شنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

معمای گوی درخشان آسمان آلاسکا حل شد

دانشمندان معمای یک گوی چرخان نورانی که ماه گذشته از آسمان آلاسکا گذر کرد را حل کردند. به نظر می‌رسد که این گوی عجیب که توجه‌ها را از شفق‌های قطبی به خود معطوف کرد، بقایای سوخت یک موشک چینی بوده که از آسمان عبور می‌کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شاهدان عینی در سراسر ایالت این پدیده عجیب را در روز ۲۹ مارس حوالی ساعت پنج صبح به وقت محلی مشاهده کردند. “لزلی اسمالوود”(Leslie Smallwood) یکی از ساکنان فیربنکس(Fairbanks) که شاهد این رویداد بود، به پایگاه خبری محلی گفت: به نظر می‌رسید چیزی درون آن درحال چرخش است. او افزود: این گوی بسیار از ماه کامل بزرگ‌تر بود و از شمال شرقی به سمت جنوب غربی حرکت می‌کرد.

یک دوربین شکاری خودکار تصاویری از این گوی درخشان که از مقابل شفق قطبی عبور می‌کرد، ثبت کرده است. این دوربین شکاری توسط ران موری(Ronn Murray) و مارکتا موری(Marketa Murray)، زوجی که در فیربنکس تورهای عکاسی از شفق قطبی برگزار می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوربین هر ۴۵ ثانیه یک بار از آسمان عکس می‌گیرد تا مردم بتوانند شفق‌های قطبی را در لحظه تماشا کنند. دوربین شکاری ران و مارکتا شش تصویر از این گوی درخشان ثبت کرده است که نشان می‌دهد این شی دست کم چهار دقیقه و نیم قابل مشاهده بوده است.

پیشنهاد مطالعه:  شرکت‌های نانویی واجد شرایط در پارک صنعت نفت مستقرمی‌شوند

این گوی بدون هیچ توضیحی از آسمان گذر کرد اما دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل عکسها دریافتند که این جسم آبی‌رنگ می‌تواند بخشی از سوخت یک موشک چینی باشد.

“جاناتان مک‌داول”(Jonathan McDowell)، اخترشناس مرکز اخترفیزیک هاروارد اسمیتسونیان در ماساچوست به KUAC گفته است: من بسیار مطمئن هستم که آن چه مردم دیده‌اند، تخلیه سوخت از یک موشک چینی بوده است. او افزود، مسیر حرکت این گوی با مسیر پرواز یک موشک چینی که دو ماهواره را به مدار می‌رساند مطابقت داشت. این موشک یک موشک دو بخشی به نام  لانگ مارچ ۶ بوده که از تایوان به فضا پرتاب شد.

معمای گوی درخشان آسمان آلاسکا حل شد

وی افزود: احتمالا این موشک سوخت باقیمانده را در فضا رها کرده به گونه‌ای که سوخت منجمد شده و به شکل توپ بزرگی در آمده و نور خورشید آن را روشن کرده است. احتمالا این ابر صدها مایل وسعت دارد و به همین دلیل است که بسیار بزرگ به نظر می‌رسد.

پیشنهاد مطالعه:  بررسی مصوبه جدید شورای انقلاب فرهنگی درباره کنکور در کمیسیونآموزش

سایر دانشمندان نیز با توضیحات مک‌داول موافقند. “مارک کوند”(Mark Conde)، فیزیکدان دانشگاه آلاسکا فیربنکس می‌گوید:‌ یک ابر درخشان از گاز که در معرض نور خورشید قرار بگیرد، این گونه به نظر می‌رسد.

به نظر می‌رسد این گوی در حال چرخش بوده زیرا زمانی که موشک‌ها سوخت خود را تخلیه می‌کنند برای حفظ مدار وارد یک چرخش کنترل شده می‌شوند. مک داول می‌گوید: این موشک در حالی که مانند یک آب‌پاش باغچه می‌چرخیده سوخت را به سمت بیرون هدایت می‌کرده است.

این اولین باری نیست که چنین پدیده‌ای رخ می‌دهد. در اکتبر سال ۲۰۱۷ یک گوی بزرگ‌تر در آسمان سیبری دیده شد. در آن زمان، سوخت یخ‌زده از یک موشک نظامی روسی آمده بود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

سازمان فضایی ایران "ستاد روایت پیشرفت" تشکیل داد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، حسین دلیریان؛ سخنگوی سازمان فضایی ایران در فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم