جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

مجلس برای تدوین و تصویب قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور تلاش و همکاری کند

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار نوروزی با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، پیشبرد اهداف خارجی دولت، تعامل مثبت مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه، دیپلماسی فعال اقتصادی، توسعه همه جانبه مناسبات خارجی و بین المللی و تلاش در جهت حمایت از ایرانیان مقیم خارج از کشور را مهم‌ترین اولویت‌های این وزارتخانه در سال جدید توصیف کرد.

وی خواستار همفکری و مساعدت بیش از پیش نمایندگان ملت در جهت دستیابی به اهداف سیاست خارجی شد.

در این دیدار که معاونان و جمعی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، امیرعبداللهیان ضمن اشاره به تشکیل شورای عالی ایرانیان از سوی رئیس جمهور، خواستار تلاش مجلس در جهت تدوین و تصویب قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور و نیز حل مشکلات آن‌ها بویژه در زمینه تابعیت مضاعف شد و اقدامات مجلس شورای اسلامی در این خصوص را زمینه ساز تعامل بیش از پیش دولت با هموطنان مقیم خارج توصیف کرد.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - وزیر کشور حرفش را پس گرفت؟ / وحیدی: برای تغییرمعاون سیاسی قولی ندادم

گفتنی است، تاکنون سیاست و قانون خاصی برای بازگشت ایرانیان به کشور تدوین نشده است.

به همین خاطر دولت قرار است لایحه‌ای درباره بازگشت ایرانیان خارج کشور به مجلس ارائه دهد.

اسفند پارسال نیز مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی هفت مانع بازگشت ایرانیان خارج از کشور را معرفی کرد.

این گزارش که بر پایه بیانات رهبری تدوین شده است موانع هفت‌گانه‌ای برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور را رویکرد‌های تقلیل‌گرایانه، امنیت محوری، اهتمام نداشتن به امور ایرانیان خارج از کشور، نبود یا کمبود حمایت‌های حقوقی و دیپلماتیک دولت از ایرانیان خارج از کشور، ضعف در جذب مشارکت سیاسی و اقتصادی ایرانیان مقیم خارج، کم توجهی به ظرفیت‌های فرهنگی و کم توجهی به جلب مشارکت علمی ایرانیان خارج از کشور دانسته بود.

در این نشست همچنین دو تن از معاونان وزارت امور خارجه ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحولات حوزه‌های سیاسی و اقتصادی، خواستار مساعدت مجلس و کمیسیون‌های مربوطه در جهت دستیابی به اهداف سیاست خارجی و عبور موفقیت آمیز کشور از شرایط تحریمی جاری شدند.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - روایت رئیسی از درخواست کشورها برای گسترش روابطدیپلماتیک‌ با ایران

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های متقابل مجلس و وزارت امور خارجه، حل مشکل هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور را جزو وظایف ذاتی خانه ملت خواند و کمک به حل مشکلات خارجی بویژه گسترش روابط با همسایگان را در صدر برنامه‌های مجلس شورای اسلامی توصیف کرد.

گفتنی است، وزیر و جمعی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه همچنین با حجت‌الاسلام اژه‌ای رئیس قوه قضائیه دیدار و از رهنمود‌های وی در شروع سال جدید بهره‌مند شدند.

رئیس قوه قضائیه بر اهمیت تسهیل امور ایرانیان خارج از کشور و توسعه مناسبات خارجی و بین المللی در راستای منافع ملت تاکید کرد.

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – اصولگراها دست پایداری را خواندند و دیگر منتظرش نمی‌مانند

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم