دوشنبه , ۷ فروردین ۱۴۰۲
 پیش فروش پروژه شمیم رحمت در سایت املاک صدف

نظارت پلیس بر کاربران مشهور فضای مجازی/ دستور اشتری برای حمایت پلیس از آمران معروف

فرمانده کل انتظامی کشور رعایت عفاف و حجاب را عاملی برای افزایش امنیت در جامعه توصیف کرد و گفت که پلیس از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت و پشتیبانی همه جانبه می‌کند.

به گزارش ایسنا،  سردار حسین اشتری در قرارگاه فرهنگی اجتماعی که با حضور اعضا و فرماندهان انتظامی سراسر کشور و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با تبریک حلول ماه مبارک رمضان و همچنین سالروز میلاد باسعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم گفت:‌ در اجرای ماموریت‌ها باید با تدبیر ، تجهیز، به روزرسانی، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی از بروز خسارت‌ها و صدمات جانی و مالی پیشگیری کرد.

وی با بیان اینکه قرارگاه فرهنگی اجتماعی حول دو موضوع عفاف و حجاب و حفظ حرمت ماه مبارک رمضان فعالیت می‌کند، افزود: این قرارگاه در برخورد و مقابله با کسانی که تظاهر به روزه خواری می‌کنند فعال است. براساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی و همچنین بر اساس شرع روزه خواری در ملاء عام و تظاهر به آن از مصادیق فعل حرام بوده و جرم محسوب می شود؛ لذا پلیس با کسانی که مرتکب جرم شوند برابر قانون برخورد خواهد کرد.

 اشتری ادامه داد: همان طور که در اطلاعیه پلیس نظارت بر اماکن عمومی نیز آمده، رستوران‌ها، اغذیه فروشی‌ها، چایخانه‌ها، آبمیوه و بستنی فروشی‌ها  و به طور کل اصناف مرتبط با پذیرایی عمومی و مطبخ‌ها مجاز به فعالیت از سحر تا افطار نبوده و در صورت مشاهده برابر قانون برخورد و واحد مربوطه پلمب و به مراجع قضائی معرفی خواهد شد. مراکز اقامتی پذیرایی و بین راهی‌، پایانه‌های مسافربری، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و بیمارستان‌ها و … نیز با رعایت موازین شرعی و حفظ شئونات اسلامی در صورت اخذ مجوز، می‌توانند فعالیت کنند.

تذکر به ۷۶ هزار واحد صنفی در سراسر کشور

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران افزود:‌ طی بازرسی هایی که از سوی پلیس نظارت بر اماکن عمومی در سراسر کشور به عمل آمده به تعدادی از واحدهای صنفی متخلف ماه مبارک رمضان اخطاریه داده و تعدادی نیز پلمب شدند. در همین راستا تعداد بازدید از اصناف و مراکز پذیرایی مانند رستوران ها و … در سراسر کشور ۱۶۹ هزار و ۴۹۹ مورد بوده که به  ۷۶ هزار و ۳۶۲ مورد تذکر داده شده است. از ۲۰ هزار و ۵۹۱ مورد نیز به دلیل تخلف از رعایت شئونات تعهد گرفته شد و برای  ۱۲ هزار و ۱۳۵ مورد نیز اخطاریه صادر شد. 

بیشتر بخوانید: تاکید دوباره پلیس بر برخورد با روزه‌خواری

وی درباره آمار تشکیل پرونده برای مراکز پذیرایی متخلف و معرفی به مراجع قضائی نیز گفت: برای ۲۹۲ مورد پرونده تشکیل شده است. ۱۷۶ دستگاه وسیله نقلیه به دلیل تظاهر به روزه خواری توقیف شده و سه هزار و ۴۱۹ واحد صنفی نیز  پلمب شده است. 

اشتری به موضوع عفاف و حجاب نیز اشاره کرد و افزود:‌ ۳۲ دستگاه متولی این امر هستند و پلیس نیز یکی از این دستگاه ها به شمار می‌رود که به طور مستمر در این زمینه فعال است. لازم است نهادهایی که در این‌باره دارای وظیفه هستند هم بیش از پیش به یاری مجموعه انتظامی آمده و سهم خود را در ایفای این امر مقدس ادا کنند.

وی با بیان اینکه در رابطه با موضوع عفاف و حجاب تنها مجموعه انتظامی متولی این امر نیست، گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده و تشکیل قرارگاه فرهنگی اجتماعی، همه دستگاه‌ها باید وظایف خود را انجام دهند و اقدامات ایجابی و سلبی برابر ضوابط قانونی و مقررات به جد پیگیری شود.

فرمانده کل انتظامی کشور درباره امر به معروف و نهی از منکر نیز گفت: این امر باید با همکاری تمامی اقشار جامعه صورت پذیرد چرا که این موضوع یک هنجار اجتماعی است و تقویت آن باعث افزایش امنیت در جامعه می‌شود. در این رابطه پلیس نیز از تمامی آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت و پشتیبانی می‌کند و به تمام رده‌های انتظامی، کلانتری و پاسگاه‌ها اعلام شده که از همه آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت و پشتیبانی کنند.

اشتری افزود: پلیس خدمتگزار مردم و با تمام توان پای کار بوده و در این راه با وجود موانع به وظیفه خود عمل می‌کند، اما باید در این راه از همه ظرفیت‌های موجود مانند استانداری‌ها، ائمه جمعه و جماعات، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، بسیج ، نیروهای مردمی سازمان دهی شده و شورای فرهنگ عمومی و … استفاده بهینه شود.

بر اساس اعلام سایت پلیس، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اجرای طرح ناظر یک و دو اظهارکرد:‌در طرح ناظر یک به موضوع کشف حجاب در خودرو و در طرح ناظر دو به نظارت بر فعالیت اماکن عمومی و فروشگاه‌ها پرداخته شده که به تمامی فروشگاه ها و مراکز خرید اعلام شده که شئونات اسلامی را باید رعایت کنند.

وی در خصوص نظارت بر فعالیت در فضای مجازی نیز گفت:‌ فعالیت کاربران و افراد مشهور که دارای تاثیرگذاری در شئونات رفتاری هستند باید ساماندهی و قانونمند شود و در چارچوب قوانین و مقررات و شرع مبین اسلام فعالیت کنند و پلیس فتا نیز بر این حوزه نظارت می‌کند.

انتهای پیام

حتما ببینید

فیلم| سرعت بالای دومینوی ورشکستگی بانک‌های آمریکا

– اخبار رسانه ها – به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، پس از ورشکستگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *