شنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

“مؤسسه ملی تحقیقات سلامت” چراغ راهنمای نظام سلامت کشور است

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، مؤسسه ملی تحقیقات سلامت را مغز متفکر و چراغ راهنمای نظام سلامت کشور توصیف کرد و گفت: این مرکز نقش دیدبانی نظام سلامت را برعهده دارد و اگر پژوهش‌های آن نباشد، نمی‌توانیم درست برنامه‌ریزی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، به همراه دکتر ‌اکبر فتوحی معاون تحقیقات و فناوری، باحضور در موسسه ملی تحقیقات سلامت با رئیس و اعضای این موسسه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین قناعتی طی بازدید از مؤسسه ملی تحقیقات سلامت در نشستی که با حضور رئیس و اعضای مؤسسه ملی تحقیقات سلامت در سالن شورای این مؤسسه برگزار شد، پس از شنیدن گزارش رئیس و مدیران گروه‌های علمی مؤسسه ملی تحقیقات سلامت، اظهار کرد: امروز گزارش کار، برنامه‌ها و ساختار موسسه ملی تحقیقات سلامت را بررسی کردیم؛ مرکزی که نقش دیدبانی نظام سلامت را برعهده دارد و اگر پژوهش‌های آن نباشد، نمی‌توانیم درست برنامه‌ریزی کنیم.

دکتر قناعتی نقش این مرکز را در پرهیز از افراط و تفریط برنامه‌ریزی سلامت مؤثر در کشور دانست و افزود: این مرکز توانمندی بسیاری در پاسخ سریع به سؤالات اساسی مدیریت سلامت کشور دارد و باعث می‌شود، مدیران بر اساس نتایج این تحقیقات برنامه‌ریزی کنند.

پیشنهاد مطالعه:  شناسایی سکونتگاه پنهان زیرزمینی یونان باستان با پرتوهایکیهانی!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران پژوهش‌های این مرکز را در کاهش خطاها ضروری دانست و گفت: برای اصلاح نظام سلامت کشور مهم است که مدیران این راه را با دقت، اثرگذاری و کیفیت بیشتر بپیمایند و از خطاهای آنان در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کاسته شود. 

دکتر قناعتی بابیان اینکه باید قدر تلاش‌های این مؤسسه را دانست، گفت: برای هر تغییر ساختاری باید دلایل کافی وجود داشته باشد و این تغییر براساس سه معیار اصلی مانند شایسته‌سالاری، عملیاتی بودن و پرهیز از فساد موردتوجه قرار گیرد؛ در غیر این صورت تغییر ساختار منجر به افت مجموعه می‌شود. 

وی بر توسعه پژوهش‌های مرتبط با حوزه بهداشت تأکید و تصریح کرد: بهداشت اولویت اصلی دانشگاه است و در جهت توسعه برنامه پزشک خانواده و دیگر برنامه‌های مرتبط با این حوزه دانشگاه حتماً حمایت می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از رئیس و مدیران گروه مؤسسه ملی تحقیقات سلامت خواست، حوزه ارتباطی خود را با وزارت بهداشت، فرهنگستان علوم پزشکی و رسانه‌ها افزایش دهند و گفت: نتیجه پژوهش‌های خود را منتشر کنید تا ذهن مسئولان و جامعه نسبت به موضوعات مهم نظام سلامت پویا بماند. 

وی در پایان سخنان خود، برحمایت این دانشگاه از فعالیت‌های این مرکز تأکید کرد و گفت: در زمینه تأمین نیروی انسانی و بودجه موردنیاز دانشگاه به شما کمک خواهد کرد. 

پیشنهاد مطالعه:  پیش‌بینی سقط جنین با تجزیه و تحلیل ژنوم

در ادامه، دکتر علی اکبری ساری، رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت حضور دکتر قناعتی را نشان‌دهنده توجه وی به این مجموعه دانست و درباره تاریخچه مؤسسه ملی تحقیقات سلامت، گفت: این مؤسسه در سال ۱۳۸۷ با مصوبه وزارت بهداشت و با وظایف مشخص و تعیین شده تشکیل شد.

دکتر اکبری ساری با اشاره به فعالیت ۱۰ عضو هیات علمی، ۲۲ کارشناس و ۵ عضو مشاوره در این مجموعه، گفت: با وجود حدود ۷۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشور، این مرکز همچنان دارای نقش ملی و محوری بوده و زیرنظر وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران، به انجام پژوهش‌های کاربردی و سیاستگذاری نظام سلامت کشور کمک می‌کند.

رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت از اجرای ۱۳ پیمایش ملی، ۱۶۰ طرح HTA و در مجموع بیش از ۲۷۰ طرح از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: سال ۱۴۰۱ با شروع قرن نو، فرصت خوبی برای پیمایش‌های ملی و رصد شاخص‌های نظام سلامت است و به این منظور ۱۵ پیمایش ملی طراحی شده است.

دکتر اکبری ساری، ماموریت‌های اصلی این مرکز را دیده‌بانی سلامت جمعیت و نظام سلامت، پاسخ سریع به سؤالات علمی سیاستگذاران، طرح‌های کاربردی (HPSR) و کلان نظام سلامت و موارد بسیار دیگر برشمرد و اظهار کرد: برنامه‌های مشترک بسیاری با معاونت‌های وزارت بهداشت درحال انجام است.

پیشنهاد مطالعه:  حمایت بنیاد ملی نخبگان از مجموعه‌های خیریه برای تربیتنخبگان

رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت با اشاره به مهمترین برنامه مؤسسه ملی تحقیقات سلامت، گفت: تقویت ظرفیت‌های ملی به منظور سیاستگذاری آگاه از شواهد، مهمترین برنامه این مؤسسه است. اجرای این طرح، به مدیریت پژوهش‌های نظام سلامت کمک بسیاری می‌کند و دغدغه مسئولان وزارت بهداشت در انجام پژوهش‌های کاربردی و در راستای پاسخ به نیاز جامعه را تا حد زیادی تامین می‌کند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر اکبری ساری در جمع بندی سخنان خود گفت: مؤسسه در طول زمان دچار فراز و فرودهای بسیاری بوده، ولی با وجود چالش‌های متعدد همچنان نقش محوری در تقویت نظام سلامت دارد و برخی فعالیت‌ها و کارکردهای آن جایگزین ندارد. سپس مدیران و اعضای هیات علمی گروه درخصوص نحوه اجرای طرح‌ها و پیمایش‌ها در مؤسسه توضیح دادند.

انتهای پیام 

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

سازمان فضایی ایران "ستاد روایت پیشرفت" تشکیل داد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، حسین دلیریان؛ سخنگوی سازمان فضایی ایران در فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم