال بسیار سنگین و پرترافیکی داریم؛ لیگ ملت‌ها، کشورهای اسلامی، قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی را پیش رو داریم و بر اساس همین سعی کردیم با دعوت از ۲۵ بازیکن اردوهای ملی را شروع کنیم. البته تا پایان مسابقات باشگاه‌های آسیا ۱۰، ۱۲ بازیکن دیگر هم دعوت می‌شوند و دو تیم ملی تمرین می‌کنند. یک تیم عازم لیگ ملت‌ها و تیم دیگر در کشورهای اسلامی شرکت می‌کند.

او افزود: معمولا تغییرات با مقاومت همراه است و با توجه به اینکه سال‌ها یک ترکیب ثابت داشتیم احساس نیاز به تغییر داشت. تغییراتی در تیم داده شد و سعی کردیم تیمی تشکیل شود تا در طول این شرایط زمانی هدف نهایی‌اش المپیک ۲۰۲۴ باشد. برخی بازیکنان فعلا به صورت موقت در شرایط اردویی نخواهند بود و در ادامه بر اساس نیاز از بازیکنانی که در کنار ما نیستند، قطعا استفاده می‌شود اما زمان استفاده از آن‌ها به تشخیص کادر فنی بستگی دارد.

او افزود: جا دارد از سعید معروف تشکر کنم که خدمات بزرگی را برای کشور داشت و بخش عمده‌ای از موفقیت‌های والیبال نتیجه تلاش سعید معروف، امیر غفور و  موسوی بود. ما فعلا تعدادی ابر ستاره را نداریم. سعید خداحافظی کرد. او بسیار عاقل است و تصمیم شخصی خودش بود. برایش آرزوی موفقیت داریم و امیدوارم والیبال بتواند مسیر خودش را بدون بازیکنان بز گ پیش ببرد و دراین مسیر کنار هم باشیم.

عطایی در مورد مصدومیت تعدادی از بازیکنان بیان کرد: سه، چهار بازیکن مصدوم داریم که برخی تحت عمل جراحی قرار گرفتند. با ما هماهنگ بودند اما از امروز همه در اختیار تیم ملی قرار می‌گیرند و تحت مراقبت‌های کادر پزشکی قرار می‌گیرد. پیش بینی می‌شود که برخی در لیگ ملت‌ها در اختیار ما نباشند از جایگزین استفاده می‌کنیم. نگاه نتیجه‌گرا به لیگ ملت ها نداریم و سعی می‌کنیم به بازیکنانی که فرصت در این سال‌ها کمتری داشته‌اند بازی بدهیم. اگر حس کنیم بازیکنی با بازی آسیب دیدگی‌اش تشدید می‌شود، به آن‌ها بازی نمی‌دهیم.

او در مورد اینکه مربیان ایرانی تیم ملی هنوز قرارداد ندارند اما مربی خارجی تیم ملی با فدراسیون قرارداد امضا کرده است، بیان کرد: آقای توتولو با تیم ملی قرارداد امضا کرده است و من بحث مالی‌اش را در جریان نیستم. آقای توتولو و یانوش بدنساز لهستانی به تیم اضافه می‌شوند. بحث قرارداد مالی مربیان ایرانی مغفول مانده است  و من از هم این قضیه مستثنی نیستم. علاقه من این است که فقط مربی تیم ملی باشم و در باشگاه نباشم. قرارداد مالی ندارم و پولی دریافت نمی‌کنم.

پیشنهاد مطالعه:  ژاوی: مقابل بایرن مونیخ فرصت‌‌ها را از دست دادیم

عطایی در مورد برنامه‌های تمرینی و بازی‌های تدارکاتی تیم ملی گفت: اردوهای ملی از امروز عصر (شنبه) شروع می‌شود و مراحل تمرینی را هم بر اساس شرایط مسابقه تعیین کرده‌ایم. سه روز تمرین و دو روز استراحت داریم. بازی‌های تدارکاتی را هم پیگیری کرده‌ایم به چند کشور نامه زده شد و سعی می‌کنیم بازی تدارکاتی داشته باشیم که به درد ما بخورد. آرژانتین نزدیک به شرایط ماست و احتمالا قبل از اعزام به برزیل به آرژانتین می‌رویم. بعد از باشگاه‌های آسیا هم تعدادی بازیکن به ما اضافه می‌شوند و تیم دوم هم تشکیل خواهد شد که زیر نظر خودم کار می‌کند اما در نهایت برای اعزام به مسابقه کادر متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. تیم اصلی با کیفیت برای مسابقات جهانی زیر نظر خودم است.

او در مورد دغدغه و نگرانی‌اش با توجه به تغییراتی که در تیم ملی رخ داده است، بیان کرد: از روزی که مربی تیم ملی شدم زره محکمی پوشیدم. ما باید با چارچوب ها و استانداردهای بین‌المللی حرکت کنیم. فکر می‌کنم تیم ملی ایران ثابت‌ترین تیم دنیا در ۱۰ سال اخیر بوده، ۷۰ درصد تغییر نکرده و همه تغییراتی که داشته ایم اجباری بود. تیم ما در مسابقات لیگ ملت‌ها از سال ۲۰۱۳ تا الان تقریبا ثابت بوده و رکورد بازی در لیگ ملت‌ها در دست معروف و موسوی بود. ما به شدت بازیکنانمان را فرسوده کردیم. اگر قرار است بازیکنان باتجربه‌ای مثل موسوی  و غفور بازی کنند، فقط باید در یک تورنمنت مهم باشد و نیازی نیست که این بازیکنان در لیگ ملت‌ها و کشورهای اسلامی شرکت کنند. سعی می‌کنیم این فشار را در لیگ ملت‌ها از بین ببریم اما جامعه ما نتیجه گراست. با این حال باید روش استفاده درست از بازیکنان را یاد بگیریم. نمی‌شود از یکسری بازیکن به شکل ثابت استفاده کرد به همین دلیل سعی می‌کنیم از نیروهای جوان استفاده کنیم چون هدف المپیک است که تیم پیری نداشته باشیم.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید با این بازیکنان جوان در قهرمانی جهان جزو ۱۰ تیم برتر قرار بگیریم؟ گفت:  قطعا پیش بینی نتایج در قهرمانی جهان سخت است. دور قبل سیزدهم شدیم و نتایج، مردم و جامعه والیبال را قانع نکرد. زمانی که من تیم را تحویل گرفتم رده ۱۲ جهان بود اما بعد از مسابقات قهرمانی آسیا به ۱۰ جهان رسید. فدراسیون جهانی لیگ ملت‌ها را مسابقات مهمی قرار داده است، هر تیمی بالاترین رنکینگ قاره خود در لیگ ملت‌ها را به دست بیاورد به المپیک صعود می‌کند یعنی این مسابقات خیلی مهم است و تکلیف ما در لیگ ملت ها مشخص می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  رسول پناه گزینه اصلی مدیرعاملی پاس همدان

بهروز عطایی در پاسخ به این سوال که بعد از مدت‌ها یک مربی ایرانی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد و آیا استرس ندارید؟ بیان کرد: برای رسیدن به مربیگری تیم ملی تمام مراحل مربیگری را طی کرده‌ام، سرمربی تیم دسته یک و لیگ برتر بوده‌ام در باشگاه های آسیا تیم من قهرمان شد، در باشگاه های جهان پنجم شدم، سرمربی نوجوانان و جوانان بودم یعنی مرحله‌ای در والیبال نبود که طی نکرده باشم. طبیعتا فشار روی ما هست اما استرس ندارم چون می‌دانم چکار باید بکنم و اگر موفقیت حاصل نشود اتفاق‌های دیگری می‌افتد. والیبال ورزشی وارداتی است و می‌توانیم از تیم‌های بزرگ الگو  بگیریم که ثبات داشته‌اند و با هر اتفاقی مربی عوض نکردند. حوصله و آستانه تحمل جامعه والیبال باید بالا باشد. برای ارتقاء نتایج کار سختی است اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

او در واکنش به اینکه این نگاه وجود دارد که توتولو نقش مهمی دارد و دستیار اول است؟ بیان کرد: امیر خوش خبر سرپرست تیم، علیرضا طلوع‌کیان دستیار اول و عظیم جزیده و توتولو مربی، یاناس بدنسار، علی فرهادی، حسین خوریانی، امین علی‌اکبری و رضا قلی‌پور دیگر اعضای کادرفنی هستند. طلوع کیان دستیار اول من است نه توتولو.

عطایی در پاسخ به این سوال ‌که آیا بازیکنان لیگ هم فرصت حضور در تیم ملی را دارند یا لژیونرها به صرف لژیونر بودن دعوت می‌شوند، بیان کرد: پتانسیل و کیفیت بازیکنان مهم است که باعث انتخاب تیم ملی می‌شود. ما الان بیش از ۲۰ بازیکن لژیونر داریم اما فقط ۴، ۵ بازیکن دعوت شده‌اند پس بازیکنانی انتخاب می‌شوند که خوب کار کنند و کیفیت داشته باشند.  ممکن است کسی در لیگ خوب کار کرده باشد اما باید کیفیت آن در اردوهای ملی مشخص شده باشد. در گذشته هم اگر ثابت بودند واقعا جایگزینی نداشتند و کنار گذاشتنشان سخت بود اما سعی می‌کنیم بهترین بازیکنان را انتخاب کنیم.

پیشنهاد مطالعه:  امتیاز رایکا بالاخره فروخته شد/ نماینده نوشهر در لیگیک

او در پاسخ به این پرسش که سعید معروف علاوه بر بازی، مدیریت تیم در زمین را هم انجام می‌داد، آیا میلاد عبادی‌پور به عنوان کاپیتان تیم ملی می‌تواند این کار را انجام بدهد، بیان کرد: سعید معروف جزو بهترین بازیکنان دنیا بود و در مدیریت داخل زمین هم نقش خوبی داشت اما سعی می‌کنیم الگوی درستی از او داشته باشیم. میلاد هم سابقه خوبی دارد و فکر می‌کنم این توانایی را دارد و به مرز پختگی رسیده است. در مسابقات آسیایی هم تیم را کاملا در اختیار داشت و عصای دست من بود. احساس می‌کنم، می‌تواند بخشی از کاری که سعید می‌کرد را  انجام بدهد. 

او در واکنش به اینکه تیمش در لیگ برتر به پلی‌آف نرسید و چگونه می‌تواند در تیم ملی موفق باشد، گفت: این دو مقوله متفاوت است. باید دید در لیگ چه ابزاری داشتم و در تیم ملی  چه ابزاری دارم.

عطایی در مورد حضور علیرضا طلوع کیان در جام باشگاه‌های آسیا و دوری موقتی از تیم ملی و همچنین فشردگی لیگ ملت‌ها گفت: آقای طلوع کیان نیست، آقای توتولو هم چند روز بعد می‌آید. کار را خودم دست می‌گیرم و مشکلی به وجود نمی‌آید. فشار لیگ ملت‌ها هم زیاد است اما سعی می‌کنیم به گونه‌ای تمرین کنیم که فشار مسابقات را تحمل کنیم.

او در مورد بدنساز تیم ملی و حمایت‌های فدراسیون از کادر فنی بیان کرد: گزینه اول ما برای بدنسازی یک مربی ایتالیایی بود که به توافق نرسیدیم و آقای یانوش لهستانی آمد. فدراسیون سیاست‌های خود را دارد، تا الان حمایت کرده و خواسته‌های ما تامین شده است. باید ببینیم بعد از این هم حمایت می‌کند یا نه.

او در پایان گفت: سال گذشته دو نسل مختلف از والیبال را دیدیم. توقع از کارشناسان والیبال این است که موفقیت تیم  گذشته را با الان مقایسه نکنند. الان بازیکنان کم تجربه‌ای اضافه شده اند که باید به آنها فرصت داده شود. متاسفانه گاهی موفقیت های تیم ها را علیه هم استفاده می‌کنند که زیبنده نیست. تغییراتی حاصل شد که باید به آن فرصت داد همانطور که به بازیکنانی مثل سعید معروف فرصت داده شد الان هم باید به جوانان برای آینده والیبال فرصت داده شود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

قرعه‌کشی یورو ۲۰۲۴| ایتالیا، اسپانیا و کرواسی در گروه مرگ/ گروه آسان میزبان؛ تقابل دوباره هلند و فرانسه

خبرگزاری پیام امروز مطالب مرتبط: مأموریت حفظ صدرنشینی استقلال در قزوین/ پرسپولیس با نفت برمی‌گردد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم