ضرورت اجرای مباحث مقررات ملی ساختمان در تهران

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران به کارگیری از انرژی های تجدید پذیر و اجرای دستورالعمل های کاربردی نظیر مبحث ١٩ و مبحث ١٦ مقررات ملی ساختمان را از اقدامات مهمی دانست که مدیریت شهری می تواند از طریق آن در ارتقاء شاخص های محیط زیستی گام های موثری بردارد.

به گزارش ایسنا، مهدی پیرهادی در جریان شصتمین جلسه شورای شهر تهران، با اشاره به روز دوم اردیبهشت ماه، گفت: روزی که در آن برای توجه بیشتر به پاکیزگی زمین در نظر گرفته می شود، همواره در اسلام بر مسئله پاکی و پاکیزگی توجه شده است.

وی افزود: همواره در آموزه های بزرگان اسلامی بر حفظ محیط زیست و توجه به پاکیزگی آن توجه شده است، از پیامبر بزرگ اسلام (ص) نقل شده است که ایشان می فرمایند: «از زمین حفاظت کنید، به درستی که آن مادر شماست.»

پیرهادی ادامه داد: این حدیث نشان می دهد که توجه به زمین به صدر اسلام باز می گردد.امام علی‏ (ع) در نامه ۵۳ نهج البلاغه به مالک اشتر فرمودند: «باید توجه تو به آباد کردن زمین بیش از توجه به گرفتن خراج باشد، زیرا آن (خراج) جز در نتیجه آبادانی فراهم نمی ‏آید.»

وی با بیان اینکه همچنین امام صادق‏ (ع) فرمودند: «زندگی جز با سه چیز خوش نمی‏‌شود، هوای پاک، آب فراوان گوارا و زمین نرم و سست (آماده زراعت).»، افزود: امسال در حالی به استقبال روز جهانی زمین پاک می رویم که انسان بیش از هر زمان دیگری با رفتار غیر مسئولانه اش، رنگ ناپاکی بر چهره زمین پاشیده و آنرا به مکانی نا امن برای حیات بشر و سایر ساکنان زمین تبدیل کرده است.

پیرهادی افزود: زیاده خواهی انسان در استفاده بی رویه از منابع و ذخایر طبیعی، توسعه ناپایدار و ناموزون، جنگ و تخاصم های میان کشورها با توطئه آمریکا و بلوک غرب و ورود لجام گسیخته تولیدات خطرناک و آلاینده های متعدد، آنچنان زخم عمیقی بر پیکر مادر زمین وارد کرده که توان بهبود و خودپالایی را تا مدتها از او سلب کرده است. 

وی ادامه داد: ارمغان این بی تدبیری انسان، بروز همه گیری امراض خطرناک، تغییر اقلیم، خشکسالی های طولانی و قحطی، سیلاب و طوفان و ده ها بلایای طبیعی دیگر است. روز زمین پاک به عنوان نمادی از تلاش بشر برای بازگرداندن به مسیر صحیح در جهت ارتقای آگاهی، آموزش مسایل محیط زیستی و ترویج فرهنگ حفاظت و پاسداری از زمین است که پس از بحران های محیط زیستی التزام و توجه به آن مشهود شد.

پیرهادی ادامه داد:  همه گیری کووید ١٩ در جهان چالش های نوینی را نیز ایجاد کرد و باعث تولید آلاینده های جدیدی از جمله ضد عفونی کننده ها و تجهیزات خدماتی و بهداشتی با ماندگاری بالا در طبیعت شد. امروزه تبعات فاجعه بار ناشی از اقداماتی که بشر بر روی سکونتگاه خود انجام داده، از خشکی ها فراتر رفته و عرصه اقیانوس ها و دریاها را نیز درنوردیده است. 

وی تاکید کرد: وجود مونسون‌های مخرب؛ رفتارهای بسیار متنوع اقلیم جهانی مثل پدیده انسو که عامل اصلی چرخش و تعادل آب و هوایی در کره زمین است خسارات زیادی در جهان و ایران بر جای گذارده؛ افزایش دمای کره زمین و تغییرات دمایی در اقیانوسها و آب شدن یخچال های قطبی و افزایش سطح آب دریاها، عملا آینده زمین را تهدید می نماید. لذا در شرایط فعلی به منظور مقابله هر چه سریعتر با تبعات بی شمار این فجایع دیگر نمی توان به تنهایی به تحقیقات دانشگاهی و برگزاری چند سمپوزیوم و گردهمایی علمی بسنده کرد و نیاز به فرهنگ سازی و آموزش گسترده شیوه های صحیح برخورد با طبیعت و منابع طبیعی و آگاهی رسانی عاجل همه افراد و اقشار از وضعیت موجود و در نهایت عزم دولت ها برای اتخاذ سیاست های مناسب برای همه ساکنان زمین است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: تبیین این واقعیت که هر رفتار غیر مسئولانه در گوشه ای از زمین، مانند اثر پروانه ای همه پدیده های حیات و سایر نقاط جهان را دستخوش تغییر می‌کند. مصداق واقعی مثل مسافران کشتی است که زیر پای سایرین را سوراخ می‌کنند، دریغ از اینکه همه باهم سوار یک کشتی هستیم.

وی ادامه داد: در این راستا به شهردار محترم تهران تذکر می‌دهم در عرصه آموزش‌های شهروندی در حوزه های مرتبط با محیط زیست مثل مدیریت پسماند و بازیافت زباله، استفاده بهینه از مصرف انرژی ، آب و غیره می تواند در کنار سایر ارگانهای متولی، نقش تعیین کننده ای در این رابطه ایفا کند.

مهدی پیرهادی ادامه داد: آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی، فاضلاب های شهری، کمبود آب و آلودگی هوا ، خاک و پسماند در کلانشهر تهران از معضلات عمده به شمار می رود. بهره گیری از فناوریهای نوین و داده های ماهواره ای در منابع طبیعی و مدلسازی های ترسالی و خشکسالی سالیانه می تواند در پیش بینی های مقتضی و مدیریت آب و هزینه ها کارساز باشد. همچنین به کارگیری از انرژی های تجدید پذیر و اجرای دستورالعمل های کاربردی نظیر مبحث ١٩ و مبحث ١٦ مقررات ملی ساختمان در این رابطه و بهره مندی از تجارب سایر کشورها نظیر تشکیل کارگروه های ویژه آینده پژوهی و آینده نگاری شهری برای اثر بخشی بیشتر آموزش‌های شهروندی، مدیریت پسماند و…. از اقدامات مهمی است که مدیریت شهری می تواند از طریق آن در ارتقاء شاخص های محیط زیستی گام های موثری بردارد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

شاخص سلامت باروری در چهارمحال و بختیاری ۱٫۲ درصد بهبود یافت – ایرنا

و تقاضا خارج است مطرح کرد: در حوزه دارو، نیاز و تجویز حائز اهمیت است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *