پنج شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

فیروزآبادی: سهم شرکت‌های بزرگ در توسعه بسیار اندک است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیام امروز، روح الله دهقانی فیروز آبادی در اولین رویداد نظارتی قانون جهش تولید دانش بنیان، اظهار داشت: مجلس مقتخر به این است که یک مدال از رهبر انقلاب در خصوص تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان اخذ کرده است و از این حیث به مجلس باید خدا قوت گفت. باور من این است که یکی از دستاوردهای خوب مجلس شورای اسلامی، تصویب قانون جهش تولید است.

وی‌ افزود: ما معتقدیم کشور ۴ نسل را در معاونت علمی تجربه کرده است؛ نسل یک نسل گفتمان سازی بود که سال‌‌های ۸۵ تا ۸۸ این ادبیات در دانشگاه‌ها شکل گرفت. در نسل ۲ بحث تسلط بر فناوری‌های راهبردی و مفهوم شرکت‌های دانش بنیان مدنظر‌ قرار گرفت. نتیجه فعالیت‌ اینها در کنار تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۳۸۹ آمادگی جهش را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: از سال‌های ۹۲ تا ۱۴۰۰ قانون ‌مصوب سال ۱۳۸۹، به شکل کامل و به خوبی اجرا شد. ایجاد شدن زیرساخت‌ها و صندوق نوآوری شکوفایی و مراکز نوآوری را شاهد بودیم. معتقدیم با داشتن قانون مترقی مانند قانون جهش تولید، نسل ۴ معلونت علمی، می‌تواند نسل تحقق اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

پیشنهاد مطالعه:  سفر «ایلان ماسک» به چین در میان رقابت چین و آمریکا بر سر هوشمصنوعی

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: تعداد شرکت‌های دانش بنیان در سال ۹۲، ۵۵ شرکت بود و امسال بیش از ۹ هزار شرکت است. صندوق نوآوری شکوفایی به عنوان یک نهاد سرمایه‌گذاری سال ۱۳۹۲، ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه و امروز ۵۰ میلیون دلار سرمایه دارد. یعنی تعداد شرکت‌ها تقریبا ۲۰۰ برابر شد.

وی اضافه کرد: سهم شرکت‌های بزرگ در توسعه بسیار اندک بود. بازار ملی و توسعه زنجیره ارزش و توسعه صادرات محصول دانش بنیان یک چالش جدی بود. شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۳۹۲، ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد داشتند و در سال ۱۴۰۱، ۴۵۰ همت درآمد داشته‌اند. کاملا مشخص است که این اکوسیستم تغییر کرده است.

دهقانی با بیان اینکه با حمایت دولت تمامی آیین‌نامه‌ها در سال ۱۴۰۱ تصویب شد و امروز اجرا شده است، گفت: یکی از ابزارهای بسیار مهم قانون جهش، تولید محصولات دانش بنیان است. پس از تصویب قانون تاکنون معادل ۱۶۰ میلیون دلار قرارداد بار اول با شرکت‌های دانش بنیان بسته شده است. تسهیلات اعطایی صندوق‌ها و میزان صدور ضمانت‌نامه‌ها و سرمایه‌گذاری صندوق‌ها نیز حائز اهمیت است. صندوق به یک حمایت بسیار جدی نیاز دارد. خوشبختانه در هیات امنای صندوق، افزایش سرمایه به ۱۰۰ همت تصویب شد.

پیشنهاد مطالعه:  کتاب‌های سرقت شده داروین در دانشگاه کمبریج پیدا شد

وی گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان تکلیف کرده که اقتصاد دانش بنیان توسعه استانی داشته باشد که در فاز اول با پنج استان یزد، اصفهان، زنجان، مرکزی و آذربایجان غربی شکل گرفته است و منابع دو هزار میلیارد تومانی برای آن در نظر گرفته شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر خداوند توفیق دهد و مجلس حمایت کند، همانگونه که اجرای قانون سال ۱۳۸۹، زیست بوم را تشکیل داد، اجرای قانون مترقی جهش تولید دانش بنیان، به مدت ۱۰ سال، ما را به رشد سالانه حداقل ۱ درصد تولید ناخالص ملی در حوزه دانش بنیان خواهد رساند.

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

اجرای مرحله اول نظام جدید ارزشگذاری دارایی‌های نامشهود آغاز شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، پیاده‌سازی نظام جدید ارزشگذاری دارایی‌های نامشهود با برگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم