وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۲ استان جنوبی/ افزایش ارتفاع موج تا ۳ متر

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در دو استان، افزایش ارتفاع موج ساحلی تا ۳ متر در خلیج فارس و دریای عمان و احتمال غرق شدن شناگران هشدار داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از خیزش گردوخاک و وزش باد شدید موقت طی روز دوشنبه (۶ تیرماه) در خوزستان و نیمه شمالی بوشهر خبر داد.

در این شرایط جوی کاهش کیفیت هوا، کاهش میدان دید، آسیب به صنایع حساس به گردوخاک، خسارت به صنعت کشاورزی، اختلال در تردد، تاخیر و احتمال لغو پرواز دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از حضور در فضای باز برای تمام گروه‌ها، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک و اجتناب از سفرهای غیر ضروری را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک و احتمال تگرگ طی روز دوشنبه (۶ تیرماه) دردامنه و ارتفاعات نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان خبر داد.

این مخاطره جوی جاری شدن رواناب و آبگرفتگی معابر، پرآب شدن موقتی مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، وقوع صاعقه، خسارت بر اثر باد شدید لحظه ای را به دنبال دارد. برای کاهش آسیب‌های احتمالی به توصیه سازمان هواشناسی باید خودداری از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، عدم صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودروها در کنار درختان کهنسال ، آمادگی شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین۲تا ۳ متر از دوشنبه تا جمعه( ۶ تا ۱۰ تیرماه) با صدور هشدار نارنجی رنگ خبر داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در نواحی مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل بوشهر و روز جمعه در شرق دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان مورد انتظار است.

این پدیده جوی احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در فعالیت‌های دریایی را به دنبال دارد بنابراین سازمان هواشناسی ممنوعیت شنا، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را توصیه می‌کند.

سامانه هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر از سه‌شنبه تا جمعه (۷ تا ۱۰ تیرماه) در مناطق شمالی و مرکزی خلیج فارس، در استان‌های خوزستان و بوشهر و هرمزگان خبر داد.

بر اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک دور از انتظار نیست.

سازمان برای کاهش آسیب‌های احتمالی احتیاط در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین۱تا ۱.۵ متر و افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج از چهارشنبه تاجمعه (۸ تا ۱۰ تیرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه درمناطق مرکزی و شرقی دریای خزر و در استان‌های مازندران و گلستان و جمعه در دریای خزر مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی  محدودیت در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی  را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

تعداد کودکان کار قزوین در حال افزایش است – خبرگزاری تسنیم

حدود ۱۲ هزار نفر شرکت کردند و قرار هست ۴هزار و۳۶۶ نفر از این عزیزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *