شناسایی مشاغل مهارتی جدید در حوزه دانش بنیان

توسعه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، شناسایی مشاغل جدید مهارتی دانش بنیان و ارائه آموزش‌های تقاضا محور متناسب با نیاز بازار کار از اهم فعالیتهای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در سال جاری است.

غلامحسین حسینی نیا در گفت‌وگو با ایسنا، از ارائه بیش از ۶۹۵ هزار نفر دوره آموزش‌های مهارتی به شاغلین و جوانان جویای کار در سال گذشته خبر داد و گفت: این تعداد آموزش توسط مراکز ثابت دولتی و موسسات آزاد کارآموزی ارائه شده است که بیش از ۲۱۲ هزار و ۷۵۰ نفر در مراکز ثابت دولتی به طور رایگان از آموزش‌های مهارتی  بهره‌مند شده‌اند.

به گفته وی ۱۱ هزار و ۷۳۵ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای نیز در ۶۲ رشته آموزشی با ۲۰۳۱ حرفه زیر مجموعه آموزش‌های مهارتی را طی این مدت ارائه کردند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در ادامه به اقدامات این سازمان در بخش‌های دولتی و غیر دولتی اشاره کرد و گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای در ۶ ماهه دوم سال گذشته در بخش گسترش مشارکت و بخش‌های دولتی و غیردولتی موفق به اجرای مقدماتی شده است که این اقدامات با هدف استفاده از ظرفیت سازمان‌های دولتی و غیردولتی برای توسعه و مردمی کردن آموزش‌های فنی و حرفه‌ای صورت گرفته است.

وی از جمله اقدامات و دستاوردهای صورت گرفته را، تدوین ۱۴۷ عنوان استاندارد شایستگی و ارزشیابی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و شرکت ملی گاز ایران، جلب مشارکت ۳۹ بنگاه اقتصادی صنفی و آموزشگاه‌های آزاد در برگزاری مسابقات ملی مهارت و تعیین هیأت موسس دو مجمع خیرین مهارتی در دو استان ذکر کرد.

حسینی نیا از برگزاری آزمونهای مهارتی ویژه ۸۳۴۴ نفر از رانندگان تحت پوشش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در کشور خبر داد و گفت: این آزمون‌ها با هدف کاهش سوانح جاده‌ای در ۱۴ استان کشور برگزار شده است.

معاون وزیر کار همچنین از تدوین پیش‌نویس آیین‌نامه قانون کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای خبر داد و با اشاره به اجرای ۶۰ کارگاه تجزیه و تحلیل حرفه و شغل با مشارکت خبرگان بازار کار و صاحبان مشاغل و حرفه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط اظهار کرد: در راستای برنامه اقدام مشترک یک ساله با کانون انجمن های صنفی آموزشگاه‌های آزاد، منابع آموزشی تهیه شده و برای طراحی سوالات جدید برای بیش از ۴۴۲ عنوان استاندارد همکاری لازم صورت گرفته است.

حسینی نیا در پایان از جمله عوامل موثر در ارزیابی توسعه یافتگی جوامع را اهمیت به مقوله نیروی انسانی و مهارتی عنوان کرد و با بیان اینکه سه عامل نیروی انسانی، فناوری و بنگاه دانش بنیان، موتور محرک اقتصاد کشور به شمار می روند، اظهار کرد: شناسایی و تدوین استانداردهای بین‌المللی و ارائه آموزش مشاغل دانش بنیان از رویکردهای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در سال ۱۴۰۱ است که با همکاری پیشکسوتان و صاحبان ایده دنبال خواهد کرد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

برگزاری والیبال زیر برج ایفل و پرش‌های نمایشی در کاخ ورسای

به گزارش ایلنا، روزنامه گاردین در گزارشی به معرفی ۱۰ مکان نمادین برای برگزاری مسابقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *