جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

شروع به کار شورای راهبردی شرکت‌های دانش بنیان در سازمان ثبت اسناد

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اولین جلسه شورای راهبردی شرکت‌های دانش بنیان که با حضور معاونین و مدیران کل ستادی و استانی برگزار شد با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ توسط مقام معظم رهبری (دامت برکاته) به نام تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین گفت: چندین سال هست که ما شاهد بحث تولید در نامگذاری‌ها هستیم، اما در سال ۱۴۰۱ دو وصف دانش بنیان و اشتغال آفرین مطرح شده است.

وی با اشاره به ماده ۱ قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات مصوب ١٣٨٩ / ٨ / ٥ افزود: شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  تاکید استاندارتهران بر تکمیل مسکن‌های مهر و ملی پردیس/واحدهای مسکونی نباید ناقص تحویل مردم شود

بابایی افزود: رکن مهمی که در تعریف شرکت‌های دانش بنیان مطرح می‌شود بحث نوآوری و اختراع است و نقش و جایگاه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بحث ثبت اختراع و هم در موضوع نوآوری اهمیت پیدا می‌کند.

وی با اشاره به ماده ۲ قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۷/‏۸/‏۱۳۸۶ بیان داشت؛ اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد.

بابایی در ادامه افزود: آنچه در مرحله اول به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارتباط پیدا می‌کند ثبت اختراع است که باید مرکز مالکیت معنوی با تشکیل کارگروه‌های ویژه برای کمک به این شرکت‌ها برنامه‌ریزی کند. در مرحله دوم آنچه باید سازمان انجام دهد ثبت این شرکت‌ها است که اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری باید برای آن برنامه‌ریزی کند تا در اسرع وقت ثبت این شرکت‌ها صورت گیرد.

پیشنهاد مطالعه:  فوری؛ فرمول محاسبه سنوات و عیدی ۱۴۰۲ اعلام شد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: همان طور که از شعار سال مشخص است تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین مطرح است و به عبارتی این تولید می‌بایست تولیدی باشد که زمینه کار، اشتغال و کاهش بیکاری را فراهم کند.

معاون رئیس قوه قضائیه افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در راستای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای تحقق شعار سال شورای راهبردی شرکت‌های دانش بنیان زا در سازمان و متناظر این شورا را در استان‌ها تحت عنوان کارگروه‌های ویژه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان راه اندازی کرده است و متعهد هستیم که برای حمایت از جهاد تولید وارد میدان شویم تا در محضر مقام معظم رهبری (دامت برکاته) سربلند باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حدنگاری (کاداستر) منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: صدور اسناد حدنگاری (کاداستری) برای بیش از ۹۳ درصد از منابع طبیعی، اقدامی مبارک در سال گذشته بود و قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال ۱۴۰۰ جهش بسیار خوبی در این موضوع داشتند.

پیشنهاد مطالعه:  جریمه 800 میلیارد تومانی و بازگرداندن 8 میلیون یورو ارزدریافتی؛ حکم تعزیرات برای 2 پرونده آلومینیوم‌سازی

بابایی گفت: ما امسال در بحث حدنگاری (کاداستر) کشاورزی و بافت شهری با جدیت ورود می‌کنیم و هدف نهایی ما در حدنگاری این است که هیچ زمین و عرصه‌ای بدون هویت نباشد و تمام زمین‌ها دارای شناسنامه باشند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: ما در هر نقطه‌ای از کشور که بایستیم باید موقعیت آن نقطه را داشته باشیم و این موجب استقرار نظم حقوقی شده و در نهایت شاهد کاهش ورودی پرونده‌های مرتبط با اراضی، ساحل خواری، کوه خواری، جنگل خواری، کلاهبرداری‌ها و تصرفات عدوانی خواهیم بود.

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

صادق محصولی خودش تایید کند ثروتمند است /گفته می شود او به ساخت و ساز ورود کرده است

بهروز نعمتی، نماینده ادوار مجلس در بخشی از گفتگوی خود با خبرگزاری خبرآنلاین، درباره تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم