یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

طرفین مذاکرات وین شرایط لازم و فضای مطلوب را برای تلاش‌های دیپلماتیک محیا کنند

سفیر چین در ایران در یادداشتی که از یک وبگاه یک شبکه چینی منتشر شده است، با تشریح گستره و اهمیت روابط دوجانبه ایران و چین، به «نقش سازنده» کشورش در مذاکرات وین اشاره کرده و از تمامی طرفین مذاکرات خواست تلاش‌های دیپلماتیک را برای رسیدن به توافقی در اسرع وقت در زمینه احیای برجام بالا ببرند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی‌جی‌تی‌ان، چانگ هوآ، سفیر چین در ایران در یادداشتی درباره مذاکرات وین و احیای توافق هسته‌ای نوشت: جهان تحت تاثیر تغییراتی بی‌سابقه در یک قرن، هم‌زمان با ورود به دوره‌ای از تلاطم و دگرگونی، با سرعت بیشتری پیش می‌رود. طبق این الگوی جدید، بسیاری از کسانی که واقعا به روابط چین-ایران اهمیت می‌دهند، به فکر این هستند که چگونه موجب پیش‌رفت روابط دو کشور شوند. مسئله هسته‌ای ایران چه تاثیری بر روابط چین-ایران خواهد داشت؟ برای این که در بحبوحه دورانی متلاطم، درک دقیق‌تری از تصویر بزرگ‌تر روابط چین-ایران داشته باشیم، باید در سوابق طولانی روابط میان دو کشور دنبال جواب باشیم، به ویژه در بخش‌هایی که از زمان از سرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور از ۵۰ سال قبل، به وقوع پیوسته‌اند.

هوآ ادامه داد: چنان که یک شعر چینی می‌گوید، «هرچند دوستان صمیمی فرسنگ‌ها دور از هم باشند، با هم‌دلی فاصله‌ای نمی‌ماند»، چین و ایران هر دو تمدن‌هایی کهن هستند که روابط دوستانه‌شان سابقه‌ای طولانی دارد. جاده باستانی ابریشم از دیرباز سبب آشتی چین و ایران بوده است و این دو تمدن کهن با آموختن از یک‌دیگر، کمک‌های مهمی به پیش‌رفت تمدن انسانی کرده‌اند. امروز، چین و ایران در سیر احیای این دو تمدن، به تقویت گفتمان و تبادلات و ارتقای دوستی و همکاری در زمینه‌های مختلف ادامه داده و گام‌های بلند راسخی در کنار هم برداشته‌اند.

سفیر چین در ایران در ادامه بیان کرد: اعتماد سیاسی دوجانبه این دو کشور مبنای پیش‌رفت روابط چین-ایران است. رئیس جمهور شی جینپینگ در سال ۲۰۱۶، سفری به ایران داشت. دو طرف توافق کردند روابط چین-ایران را به یک شراکت استراتژیک جامع ارتقا دهند، از این رو، فصلی جدید در تاریخ روابط دو کشور آغاز شد. رئیس جمهور شی جینپینگ در  آگوست سال پیش، به منظور گرامیداشت پنجاهمین سال‌روز ایجاد روابط دیپلماتیک میان دو کشور و پیش‌برد این روند در آینده روابط چین-ایران، مکالمه‌ای تلفنی با رئیس‌ جمهور ابراهیم رئیسی داشت. رئیس جمهور شی اشاره کرد که تاریخ نشان داده است، روابط چین-ایران در برابر تغییرات در جهان تاب آورده است. دو کشور همواره از یکدیگر در حفاظت از استقلال و سرافراری ملی و حفاظت از مسیر پیش‌رفت حمایت کرده‌اند. دو طرف قویا از یک‌دیگر در زمینه مسائل مربوط به منافع اصلی و نگرانی‌های عمده طرف مقابل حمایت کرده‌اند که به گونه موثری موجب تحکیم اعتماد استراتژیک دوجانبه چین-ایران شده و مدافع بی‌طرفی و عدالت در عرصه بین‌المللی بوده است.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - انتقاد بایدن از تلاش‌ها برای تعطیلی دولتآمریکا

دو کشور همواره از یکدیگر در حفاظت از استقلال و سرافراری ملی و حفاظت از مسیر پیش‌رفت حمایت کرده‌اند. دو طرف قویا از یک‌دیگر در زمینه مسائل مربوط به منافع اصلی و نگرانی‌های عمده طرف مقابل حمایت کرده‌اند که به گونه موثری موجب تحکیم اعتماد استراتژیک دوجانبه چین-ایران شده و مدافع بی‌طرفی و عدالت در عرصه بین‌المللی بوده است

این یادداشت می‌افزاید: مبارزه مشترک علیه بیماری همه‌گیر، یکی از نمونه‌های درخشان همکاری چین-ایران است. ایران اولین کشوری بود که در دوران مهم در مباررزه با این بیماری همه‌گیر، به شکل علنی با چین ابراز هم‌بستگی کرد. وقتی ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا کرد، دولت و گروه‌های اجتماعی چین با ارائه تجهیزات و کمک‌های پزشکی، دست یاری به سوی ایران دراز کردند. چین همچین اولین تیم داوطلب پزشکان متخصص را به ایران فرستاد تا به آن در مبارزه با این ویروس کمک کنند. چین و ایران در مواجهه با تاثیرات این بیماری‌ همه‌گیری، به یک‌دیگر کمک کردند و باهم بر سختی‌ها غلبه کردند که امتحانی واقعی برای دوستی عمیق و مستحکم چین و ایران و بازتاب‌دهنده تصویر ساختن جامعه‌ای با آینده‌ای مشترک برای بشر بود.

در ادامه یادداشت سفیر چین در ایران مطرح شد: همکاری عمل‌گرایانه  به عمیق‌تر و واقع‌بینانه‌تر شدن روابط چین-ایران کمک می‌کند. چین و ایران تا اندازه زیادی در زمینه برخورداری از منابع طبیعی و مزایای ملی مکمل یک‌دیگرند. چین موضع خود به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران را حفظ کرده است. در طی سال‌های اخیر، تبادلات و همکاری میان دو طرف در زمینه فرهنگ، تحصیل، روزنامه‌نگاری، چاپ و نشر و توریسم همچنان در حال گسترش بوده است. مبادلات رو به افزایش فرد به فرد موجب ایجاد روابطی نزدیک‌تر از همیشه میان این دو کشور شده است. دو طرف، در چارچوب «ابتکار یک‌کمربند-یک راه» نسبت به پیش‌برد همکاری در زمینه‌های متعدد متعهد بوده و به نتایج مفیدی دست یافته‌اند. دو طرف در آغاز امسال، به طور مشترک، به اجرا درآمدن برنامه جامع همکاری مشترک را میان دو کشور اعلام کرده و در زمینه تقویت همکاری در زمینه انرژی، زیرساخت، ظرفیت تولیدی، دانش و فناوری و بهداشت به توافق رسیدند. دو طرف همچنین با گسترش همکاری در زمینه کشاورزی، شیلات، امنیت سایبری و پیش‌برد همکاری سه‌جانبه و تعمیق تبادلات فرد به فرد و فرهنگی در زمینه تحصیل، سینما و آموزش کارکنان به منظور بهبود و ارتقای جامع روابط چین-ایران به منظور رفاه هر دوی این ملت‌ها توافق کردند.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - اوجی: یک پتروپالایشگاه در آبادان افتتاحمی‌شود

هوآ همچنین بیان کرد: روابط میان چین و ایران با اعتماد و حمایت دوجانبه، پیوسته تقویت شده است. هر کسی دوست راستین باشد، موقع نیاز به یاری می‌شتابد. چین در مواجهه با رویه هژمونیک «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران، به بی‌طرفی و عدالت بین‌المللی پایبند می‌ماند، شراکت جامع استراتژیک چین-ایران را بدون تغییر توسعه داده و از خواسته‌های معقول و برحق طرف ایرانی حمایت می‌کند. طرف ایرانی هم سرسختانه از چین در زمینه مسائل مهم و مربوط به منافع پکن، از آن حمایت می‌کند. توسعه روابط چین-ایران، نیروی فزاینده‌ای قوی و ذاتی دارد.  هر دو کشور مطمئنا بر تمام سختی‌ها غلبه کرده و دست در دست یک‌دیگر پیش خواهند رفت.

همچنین در این یادداشت آمده است: در روابط چین-ایران، غیرممکن است که به کردن درباره برجام [توافق هسته‌ای] نپردازیم اما شایان توجه است که مسئله هسته‌ای ایران مسئله‌ای دوجانبه میان چین و ایران نیست، و مطمئنا نمی‌توان برای تشریح کل روابط چین-ایران از آن بهره برد.

هوآ در این راستا ادامه داد: ایران در جولای ۲۰۱۵، به توافقی جامع با آمریکا، انگلیس، فرانسه،‌ روسیه، چین و آلمان در زمینه مسئله هسته‌ای‌اش دست یافت که به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسید. تواق هسته‌ای ایران دستاوردی مهم در نظارت بین‌المللی امنیتی و الگویی برای حل‌وفصل مسائل حساس بین‌المللی از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک است. آمریکا در سال ۲۰۱۸، تحت دولت دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، قوانین بین‌المللی و تعهدات بین‌المللی‌اش را نادیده گرفت، فشار حداکثری بر ایران اعمال کرد و مانع اجرای این توافق توسط دیگر طرفین شد که مستقیما تنش‌های فعلی را در زمینه مسئله هسته‌ای ایران به بار آورد.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - ملاقات نماینده ویژه سلطان عمان با باقری

سفیر چین در ایران افزود: طرفین توافق هسته‌ای در آوریل ۲۰۲۱ مذاکرات در وین پایتخت اتریش را شروع کردند تا درباره احیای این توافق بین‌المللی بحث کنند. تا کنون، مذاکرات به دور هشتم و به مرحله نهایی رسیده است. چین با هدف حمایت از بی‌طرفی و عدالت بین‌المللی و حفظ مقررات جهانی عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و صلح در خاورمیانه، مشارکت سازنده‌ای در روند مذاکرات وین داشته، درایت و راه‌حل‌های چینی را پیش کشیده و به ایجاد اتفاق نظر و پیش‌بردن مذاکرات کمک کرده است.

چین با هدف حمایت از بی‌طرفی و عدالت بین‌المللی و حفظ مقررات جهانی عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و صلح در خاورمیانه، مشارکت سازنده‌ای در روند مذاکرات وین داشته است

او درباره وضعیت فعلی مذاکرات وین و رویکردی که طرفین باید در این موقعیت به کار ببندند، نوشت: از نظر چین، چون مذاکرات احیای توافق هسته‌ای به مرحله نهایی رسیده است، تمامی طرفین باید به تلاش‌های دیپلماتیک در راستای اتخاذ تصمیمی سیاسی در اسرع وقت و حل‌وفصل یک‌ مرتبه مسائل باقی‌مانده بیفزایند. آمریکا به عنوان مقصر اصلی تنش‌های فعلی بر سر مسئله هسته‌ای ایران، باید اشتباهاتش را اصلاح کند، اقداماتی عملی‌تر انجام دهد، به گونه موثری به نگرانی‌های برحق تمامی طرفین پاسخ دهد و تلاش کند از طریق مذاکرات،‌ توافقی در اسرع وقت حاصل شود. تمامی طرفین باید در راستای پیشرفت، شرایط لازم و جوی مطلوب برای تلاش‌های دیپلماتیک ایجاد کنند. چین جهت پیش‌بردن راهکاری سیاسی و دیپلماتیک برای مسئله هسته‌ای ایران و حفاظت سرسختانه از حقوق و منافع برحق خود، به تلاش‌های مصرانه ادامه می‌دهد.

در بخش پایانی این یادداشت آمده است: چین، فارغ از این که امور جهان چگونه تغییر بیابد، همیشه اهمیت زیادی برای روابط چین – ایران قائل بوده و آماده است با طرف ایرانی جهت اجرای جدی موارد مهم مورد توافق میان روسای جمهور دو کشور، تقویت ارتباطات و هماهنگی اقدامات و غنا بخشیدن مدام به معنای همکاری استراتژیک جامع چین – ایران همکاری کند تا عصر جدیدی را برای توسعه روابط دوجانبه رقم بزند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – توصیه ذوالنوری به مردم: به کاندیدایی که وعده می‌دهد رای ندهید

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم