چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
تازه ها
سئوکار حرفه ای در تهران

نیروگاه جدید خورشیدی کلنگ زنی می‌شود

عضو سندیکای شرکت های تولیدکننده برق از کلنگ زنی یک نیروگاه جدید ۱۰ مگاواتی خورشیدی در اصفهان خبر داد و گفت: براساس پیش بینی‌ها، برق غدیر تا افق ۱۴۰۴، ۸۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی و ۱۰۰ مگاوات نیروگاه بادی را وارد مدار خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، سیدفریدالدین معصومی امروز در نشستی خبری با بیان اینکه پیرو تفاهم نامه مهرماه سال گذشته بین وزیر صنعت و نیرو، مقرر شد نیروگاه‌هایی برای صنایع ساخته شود و نیروگاه لامرد جزو اولین قراردادهایی بود که امضا و وارد فاز اجرایی شد.

وی با بیان اینکه اولین واحد گازی این نیروگاه تا قبل از پیک ۱۴۰۲ وارد مدار می شود، اظهار کرد: در بهمن ماه سال گذشته نیز قرارداد نیروگاه هرمز مبادله شد که این نیروگاه نیز در حال احداث بوده و ۷۵ مگاوات به شبکه برق از طریق این نیروگاه اضافه خواهد شد.

عضو سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با اشاره به مشکلات و چالش‌های موجود برای تأمین برق گفت: پیش‌بینی می‌شود که احداث نیروگاه‌های خورشیدی بتواند بسیاری از مشکلات موجود در صنعت برق را برطرف کند.

پیشنهاد مطالعه:  وزیر صمت: سهم تحقیق و توسعه از هزینه‌های بنگاه‌ها بالاتربرود

وی افزود: برق غدیر چهار نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در استان‌های اصفهان، یزد و قم در مدار بهره‌برداری دارد و طبق پیش بینی نیروگاه‌های تجدیدپذیر برنامه‌ریزی شده در این شرکت تا افق ۱۴۰۴ به ۹۰۰ مگاوات می‌رسد.

معصومی با بیان اینکه تا پایان سال جاری ۶۰ مگاوات نیروگاه جدیدی خورشیدی احداث خواهد شد که ۲۰ مگاوات آن در اصفهان، ۲۰ مگاوات در یزد و ۲۰ مگاوات در استان فارس خواهد بود، گفت: با احداث این نیروگاه‌ها ۳۳ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

وی با بیان اینکه در راستای احداث این ۶۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی روز دوشنبه کلنگ‌زنی احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی غدیر اصفهان زده خواهد شد.

عضو سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با اشاره به پتانسیل‌های موجود در ایران برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر گفت: متوسط میزان تابش در ایران ۲۰۰۰ کیلووات ساعت در مترمربع در طول ۳۰۰ روز آفتابی است که این میزان در اصفهان و یزد به ۵۰۰۰ کیلووات ساعت در مترمربع می رسد، به همین دلیل نیروگاه‌های جدیدی خورشیدی در این استان‌ها احداث خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه:  قرارداد ۳ ساله شرکت آمریکایی برای تامین تراشه‌های ۵Gاپل

معصومی درباره توقف خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سال گذشته از سوی وزارت نیرو گفت: در ماه‌های پایانی سال دستورالعمل جدیدی بر پایه ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید ابلاغ شد که خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران نیروگاه‌های تجدیدپذیر براساس میزان سوخت صرفه‌جویی شده صورت می گیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس هزینه‌های سرمایه‌گذاری طبق سوخت صرفه‌جویی شده به سرمایه‌گذار پرداخت می شود و نرخ پایه ای که برای سوخت صرفه‌جویی شده در نظر گرفتند حدود ۶ تا ۶.۵ یورو سنت به ازای هر کیلووات ساعت برق است اما هنوز سازوکار آن اجرایی نشده است.

معصومی با بیان اینکه با وجود نهایی نشدن سازوکار اجرایی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید عملیات اجرایی نیروگاه‌های خورشیدی در قالب تفاهم نامه ۹۰۰ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ساتبا را آغاز کردیم.

عضو سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با بیان اینکه طبق پیش بینی تابستان و زمستان امسال با مشکلاتی برای تولید برق مواجه خواهیم بود، گفت: امیدواریم با اقداماتی که انجام می‌شود، چالش های این حوزه کاهش پیدا کند.

پیشنهاد مطالعه:  حرفهای عجیب و متناقض وزیر آموزش و پرورش/ کمبود معلمنداریم؛کمبود هم باشد معلمهای دیگر کلاسها می روند سر کلاسهای بیمعلم!

او با اشاره به دلایل  عدم استقبال از احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: دو عامل در این موضوع حیاتی هستند ابتدا اینکه منابع تامین مالی مشخص شود و دیگر اینکه سرمایه‌گذاری‌ها اقتصادی باشد. باید نرخ خرید تضمینی برق توجیه‌پذیر باشد، بعد از افزایش نرخ ارز احداث نیروگاه چه فسیلی و چه تجدیدپذیر هیچ توجیهی نداشت.

معصومی ادامه داد: اما اکنون تصمیم دولت بر این است که تغییراتی در پرداختی به سرمایه‌گذاران در تولید برق به وجود آید که بر این اساس با توجه به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید احداث نیروگاه اقتصادی خواهد بود.
به گفته وی تمامی پیمانکاران پروژه احداث نیروگاه خورشیدی داخلی هستند و فقط پنل و اینورتر وارداتی است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

«تسنیم»، تنها رسانه مدعی و پیگیر تخلف در پرونده چای از بهمن ۱۴۰۱

خرید کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – خبر مهم وزیر جدید درباره جذب ۱۱ هزار نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم