چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
تازه ها
سئوکار حرفه ای در تهران

هدف از اصلاحات سیاسی قزاقستان سوق دادن جامعه به سوی دموکراسی است/ در مسئله اوکراین بی‌طرفیم

سفیر جمهوری قزاقستان در تهران ضمن تشریح اصلاحات سیاسی اعلام شده از سوی رئیس جمهور این کشور اظهار داشت: در مسئله اوکراین قزاقستان معتقد است که از راه‌های مسالمت آمیز این موضوع حل شود.

به گزارش ایسنا، اسخت اورازبای در نشستی به منظور تبیین پیام رئیس جمهور قزاقستان اظهار داشت: هدف توکایف رئیس جمهور قزاقستان از اعلام اصلاحات سیاسی این بوده تا کشور را به سوی جامعه آزاد و دموکراتیک سوق دهد و کشوری براساس احترام و دموکراسی بسازد.

وی تصریح کرد: در زمان نظربایف رئیس جمهور سابق قزاقستان تحولات اقتصادی مطلوب بود اما تحولات سیاسی فعالانه صورت نگرفت در حالی که تحولات اقتصادی و سیاسی باید با هم انجام شود در غیر این صورت تضاد به وجود می آید.

این دیپلمات قزاقستانی افزود: در پی اعلام اصلاحات سیاسی، رئیس جمهور قانونا موظف خواهد بود عضویت خود را در حزب سیاسی طی دوران مسؤولیتش خاتمه دهد، ضمن این که احزاب سیاسی بیشتری می توانند با یکدیگر رقابت کنند تا منجر به ایجاد جامعه عادلانه تر شود. برنامه های اصلاحات ریاست جمهوری نماد آغاز دوره جدیدی در توسعه سیاسی کشور با تاکید بر ارتقای دموکراسی سازی، پاسخگویی و پایداری در مدیریت دولت است. همچنین با هدف تبدیل کشور از شکل حکومتی فوق ریاست جمهوری به یک جمهوری ریاستی با پارلمانی قوی، این برنامه شامل بررسی اساسی نهادهای کلیدی دولت، از جمله دفتر و اختیارات رئیس جمهور، عملکرد پارلمان و خودگردانی محلی و نیز سیستم های احزاب سیاسی، انتخاباتی، قضایی و مجری قانون است.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - آقای قالیباف! هزینه میتینگ ۴ هزار نفره در حرم امامرا شفاف اعلام کنید /یک درخواست ویژه از سیدحسن خمینی

وی ادامه داد: مشارکت ریاست جمهوری، اختیارات ریاست جمهوری در حکومت محلی، نظارت پارلمانی بر انتصابات، محدودیت در خدمات دولتی، اصلاحات انتخاباتی و تقنینی، اصلاحات در نهادهای انتظامی و دادگستری، اصلاحات قضایی و قانون اساسی، آزادی مطبوعات، جامعه و حقوق مدنی از مهمترین اصلاحات کلیدی هستند که توسط رئیس جمهور قزاقستان انجام شده است.

سفیر قزاقستان در تهران همچنین تاکید کرد: در اصلاحات اعلام شده مجازات اعدام از قانون اساسی حذف شد و دادگاه قانون اساسی برای اطمینان از رعایت قانون ایجاد خواهد شد و حق شکایت به دادگاه قانون اساسی به دادستان کل و کمیسر حقوق بشر اعطا خواهد شد.

وی همچنین بیان کرد: ۳۰ تغییر در قانون اساسی انجام خواهد شد و انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۲، ۲۰ قانون جدید هم به تصویب برسد.

این دیپلمات قزاقستانی همچنین اظهار داشت: رئیس جمهور قزاقستان در تحول سیاسی با هدف ایجاد قوانین بازی منصفانه و عادلانه تاکید داشته و همچنین معتقد است که کشور هنوز نیاز به اصلاحات اساسی دارد.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - کنایه صریح عباس عبدی به انتخابات 1400/ مردم برندهواقعی انتخابات ترکیه بودند

به گفته سفیر قزاقستان در تهران برنامه اصلاحات ریاست جمهوری در پی مشورت با کارشناسان و رهبران فکری جامعه مدنی از جمله دانشگاهیان و شخصیت‌های عمومی تدوین شده و این اصلاحات ادامه مستقیم اصلاحات قبلی است اما با حوادثی که در ژانویه در این کشور رخ داد اکنون در دست بررسی است تا سریعا انجام شود.

وی درباره موضع کشورش نسبت به تحولات اوکراین هم، گفت: موضوع اوکراین حساس است اما قزاقستان اعلام کرده که هم با روسیه روابط خوبی دارد و هم با اوکراین و معتقد است که از طریق مسالمت آمیز این مسئله حل شود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – تو که شهید بشو نبودی چرا من را به باد کتک دادی؟! /همراه با خاطرات دوران دفاع مقدس

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم