جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

نفت به ریزش بیشتر قیمت تن داد

قیمت نفت تحت تاثیر برنامه کشورهای مصرف کننده برای برداشت ۲۴۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر اضطراری، در معاملات روز جمعه بازار جهانی کاهش پیدا کرد و در مسیر ثبت حدود سه درصد کاهش هفتگی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت پس از رشد بیش از یک دلاری در ابتدای معاملات، ۵۵ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۰۰ دلار و سه سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۴ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش، به ۹۵ دلار و ۶۷ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص پس از ریزش پنج درصدی در معاملات روز چهارشنبه، روز گذشته با اندکی کاهش بسته شده بودند.

آژانس بین المللی انرژی میزان مشارکت کشورهای عضو این سازمان در برداشت ۱۲۰ میلیون بشکه از ذخایر نفت استراتژیک را اعلام کرد. برداشت ذخایر نفت آمریکا و متحدان این کشور در آژانس بین المللی انرژی، دومین برداشت از ذخایر اضطراری در یک ماه گذشته و پنجمین دور برداشت از این ذخایر در تاریخ این سازمان است که با هدف مقابله با اختلالات بازار نفت انجام می گیرد.

پیشنهاد مطالعه:  به غرب اجازه نمی‌دهیم هوش‌مصنوعی را انحصاری کند

تحلیلگران می گویند برداشت از ذخایر نفت استراتژیک که از ابتدای ماه مه تا پایان سال به حدود یک میلیون بشکه در روز می رسد، ممکن است رشد قیمتها در کوتاه مدت را محدود کند اما حجم نفت از دست رفته در نتیجه تحریمها علیه روسیه را به طور کامل جبران نمی کند.

تحلیلگران گروه ANZ Research در یادداشتی نوشتند: اگرچه این بزرگترین آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک است اما عوامل بنیادین بازار را نمی تواند تغییر دهد و احتمالا افزایش بیشتر تولید از سوی تولیدکنندگان بزرگ را به تاخیر می اندازد. این برداشت چشمگیر از ذخایر اضطراری ممکن است مانع از آن شود که اوپک و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا حتی با وجود ماندن قیمتها در حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه، به افزایش تولیدشان سرعت دهند.

سرمایه گذاران همچنین سرگرم ارزیابی عوامل بنیادین بازار نفت در بحبوحه کاهش عرضه روسیه و ابهامات بر سر کندی تقاضا در چین هستند که شهرهایش در پی موج جدید شیوع ویروس کرونا تحت قرنطینه قرار گرفته اند. تحلیلگران شرکت هایتونگ فیوچرز در این باره گفتند: فقط زمان می تواند پاسخ روشنی به این ابهامات بدهد.

پیشنهاد مطالعه:  اقدامات دولت در حمایت از سرمایه‌گذاری و هدایت سرمایه به سمتتوسعه پایدار

یک اندیشکده مرتبط با شرکت CNPC چین برآورد خود از تقاضای چین برای نفت در سه ماهه دوم امسال را به میزان ۱۸۰ هزار بشکه در روز نسبت به برآورد قبلی کاهش داد.

همزمان اتحادیه اروپا پس از برنامه خود برای تحریم زغال سنگ روسیه، در حال بررسی ممنوعیت نفت روسیه است.

بر اساس گزارش رویترز، استفن اینس، مدیرکل شرکت مدیریت دارایی اس پی آی گفت: در دادگاه افکار عمومی، فشار بر بروکسل برای اقدام در این زمینه افزایش پیدا کرده است و ممکن است شاهد صعود نفت برنت به ۱۲۰ دلار در هر بشکه باشیم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

مسئله غزه محور مهم وزیر نیرو در اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد

خرید کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – خبر مهم وزیر جدید درباره جذب ۱۱ هزار نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم