شنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

مقاله فاز بالینی یک و دو واکسن برکت منتشر شد

مقاله فاز بالینی یک و دو واکسن کوو ایران برکت در نشریه «BMJ Open» منتشر شد. 

به گزارش ایسنا، مقاله فاز بالینی واکسن کووایران برکت هشتم شهریور سال گذشته توسط تیم محققان به این نشریه ارسال شده و ۲۶ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ از طرف نشریه مورد پذیرش قرار گرفت. روز گذشته نیز این مقاله در آخرین شماره این نشریه منتشر شد.

در این مطالعه عنوان شده است که استفاده از دو دز پنج میکروگرمی برکت به فاصله ۲۸ روز ایمن است و در بدن افراد باعث ایجاد ایمنی در برابر ویروس کرونا می‌شود. همچنین مشخص شده که شدت همه عوارض دیده شده خفیف تا متوسط و گذرا بوده است. در این مقاله مطرح شده که ارزیابی ایمنی و اثربخشی این واکسن در کارآزمایی بالینی فاز سوم ضروری است.

دکتر مینو محرز از مرکز تحقیقات HIV دانشگاه علوم پزشکی تهران، محقق اصلی و نویسنده اول این مقاله و دکتر حامد حسینی نیز نویسنده مسئول این مقاله هستند. همچنین دکتر باقر لاریجانی از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مقاله مشارکت داشته است.

پیشنهاد مطالعه:  آغاز آموزش نخستین گروه دانشجویان پزشکی در دانشگاهعراقی

واکسن کووایران برکت توسط گروه صنعتی ایرانی «شفا فارمد»، از شرکت‌های وابسته به گروه دارویی «برکت» به مالکیت «ستاد اجرایی فرمان امام» تولید شده‌است. کارآزمایی بالینی مرحله سوم این واکسن ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ آغاز شد و در تاریخ ۲۳ خردادماه، این واکسن از سازمان غذا و داروی کشور مجوز مصرف اضطراری گرفت. 

نشریه  «BMJ Open»، یک مجله آنلاین، با دسترسی آزاد و با ضریب تاثیر: ۲.۶۹۲ است که به انتشار تحقیقات پزشکی از همه رشته‌ها و زمینه‌های درمانی می‌پردازد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

سازمان فضایی ایران "ستاد روایت پیشرفت" تشکیل داد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، حسین دلیریان؛ سخنگوی سازمان فضایی ایران در فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم