یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

شاخص‌ترین لقب حضرت فاطمه زهرا (س) چیست؟

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، حسن خرمی آرانی مدرس حوزه و دانشگاه  پیرامون نزول سوره کوثر در مورد حضرت «فاطمه زهرا (س)» گفت: حضرت «فاطمه زهرا (س)» بزرگترین بانوی جهان و «سیدة النساء العالمین» است، این لقبی بود که «پیامبراکرم (ص)» به دختر بزرگوارشان داده بودند. در شان این بانوی بزرگ سوره‌ای با عنوان سوره «کوثر» نیز نازل شده است.

وی در مورد علل و شان نزول سوره کوثر بیان کرد: هنگامی که خداوند سوره کوثر را نازل کرد به «پیامبراکرم (ص)» نوید عطیه‌ای الهی را داد که همان ولادت حضرت «فاطمه زهرا (س)» بود و وی را از وجود نسلی ارزشمند آگاه ساخت و دشمنش را افرادی ابتر اعلام کرد.

خرمی آرانی دستور خداوند به «پیامبراکرم (ص)» مبنی بر قربانی کردن شتر اشاره و تاکید کرد: با نزول سوره کوثر به «پیامبراکرم (ص)» خداوند به ایشان دستور داد تا شتر قربانی کنند و حضرت «فاطمه زهرا (س)» را به ایشان هدیه داد. نسل طیبه «پیامبر اکرم (ص)» اکنون با حضور حضرت «مهدی (عج)» ادامه یافته و این وعده الهی همچنان وجود دارد و ایشان عدل گستر زمین خواهد بود.

وی حضرت «فاطمه زهرا (س)» را معدن تمام سجایای اخلاقی دانست و بیان کرد: حضرت «فاطمه زهرا (س)» دست پرورده پیامبری بودند که خداوند ایشان به واسطه اخلاق نیکویش ستوده بود و بار‌ها در قرآن کریم از ایشان یاد کرده است. در سوره مبارکه القلم و در آیه ۴ پروردگار می‌فرمایند: «وَإِنَّکَ لَعَلىٰ خُلُقٍ عَظیمٍو تو اخلاق عظیم و برجسته‌ای داری» لذا این صفات ارزشمند در حضرت «صدیقه کبری (س)» نیز دیده می‌شود.

وی جایگاه حضرت «فاطمه زهرا (س)» را دربین تمام زنان عالم برتر دانست و ابراز کرد: حضرت «فاطمه زهرا (س)» برترین زنان عالم شناخته می‌شود، این برتری به واسطه سیره بزرگ اخلاقی ایشان است.

وی به لقب «ام‌ابیها» که از سوی «پیامبراکرم (ص)» به حضرت «فاطمه زهرا (س)» داده شده بود اشاره و اظهار کرد: «پیامبراکرم (ص)» ایشان را «ام ابیها» لقب دادند، زیرا ایشان بانوی برجسته، ارزشمند و دارای اخلاقی نیکو همانند پدر بزرگوارشان بودند. «پیامبراکرم (ص)» بار‌ها حضرت «فاطمه زهرا (س)» را مورد تکریم قرار می‌داد و به ایشان می‌فرمودند: «ابو‌ها فداها؛ پدر به فدای شما»، «پیامبراکرم (ص)» بیان می‌کردند که‌ای زهرای مرضیه تو مادر همه فضایل در عالم ملک و ملکوت هستی، زیرا این بانوی ارزشمند دارای تمام سجایای اخلاق بودند.

وی حضرت «فاطمه زهرا (س)» نمونه‌ای از یک همسر ارزشمند برای شوهرش نام برد و تصریح کرد: حضرت «فاطمه زهرا (س)» حتی بهترین زن و همسر عالم بود و «امیرالمومنین (ع)» از ایشان راضی بودند، ایشان در ساعات پایان عمر مبارکشان به امیرالمومنین فرمودند: من هرگز از شما چیزی نخواستم که از توان شما خارج باشد. حضرت «فاطمه زهرا (س)» را باید الگویی ارزشمند برای همه بانوان بشمار آورد.

وی تاثیر احترام «پیامبراکرم (ص)» و دلیل این احترام را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: «پیامبراکرم (ص)» فضایل و سجایای همچنین علم حضرت «فاطمه زهرا (س)» را می‌دید لذا ایشان را مورد احترام قرار می‌دادند. این رویکرد «پیامبراکرم (ص)» علاوه بر مشخص کردن جایگاه حضرت «صدیقه کبری (س)» تاثیر شگرفی در نگاه مردم آن زمان نسبت به جایگاه زن ایجاد کرد.

«فاطمه زهرا (س)» منبع تمام نشدنی سجایای اخلاقی هستند/حضرت «فاطمه زهرا (س)» برترین زنان عالم هستند
وی دلیل لقب دادن «سیدة النسا العالمین» به حضرت «فاطمه زهرا (س)» از سوی «پیامبراکرم (ص)» را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: «پیامبراکرم (ص)»، حضرت «فاطمه زهرا (س)» را حلقه واسطه بین امامت و نبوت می‌دانستند، لذا ایشان را «سیدة النسا العالمین» می‌خواندند. حضرت «صدیقه کبری (س)» سیدة اولین و آخرین در دنیا دانسته می‌شوند.

وی حضرت «فاطمه زهرا (س)» را فراتر از زمان و مکان دانست و بصیرت را گوهری ارزشمند در وجود این بانوی ارزشمند خواند و افزود: وجود مقدس حضرت «فاطمه زهرا (س)» با برخورداری از علم و عصمت الهی در عالم، انجام فرایض دینی و دوری از معاصی الهی نهایت ارزش انسانی را به نمایش می‌گذارند و به حق الگوی تمام عیاری برای زنان مسلمان به شمار می‌روند.

وی الگو قرار دادن حضرت «فاطمه زهرا (س)» را نیاز جامعه و نوجوانان امروز جامعه دانست و خاطر نشان کرد: جامعه امروز ما نیازمند الگو و اسوه‌ای همانند حضرت «فاطمه زهرا (س)» است، ما جوانان خوبی داریم و آنان نیازمند کسب اطلاعات و آگاهی از جنبه‌های مختلف اخلاقی و عملی حضرت «صدیقه کبری (س)» هستند آگاهی از سیره این بانوی نمونه عالم می‌تواند راه درست زندگی را به جامعه بیاموزد.

منبع : میزان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

حتما ببینید

فیلم| پالماخیم؛ پاشنه آشیل ارتش اسرائیل/ قسمت اول

– اخبار رسانه ها – به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از آنجا که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *