شنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

ضرورت پیشگیری از تکرار نابسامانی‌ های موج اول سفرها/ هزینه‌های نجومی اقامت در شمال ایران

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم: موج دوم سفرهای نوروزی در حالی آغاز شده است که با پایان موج اول سفرها که عمدتاً به دلیل شرایط نامطلوب هوا و بارندگی در غرب و شمال کشور متمرکز در نواحی مرکزی به ویژه جنوب کشور بود، پیش‌بینی می‌شود در این موج مقصد عمده سفرها با توجه به بهبود وضعیت هوا در این مناطق بیشتر به سمت شهرها و مقاصد گردشگری شمال و غرب کشور باشد.

علی‌رغم همه هشدارها در خصوص مواجه کشور با سونامی سفر در تعطیلات عید نوروز سال جدید به دلیل رفع و کاهش نسبی محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا و برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط ستاد هماهنگی خدمات سفر در موج اول سفرها مسافران نوروزی به ویژه در شهرهای مسافرپذیر به نحوه اسکان و قیمت بالای واحدهای اقامتی انتقاد داشتند.

هرچند مطابق اعلام دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر، در شهرهای بوشهر، مشهد، شیراز و یزد از همان روز دوم فروردین ظرفیت اقامتگاه‌های رسمی تحت نظر وزارت میراث فرهنگی تکمیل و مطابق برنامه از ظرفیت مساجد و حسینیه‌ها برای اسکان مسافران استفاده شد؛ اما همین امر باعث شد قیمت‌های رسمی و غیررسمی اعلامی برای اقامت در این شهرها در موج اول سفرها افزایش چشمگیر و بی‌سابقه‌ای را تجربه کند، که این موضوع زنگ هشداری برای بروز مجدد این وضعیت این بار در موج دوم سفرهای نوروزی و احتمالا شهرهای غربی و به ویژه شمالی کشور است.

بررسی‌های میدانی صورت گرفته حاکی از آن است که این افزایش نرخ در شهرهای جنوبی و به ویژه جزایر کیش و قشم بسیار پررنگ و مشهود بوده است؛ به گونه‌ای که قیمت یک اتاق دو تخته در هتل پنج‌ستاره در کیش بیش از سه میلیون تومان است و نرخ یک شب سوئیت تک‌خواب در همان هتل نیز به بیش از ۱۲ میلیون تومان می‌رسد. این امر در حالی است که تا پیش از آغاز تعطیلات عید نوروز قیمت یک شب اقامت در یک آپارتمان کوچک یک‌ خوابه در این جزیره یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود اما در حال حاضر برای رزرو همین آپارتمان باید حداقل شبی سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اجاره بها پرداخت کرد.

پیشنهاد مطالعه:  علی اکبر صالحی: اظهارنظر رسمی در باره غزه را رهبری،رئیسجمهور و وزیرخارجه انجام می دهند/ دیگران حرف نزنند تا هزینه ایجادنشود

بر اساس گزارش‌ها، در هفته اول تعطیلات باید برای یک شب اقامت در یک سوئیت با ظرفیت اقامت دو نفر در کیش مبلغی معادل دو و نیم میلیون پرداخت می‌شد درحالی که قیمت اجاره این سوئیت در روزهای عادی نهایتا ۷۰۰ هزارتومان بوده است.

سفرهای نوروزی , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , گردشگری | توریسم ,

پیش از این سیدمصطفی فاطمی دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر در پاسخ به تسنیم در خصوص علت افزایش سنگین و افسارگسیخته هزینه‌های اقامت در جزایر جنوب کشور گفت: باتوجه به قوانین و مقررات و سازوکار موجود در این جزایر امکان انجام هیچ‌گونه نظارتی از سوی وزارت میراث فرهنگی به صورت مستقیم وجود ندارد و موضوع نظارت بر واحدهای اقامتی مستقر در این شهرها باید راساً توسط سازمان مناظق آزاد انجام شود.

وی صرفاً در این خصوص به بیان این توضیحات بسنده کرد که پیش‌تر طی جلساتی با مدیران عامل سازمان مناطق آزاد کیش و قشم و سایر شهرهای جنوبی کشور موکداً درخواست شده بود در ایام عید نظارت‌های لازم را تشدید کنند.

جدای از شهرهای جنوبی کشور که به گفته فاطمی امکان نظارت بر واحدهای اقامتی آن توسط ستاد هماهنگی خدمات سفر وجود ندارد، اوضاع و هزینه‌های اسکان در دیگر شهرهایی همچون مشهد نیز در موج اول و هفته نخست تعطیلات نوزوی چندان مناسب و به‌سامان نبوده است و مسافران از قیمت‌های بالا به ویژه در خصوص اقامتگاه‌های غیر رسمی و اجاره‌ای گلایه دارند.

پیشنهاد مطالعه:  خودروهای شوتی سالانه باعث مرگ 300 نفر می‌شوند/ افزایش جرائمرانندگی ربطی به تورم ندارد

این گلایه و انتقاد مسافران درحالی است که بنابر گفته‌های دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر، این ستاد و به صورت مشخص در چهار سطح و لایه مختلف بر نحوه سرویس‌دهی و ارائه خدمات توسط واحدهای اقامتی نظارت دارد.

اما به نظر می‌رسد تأثیر این نظارت‌ها به دلیل آنکه امکان استفاده از ظرفیت واحدهای اقامتی جایگزین همچون حسینیه‌ها و مساجد صرفاً و تنها در شهرهایی فراهم شده است که ظرفیت مراکز اقامتی رسمی آن تکمیل شده باشد، آنگونه که باید و شاید نبوده و ناخودآگاه موجب افزایش نرخ اجاره‌بها واحدهای اقامتی خصوصی از جمله آپارتمان‌ها شده است که به شکل جدایی‌ناپذیر بخشی از فرآیند اسکان و ظرفیت اقامت در هر شهر است.

موج دوم سفرهای نوروزی و افزایش سرسام‌آور اقامت در شهرهای شمالی

با این وجود به نظر می‌رسد در موج دوم سفرها این بار مسافران نوروزی باید منتظر وقوع این رخداد در شهرهای شمالی و غربی کشور باشند؛ چراکه مطابق بررسی‌ها در حال حاضر آپارتمان چهار نفره مبله‌ای که در شهر رشت تا همین چند روز قبل شبی یک میلیون تومان اجاره داده می‌شد، به قیمت شبی چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای اجاره قرار داده شده است.

اوضاع در سایر شهرهای شمالی نیز تقریباً به همین منوال گزارش شده است؛ به طوری که باید گفت نرخ کرایه روزانه اغلب ویلاهای با متراژ بالا و دارای استخر در شهرهای شمالی برای تعطیلات نوروز از ۱۴ میلیون تومان نیز فراتر رفته است.

پیشنهاد مطالعه:  تداوم گرما و افزایش نسبی دما در ۱۴ استان/ خیزش گردوخاک و وزشباد شدید در نقاط مختلف کشور

همه این ها درحالی است که دبیر ستاد خدمات سفر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم گفت: به نظر می‌رسد ظرف روزهای آینده بر تراکم مسافران در شهرهای نواحی شمالی کشور و مجاور دریای خزر افزوده شود که بر همین اساس ستاد هماهنگی خدمات سفر توصیه‌های صادر خواهد کرد.

وی همچنین با تأکید بر این مطلب که با توجه به بهبود شرایط جوی در نیمه شمالی کشور پیش‌بینی می‌شود غالب سفرها در روزهای آینده با تغییر جهت از نواحی جنوبی به سمت مناطق شمالی کشور باشد، اظهار داشت: بر این اساس شهرها و استان های شمالی کشور باید آمادگی لازم برای ارائه خدمت به مسافران نورزوی را داشته باشند.

باتوجه به اظهارات دبیر خدمات سفر به عنوان مسئول مستقیم مدیریت سفرهای نوروزی به نظر می‌رسد آنچه بیش از هرچیز انتظار به‌حق و منطقی مسافران نوروزی خواهد بود این است که مسئولان امر ضمن انجام اقدامات عاجل و سریع مانع از به وجود اومدن آشفتگی مجدد و تجربه نابه‌سامانی‌های مشاهده شده در طول روزهای گذشته در جنوب کشور در شهرهای شمالی شوند.

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

چرا آموزش‌و‌پرورش به رای دیوان عدالت درباره "ابطال شرط سنی ۲۲ سال" برای دانشگاه فرهنگیان تمکین نکرد؟!

خرید کارخانه مطالب مرتبط: بیماری های گوارشی بیشترین دلیل مراجعات نوروزی در جاده‌ها/لزوم نظارت بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم