یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱

وزیر بهداشت: ارز ترجیحی دارو حذف شد/ باید پژوهش‌ را به‌سمت دانش‌بنیان‌شدن پیش ببریم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر بهرام عین‌اللهی ضمن دیدار با کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ما سال ۱۴۰۱ را با فرمایشات مقام معظم رهبری آغاز کردیم و رضایت ایشان از فعالیت‌های جامعه سلامت کشور، نقطه عطفی برای ما بود و به همان اندازه تکلیف‌مان فزون و مسئولیت‌مان سنگین‌تر می‌شود. مقام معظم رهبری نسبت به علم و دانش حساسیت خاصی دارند و همیشه جامعه علمی را مورد تکریم قرار می‌دهند.

وی افزود: دانشگاه جای دانش و دانشمند است، اگر هر کدام از ما توفیق پیدا کردیم که در دانشگاه ایفای نقش کنیم به‌دلیل همین خصیصه است. ما برای رشد کشورمان نیاز به دانشمند داریم. کشور ما در بسیاری از زمینه‌ها خوش درخشیده است؛ به‌ویژه در زمینه کرونا جزو ۱۰ کشور برتر مبارزه با کرونا در دنیا بوده‌ایم.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: در سالهای قبل از انقلاب کشورمان آن‌چنان شناخته‌شده نبود، اما امروزه ایران با نام امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، شناخته شده است.

وی ضمن تأکید بر ضرورت پیشرفت حوزه دانش‌بنیان در کشور، گفت: مقام معظم رهبری بر موضوع دانش‌بنیان تأکید کرده‌اند و ما نیز باید در این مسیر گام‌هایی مؤثرتر برداریم تا خودکفا شویم. امروزه دانش‌بنیان شدن برای ما یک تکلیف شرعی است و باید دانش و پژوهش خود را به‌سمت دانش‌بنیان شدن پیش ببریم و از مراکز تحقیقاتی کاربردی‌تر استفاده کنیم. اکنون مقاله دیگر یک وسیله است و هدف نیست و نباید فقط به چاپ مقاله بسنده کنیم، باید ریل‌گذاری جدیدی انجام دهیم، در برخی دانشگاه‌ها شهرک علم و فناوری پیش‌بینی می‌کنند که ایده بسیار خوبی است.

وی گفت: در سال جاری در موضوع دارو، ارز ترجیحی برداشته شده است و شرکت‌ها دیگر معطل دریافت مواد اولیه با ارز ترجیحی نیستند زیرا پروسه‌ای زمان‌بر بود. در موضوع واکسن کرونا نیز پیشرفت زیادی داشتیم.

وزیر بهداشت در این جلسه، در مورد مباحث بین‌رشته‌ای، بهره‌وری مفید از امکانات موجود، اتصال علوم بالینی و پایه در مراکز تحقیقاتی و مدیریت تخصصی، مباحثی عنوان کرد و در خصوص هوشمند کردن اورژانس‌ها گفت: اورژانس برای ما یک اولویت است. خوشبختانه با هوشمند کردن اورژانس‌ها هر اتفاقی در هر نقطه از کشور رخ دهد، اورژانس سریعاً مطلع می‌شود. امسال علی‌رغم اینکه حوادث ترافیکی افزایش پیدا کرده است، تلفات از سالهای قبل کمتر است، دلیلش این است که سیستم اورژانس‌ها توسعه پیدا کرده است.

وی در پایان در خصوص فعالیت‌های نوروزی حوزه بهداشت گفت: در ایام نوروز کادر بهداشت تلاش بسیاری کردند. با این حجم مسافر در شهرهای مختلف، نظارت‌های مکرر از سوی بهداشت محیط مورد غفلت واقع نشد و از این بابت باید از آنها تشکر کنیم.

انتهای پیام/+

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

املاک چیتگر

آشنایی با املاک چیتگر | بهترین املاک چیتگر ۱۴۰۱

در شرایط کنونی اقتصادی، همه باید در حد توان مالی خود و بسته به شرایط، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمپلنت دیجیتال